Reklama

Nieszawa

Trzecie spotkanie Noakowskich

Pierwszy zjazd, to odsłonięcie pomnika upamiętniającego rodzinę Noakowskich, z których wielu nie ma własnego grobu. Drugi - był przypieczętowaniem pierwszego wysiłku, w przypadku trzeciego można już mówić o pewnej tradycji. Dla nas, którzy mieszkamy za granicą, taki kontakt z krajem jest niezwykle ważny - podsumował dotychczasowe zjazdy Noakowskich i Przyjaciół ich organizator Władysław Andrzej Noakowski, obecnie mieszkający w USA.

Spotkanie 11 września br. tradycyjnie rozpoczęła Msza św. w kościele farnym w intencji śp. prof. Stanisława Noakowskiego (1867-1928), nieszawianina, znanego architekta, malarza, pisarza. Wokół tej postaci skupia się nie tylko rodzina, ale i sympatycy jego twórczości. Po Liturgii nieszawska młodzież zaprezentowała fragmenty książki Mieczysława Wallisa Kraj lat dziecinnych Stanisława Noakowskiego.
Z dużym zainteresowaniem spotkało się wystąpienie historyków sztuki, Ireny i Andrzeja Olszewskich. Dr Irena Grzesiuk-Olszewska przedstawiła dzieje budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, z uwzględnieniem wizji tego kościoła nakreślonej przez S. Noakowskiego, który wykonał liczne rysunki jako projekty albo propozycje projektów. Jeden z ostatnich przedstawiał świątynię Opatrzności Bożej w formie budowli centralnej. Obecnie budowany kościół na Polach Wilanowskich też jest budowlą centralną. Prof. A. Olszewski wspominając o aktualnie czynnej w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie wystawie fotografii jego ojca, Czesława Olszewskiego (perfekcyjnie reprodukował rysunki i fantazje architektoniczne Profesora Noakowskiego), zwrócił uwagę na jedno ze zdjęć. Przedstawia ono czołowe osiągnięcie architektury polskiej lat 30. XX w., opisane w prasie międzynarodowej, a obecnie popadające w ruinę, a mianowicie pływalnię solankową w Ciechocinku.
Uczestnicy zjazdu mogli obejrzeć także przygotowaną w Urzędzie Miasta wystawę poświęconą S. Noakowskiemu (z materiałów własnych autorki relacji). Według burmistrza Nieszawy Andrzeja Nawrockiego, spotkania te są wspaniałą promocją miasta. Jego zdanie podziela Krzysztof Załęski, były kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie.
Po przejażdżce promem „zjazdowicze” udali się na miejscowy cmentarz. Nad grobem rodziców Noakowskiego odmówiono Wieczny odpoczynek, a następnie złożono kwiaty pod pomnikiem rodziny Noakowskich, który stał się już częścią Nieszawy. Wykonany w 2002 r., uwiecznia pamięć kilku pokoleń tego zasłużonego dla kultury polskiej rodu. Alicja Rychlicka - Zieputt, współorganizatorka zjazdów, podkreśla znaczenie tego typu spotkań: „Powinniśmy bronić swojego miejsca, spotykać się w gronie rodziny i przyjaciół, odgrzebywać historię, bo to jest nie tylko historia naszej rodziny, ale historia Polski”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Płoty: Rusza Przystanek Jezus - Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna

2021-07-26 11:10

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

facebook.com/PrzystanekJezus

Dziś rozpoczyna się Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna Przystanek Jezus. Z powodu zmiany lokalizacji festiwalu Pol’and’Rock w tym roku ewangelizatorzy spotkają się w Płotach (woj. Zachodniopomorskie). Wydarzenie organizowane już po raz 21. potrwa do 1 sierpnia.

Do udziału w ewangelizacji zaproszono członków wspólnot, stowarzyszeń i ruchów kościelnych. Zgodnie z ideą Przystanku Jezus chcą oni towarzyszyć młodym w ich wędrówce wiary i niewiary. Dlatego podczas Festiwalu Pol’and’Rock pragną stworzyć dla nich przestrzeń spotkania z ewangelizatorami, by mogli usłyszeć przesłanie Dobrej Nowiny.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Przed Trybunałem Watykańskim zaczyna się historyczny proces ws. nadużyć finansowych

2021-07-27 07:09

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Po raz pierwszy od prawie 300 lat przed Trybunałem w Watykanie staje kardynał oskarżony o nadużycia finansowe. Wtorek to pierwszy dzień historycznego procesu włoskiego kardynała Angelo Becciu i 9 innych osób w sprawie podejrzanych transakcji w Sekretariacie Stanu.

Zarzuty dotyczą defraudacji, przestępstw finansowych, korupcji, oszustw, wymuszeń i nadużycia urzędu. W związku z dużą liczbą oskarżonych i reprezentujących ich prawników proces toczyć się będzie w udostępnionej Trybunałowi sali w Muzeach Watykańskich. To największy proces w najnowszych dziejach Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję