Reklama

Od Twojego Biskupa

Tobie dam klucze

Niedziela sandomierska 41/2004

Po raz kolejny słyszysz dzisiaj o tzw. Dniu Papieskim. Jeżeli kojarzysz to przede wszystkim z wdzięcznością Panu Bogu za dar „naszego Papieża”, to dobrze. Niech ten Dzień będzie pełen modlitwy w Jego intencji oraz pełen różnorakich inicjatyw wspólnoty Kościoła ukierunkowanych na pogłębienie naszej wzajemnej miłości i jedności. Ale przy okazji możesz postawić sobie pytanie o Twoją relację do Jana Pawła II jako Biskupa Rzymu, Najwyższego Pasterza Kościoła Chrystusowego, Widzialnej Głowy Kościoła, Namiestnika Chrystusowego, Piotra naszych czasów. W tym kontekście sentymentalna wdzięczność Bogu za Papieża - Polaka musi ustąpić refleksji nad Jego miejscem we wspólnocie wiary i nad Jego rolą w Kościele. A ta rola wyznaczona została przede wszystkim przez słowa Jezusa: „Paś owce moje...” (J 21,17), oraz przez słowa: „Tobie dam klucze.... Cokolwiek zwiążesz na ziemi będzie związane w niebie a cokolwiek rozwiążesz na ziemi będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16, 19). Mocne to słowa i niezwykle zobowiązujące dla każdego z nas, czy to duchownych czy świeckich. To wola samego Jezusa. My tę wolę aktem naszej wiary przyjmujemy, także gdy mówimy: „Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”.
Od kilku już niedziel wsłuchujesz się przed każdą Mszą św. w słowa Katechizmu Kościoła Katolickiego, czytane we wszystkich świątyniach sandomierskiej diecezji. Ten Katechizm dał nam Jan Paweł II jako wykładnię nauczania Kościoła w naszych czasach. Jeżeli słuchając pomyślałeś np.: „po co to jest czytane, przecież ja przyszedłem na modlitwę?”, zauważ, że wgłębiając się w treści Katechizmu wgłębiasz się w myśl Kościoła, a jednocześnie jesteś jak owieczka karmiona przez Najwyższego Pasterza. Te trzy minuty Katechizmu przed Mszą św., to skondensowany pokarm duchowy i intelektualny dla Ciebie od Niego - od Jana Pawła II.
Może właśnie w dzisiejszą niedzielę silniej zauważysz ten szczególny rys obecności całego Kościoła w Twoim przeżywaniu niedzieli, ten szczególny związek pomiędzy Tobą - świętującym niedzielę po katolicku, oraz Nim - Janem Pawłem II, który jest Znakiem Jedności wszystkich nas. Spróbuj dzisiaj, myśląc o Nim, modląc się za Niego i wspierając dzieła Kościoła, zauważyć, że również Ty współtworzysz Kościół.
Ewangelia na dzisiejszą niedzielę zawiera gorzkie pytanie Jezusa: „A gdzie jest dziewięciu? Nie znalazł się nikt... tylko ten cudzoziemiec?”. Oby się nie okazało, że my - Polacy, wiele mówimy o Papieżu Polaku, ale inni potrafią lepiej Bogu dziękować za dar tego Papieża. Dziękujmy więc modlitwą, postawą wierności Kościołowi i czynnym udziałem w dziełach Kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję