Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Abp Andrzej Dzięga obchodzi 10. rocznicę sakry biskupiej

[ TEMATY ]

Szczecin

abp Andrzej Dzięga

KRZYSZTOF ŚWIERTOK

Dziesiątą rocznicę przyjęcia sakry biskupiej obchodzi abp Andrzej Dzięga. Z tej okazji 24 listopada w szczecińskiej katedrze abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. Podczas liturgii kandydaci do bierzmowania złożyli uroczyste wyznanie wiary, a członkowie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ślubowali przyrzeczenia.

W Mszy św. uczestniczyli też prezydent Szczecina Piotr Krzystek i marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

"Razem z wami, chcę więc życzyć arcybiskupowi Dziędze, aby Pan podtrzymał młodość jego ducha i aby wiedział on, jak poprowadzić wspólnotę archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej do pełni wiary, nadziei i miłości" - mówił w homilii abp Celestino Migliore.

Reklama

- Mądry i dobry, to wyjątkowy arcybiskup - mówili szczecinianie, którzy przyszli na uroczystość. - Jego słowo trafia do wszystkich katolików.

- Wydaje mi się, że bardzo dużo wnosi dziś do Kościoła, swoje racje wypowiada szczerze i to wpływa na ludzkie myślenie, czego przykładem był ostatni list na temat "in vitro" - dodały dwie młode dziewczyny, które przygotowują się do sakramentu bierzmowania.

W 2002 r. papież Jan Paweł II mianował ks. Andrzej Dzięgę biskupem sandomierskim, zaś siedem lat później - 21 lutego 2009 r. - Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim.

Abp Dzięga ma 60 lat. Urodził się w Radzyniu Podlaskim. Jest profesorem prawa kanonicznego. Od 1996 r. pełnił funkcję prodziekana, a później dziekana Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. W Episkopacie Polski przewodniczy m.in. Radzie Prawnej. Jest także członkiem zarówno Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, jak i Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

2012-11-25 00:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reakcja abp. Dzięgi w związku z naruszeniami liturgii i nabożeństw oraz nietykalności świątyń

[ TEMATY ]

abp Andrzej Dzięga

Karol Porwich/Niedziela

Abp Andrzej Dzięga

Abp Andrzej Dzięga

Po zapoznaniu się w przesłanymi informacjami co do naruszeń liturgii i nabożeństw oraz nietykalności świątyń na terenie Archidiecezji, Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga skierował do kapłanów swoje słowo.

CZYTAJ DALEJ

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

2023-01-05 11:34

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 1-20.

Poniedziałek, 30 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Rodzice mogą składać wnioski o 500+ na kolejny okres świadczeniowy

2023-01-31 09:57

[ TEMATY ]

500 plus

Adobe Stock

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 500+ na kolejny okres świadczeniowy. Złożenie wniosku do końca kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń. Wsparcie w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód rodziny.

„Zachęcam wszystkich rodziców, aby nie zwlekali ze złożeniem wniosku. Sama procedura odbywa się bez wychodzenia z domu, dzięki dostępnym platformom internetowym. Złożenie wniosku do 30 kwietnia to gwarancja ciągłości wypłaty świadczenia. My ze swojej strony zapewniamy, że środki trafią do rodzin zgodnie z terminami. Program Rodzina 500+ będzie realizowany, a środki na ten cel zostały zabezpieczone” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję