Służebnica Boża Hanna Chrzanowska zostanie ogłoszona błogosławioną w sobotę 28 kwietnia podczas uroczystości w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach. Data uroczystości została potwierdzona przez Stolicę Apostolską. Jako legat papieski będzie jej przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato. Termin beatyfikacji związany jest z przypadającą w tym roku 45. rocznicą śmierci krakowskiej pielęgniarki.
Abp Marek Jędraszewski podczas konferencji prasowej podkreślił, że beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej to ważne wydarzenie nie tylko dla Kościoła krakowskiego, ale dla Kościoła w Polsce. - To wydarzenie, które w moim przekonaniu wspaniale wpisuje się w ten szczególny rok, jakim jest rok świętowania stulecia odzyskania niepodległości, bo to co pokazała w swoim życiu Hanna Chrzanowska to właśnie walka o Polskę – mówił metropolita krakowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Dodał, że przechodziła ona przez wszystkie etapy budzenia się Polski do niepodległości i walki o to, aby została ona utrzymana i zagwarantowana. Zdaniem hierarchy, przyszła błogosławiona wciąż szukała możliwości jak Polsce służyć poprzez pomoc ludziom potrzebującym opieki i wsparcia. - Gdy chodzi o wrażliwość na drugiego człowieka, przy którego łóżku trzeba trwać, nieraz heroicznie, inspirowała także kard. Karola Wojtyłę do tego, aby kładł w swojej pracy duszpasterskiej i wrażliwości duszpasterskiej, wielki nacisk na to, aby otoczyć szczególną troską te osoby, które bezpośrednio odpowiedzialne są za zdrowie i życie innych ludzi – podkreślił abp Jędraszewski.
Zdaniem metropolity krakowskiego to ważna uroczystość dla Polski zwłaszcza obecnie, kiedy toczy się batalia o życie dzieci nienarodzonych. Hierarcha odniósł się także do wydarzeń w Sejmie podczas procedowania ustawy o aborcji. - Mam nadzieję, że Sługa Boża, niedługo błogosławiona świętego, katolickiego i apostolskiego Kościoła, Hanna Chrzanowska będzie niejako patronowała tej naszej dalszej batalii o to, żeby każdy człowiek już poczęty miał w pełni zagwarantowane prawo do życia i opieki ze strony najbliższych i ze strony samego państwa polskiego – powiedział abp Jędraszewski.
Na czele Komitetu Organizacyjnego, którego celem jest logistyczne i duszpasterskie przygotowanie uroczystości stoi bp Jan Zając. - Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej, która przed laty rozpoczęła szczególne dzieło opieki nad chorymi i przygotowanie do tej uroczystości pozwoli na nowo odkryć ponadczasowe znaczenie tej służby – mówił bp Jan Zając. Jak podkreślił, zaproszenie do włączenia się w organizację tego wydarzenia kierowane jest szczególnie do lekarzy, pielęgniarek, osób opiekujących się chorymi, zespołów charytatywnych, ludzi młodych ze Szkolnych Kół „Caritas” oraz wolontariuszy. Na uroczystość szczególnie zaproszone są osoby starsze i chore, dla których zostaną przygotowane miejsca w bazylice. Na zewnątrz uroczystość będzie można oglądać na telebimach.
Reklama
Ks. Paweł Gałuszka, który jest odpowiedzialny za przygotowanie duchowe do uroczystości, poinformował o wydarzeniach, które będą organizowane w ramach przygotowań do beatyfikacji. W kościele św. Mikołaja od stycznia do marca każdego 28. dnia miesiąca zaplanowano Msze św. oraz konferencje przybliżające sylwetkę i dzieło Chrzanowskiej. W lutym w Domu Duszpasterskim przy sanktuarium w Łagiewnikach odbędzie się spotkanie dla młodzieży z krakowskich duszpasterstw. - Będą oni proszeni o pomoc w zorganizowaniu transportu na uroczystość beatyfikacji dla osób chorych i samotnych z naszej archidiecezji – powiedział ks. Gałuszka. -To nie okazjonalna akcja, ale chcemy, aby te kontakty były kontynuowane. Chcemy poprzez przygotowanie do beatyfikacji dotrzeć do jak największej grupy młodych i starszych – podkreślił.
W trakcie spotkania wicepostulatorka procesu beatyfikacyjnego Helena Matoga mówiła, że to wielka łaska dla niej, że mogła być uczennicą Hanny Chrzanowskiej. Wspominała, że pierwszą swoją wigilię poza domem rodzinnym spędziła „ jakby w objęciach Hanny Chrzanowskiej”, podczas pracy na oddziale, a później wielokrotnie odwiedzała z nią chorych w domach. - Hanna Chrzanowska w tak niesamowitych miejscach znajdowała chorych i cierpiących. Uczyła nas przede wszystkim takiego ciepłego podejścia, prosiła nas abyśmy nigdy nie pisały notatek przy chorych, mogłyśmy to robić na schodach, ale nigdy przy nich, żeby pacjent nie miał wrażenia, że coś się o nim pisze – opowiadała Matoga. - Wspaniały człowiek i tak łagodny w stosunku do chorych – dodała.
Reklama
Przygotowanie do beatyfikacji będzie się również odbywać w każdej parafii i zostanie włączone w przeżycie „Nowenny Jubileuszowej”, związanej z setną rocznicą odzyskania niepodległości. W kwietniu odbędzie się również Ogólnopolska Pielgrzymka Caritas, której tematyka w tym roku będzie ściśle związana z osobą przyszłej błogosławionej. W organizację wydarzenia włącza się także Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Instytut Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej zorganizuje w kwietniu Międzynarodową Konferencję pt. „Życie i dzieło Hanny Chrzanowskiej”, a pracownicy i studenci Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Społecznych włączą się w obsługę medialną.
Hanna Chrzanowska była pionierką pielęgniarstwa społecznego i parafialnego, bliską współpracownicą kard. Karola Wojtyły. Towarzyszenie chorym było istotą jej misji, której poświęciła osobiste życie, siły, czas i oszczędności. Wyznaczyła standardy nowoczesnej opieki nad chorymi, której fundamentem jest nie tylko niesienie ulgi w bólu fizycznym, ale także pomoc duchowa.
W 1998 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Hanny Chrzanowskiej. 1 października 2015 Stolica Apostolska ogłosiła dekret o heroiczności jej cnót. Po zbadaniu okoliczności cudu za jej wstawiennictwem – uzdrowienia mieszkańca Krakowa z tętniaka mózgu i jego nawrócenia - papież Franciszek zatwierdził 7 lipca br. dekret beatyfikacyjny służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej.