Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: brak jedności chrześcijan to nadal zgorszenie dla świata

„Brak jedności chrześcijan jest nadal swoistym zgorszeniem, skandalem dla współczesnego nam świata” – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski wieczorem 18 stycznia podczas Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie, na rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Bożena Sztajner/Niedziela

„Droga do jedności musi często prowadzić przez wspólnotowe doświadczenie cierpienia. Jesteśmy zaproszeni do służby jednania. Razem modlimy się i w ten sposób wspólnie się poznajemy” – mówił na początku Mszy św. ks. dr Jarosław Grabowski, kierownik Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

W homilii abp Depo wskazał na „doświadczenie Dawida”. - Curriculum życia Dawida zmusza nas do poszukiwania sposobu, który by rzucił światło na zakamarki ludzkiego serca, gdy zazdrość staje się najczęściej przyczyną wielu nieporozumień i walki – mówił.

Reklama

- Widzimy jak ważna jest rola prawdziwych przyjaciół, których wstawiennictwo i tym samy słowa prawdy wobec siebie niejednokrotnie ratują życie, zarówno to duchowe jak i fizyczne. Naszym zadaniem, które wypływa z historii Dawida jest troska, aby dobro i prawda w nas, które są z Boga, nie były pozostawione samym sobie, ale służyły innym w dobrze rozumianym miłosierdziu – podkreślił arcybiskup.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że „Ewangelia mówi nam, że za Jezusem idą Żydzi, którzy chcą pochwycić Go na słowie, ale również tłum ludzi”. - Wydawałoby się, że wszyscy Go szukają, ale nie pytają kim On jest. – podkreślił metropolita częstochowski.

- Pewnego dnia, to również tłum przekupiony, wraz z fałszywymi świadkami stanie przeciwko Jezusowi. A On nie tylko nie uwolni się z rąk kłamców i prześladowców, ale zaświadczy, że przyszedł na świadectwo prawdzie. Każdy kto chodzi w Jego świetle jest z prawdy – dodał arcybiskup.

Reklama

Abp Depo przypomniał, że „Jezus, który prosił Ojca o jedność tych, którzy w Niego uwierzą nie szukał bogactwa i triumfu nad przeciwnikami”. - Wiara w Niego jest wewnętrznym motywem łaski dla człowieka, ale również zobowiązaniem do świadectwa wobec innych – podkreślił abp Depo.

- W każdej Eucharystii zwracamy się do Boga z prośbą: „Prosimy Cię, nie zważaj na grzechy nasze, lecz na wiarę swojego Kościoła i zgodnie z Twoją wolą napełniaj go pokojem i doprowadź do pełnej jedności” – przypomniał arcybiskup.

Zobacz zdjęcia: Rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Jedność

Metropolita częstochowski przypomniał również, że „Jezus posyła nam Ducha, żeby nas uzdolnił do osobistego i wspólnotowego świadectwa kim dla nas jest”.

- W dziele Ducha Świętego odnajdujemy kolejne zadanie, aby Duch Święty przekonał świat o grzechu, o grzechach podziału w nas, o sądzie Boga nad światem i uczynił nas świadkami Chrystusa w podzielonym przez konflikty i pychę świecie – stwierdził hierarcha.

Arcybiskup wskazał również na zagrożony w naszych czasach pokój. - To zagrożenie globalne jest bardzo realne. Módlmy się o łaskę pokoju wynikająca z prawdy- powiedział arcybiskup.

Metropolita częstochowski odniósł się także do obecnych w świecie mediów „fake newsów”, które są kłamstwem, manipulacją i oszukiwaniem człowieka. - Prawda ma służyć pokojowi – zakończył arcybiskup.

Przed końcowym błogosławieństwem ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej podkreślił, że „najważniejsze jest to, że akceptujemy siebie”. - Trzeba, abyśmy zawsze byli gotowi i nie zagasili w sobie ducha jedności i miłości – mówił duchowny prawosławny, który również przekazał słowa pozdrowienia i zapewnienia o modlitwie od bp. Atanazego ordynariusza diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Mszę św. zakończyło wspólne „Błogosławieństwo Aaronowe”.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i ks. dr Mikołaj Węgrzyn, rektor kościoła pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

We wspólnej modlitwie wzięli udział m.in. przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich: ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. radca Krzysztof Góral z parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, a także klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, wierni różnych wyznań chrześcijańskich oraz przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich. osoby życia konsekrowanego, siostry brygidki i siostry nazaretanki.

Uczestnicy wspólnej modlitwy modlili się m.in. za Kościół, Ojczyznę, prześladowanych chrześcijan.

Hasłem tegorocznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, który odbywa się w dniach 18-25 stycznia są słowa zaczerpnięte z Księgi Wyjścia 15,1–21: „Prawica Twoja wsławiła się mocą”.

Działalność ekumeniczna w archidiecezji częstochowskiej skierowana jest głównie do Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, która jest częścią międzynarodowego ruchu ekumenicznego. Należą do niej: parafia prawosławna, wznosząca swoją świątynię pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, której przewodzi ks. mitrat Mirosław Drabiuk.

W Częstochowie znajduje się parafia ewangelicko-augsburska, której proboszczem jest ks. Adam Glajcar, krajowy ewangelicki kapelan strażaków, a także parafia polskokatolicka Matki Bożej Królowej Apostołów, na czele z duszpasterzem ks. Szczepanem Rycharskim.

W Gniazdowie k. Koziegłów znajduje się Starokatolicka Parafia Mariawitów, istniejąca od 1906 r., w której proboszczem jest ks. dr Tomasz Daniel Mames. A Kleszczowie parafia ewangelicko- reformowana, której administratorem jest ks. radca Krzysztof Góral.

W Częstochowie znajduje się także zbór Chrześcijan Baptystów. Spośród wspólnot nie należących do Polskiej Rady Ekumenicznej wymienić należy Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, działający na terenie Częstochowy, Zawiercia, Myszkowa i Wielunia, Zbór Hosanna Kościoła Zielonoświątkowego w Częstochowie oraz Kościół Wolnych Chrześcijan.

2018-01-19 08:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: abp Depo o wolności na wystawie „Dramat Wolności”

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Grzegorz Gałązka

Trudne pytania o wolność zadał abp Wacław Depo podczas wernisażu wystawy "Dramat Wolności" w Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie. Jej stu uczestników, głównie studentów, przygotowało - pod kierownictwem prof. Zbigniewa Bajka z krakowskiej ASP - banery związane z tematem wolności.

– Z jednej strony cieszymy się z 25-lecia od wyborów, ale czy mamy dar wolności? – pytał abp Wacław Depo na wernisażu wystawy „Dramat Wolności”, otwartej 11 sierpnia w Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie z okazji 25. rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności. Metropolita częstochowski podkreślił, że w okresie transformacji Częstochowa przestała zapewniać ludziom miejsca pracy. Dodał, że „wolności nie można posiadać, ale trzeba ją stale i na nowo zdobywać”. „Co to znaczy wolność? Czy jest ona przestrzenią, którą się zagospodarowuje i robi co chce?” – pytał metropolita.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: Bóg jest zawsze obecny w życiu człowieka

W święto św. Macieja Apostoła w parafii św. Barbary Dziewicy i Męczennicy w Wieluniu biskup senior Antoni Długosz udzielił 29 młodym osobom sakramentu bierzmowania.

W homilii nawiązał do apelu św. Jana Pawła II: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, wypowiedzianego po wyborze na papieża, oraz do jego słów: „Przybyłem świadczyć o Chrystusie”, wygłoszonych podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny. W tym kontekście zwrócił się do młodzieży: – Przed chwilą wypowiedzieliście piękne słowa: przybyliśmy, by przyjąć sakrament bierzmowania po to, by móc świadczyć o Chrystusie, głosić Chrystusa i być z Nim w przyjaźni na całe życie. Jakże jesteście w tym momencie bliscy św. Janowi Pawłowi II – przyznał bp Długosz.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Maleńka Figurka - wielka moc uzdrawiania

2021-05-16 22:00

[ TEMATY ]

sanktuarium

Gidle

#NiezbędnikMaryjny

BOŻENA SZTAJNER

Gidle - miejscowość położona na terenie archidiecezji częstochowskiej. Tutaj znajduje się sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej i klasztor Ojców Dominikanów.

- Wszystko zaczęło się w 1516 r., kiedy to miejscowy rolnik Jan Czeczek wyorał z ziemi malutką, mieszczącą się w ludzkiej dłoni figurkę Matki Bożej. Kamienny posążek został potraktowany przez gospodarza jak zwykły przedmiot, mimo że jego znalezieniu towarzyszyły różne znaki. Zdarza się nieraz, że Stwórca prowadzi człowieka dość dziwną drogą. Potrafi nim wstrząsnąć i zupełnie zmienić bieg jego życia. Jak głosi zapis, gidelski rolnik wkrótce oślepł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję