Reklama

„Takie nasze wędrowanie...”

Pątniczki
Edycja łomżyńska 44/2004

6 września br. po Mszy św. porannej odprawionej w myszynieckiej Kolegiacie oraz po uroczystym błogosławieństwie kapłanów, wyruszyła XIII Piesza Pielgrzymka z Myszyńca do Wąsewa. Wędrowaliśmy pod czujnym okiem przewodnika ks. Mirosława Teofilaka. W tym roku pielgrzymowało 170 osób. Nasza wędrująca grupa, to siostry i bracia młodzi duchem. Trasa pielgrzymki była ubogacona ogromną gościnnością mieszkańców poszczególnych wsi i miast, przez które tylko przechodziliśmy czy też nocowaliśmy. Trudno jest wymienić wszystkich, którym zawdzięczamy dach nad głową czy też posilenie wątłych ciał. Wszystkich jednakowo polecamy Bogu i Matce Najświętszej.
Tak jak to bywa na pielgrzymce, atmosfera dnia przepojona była modlitwą. O poranku śpiewaliśmy Godzinki pod przewodnictwem sióstr służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej z Myszyńca - s. Teresy Grabowskiej i s. Małgorzaty Kowalewskiej. Kolejne chwile marszu ubogaciły refleksje i myśli, które płynęły wprost z serca Księdza Przewodnika i znajdywały w naszych sercach miejsce na medytacje. Później mieliśmy możliwość wypowiedzenia ich. Nie mogło także zabraknąć modlitwy różańcowej. Tu wypisywaliśmy setki intencji, próśb, podziękowań Bogu i Jego Matce. Chwile marszu i modlitwy uświetniał i ubogacał przepięknym śpiewem zespół muzyczny. Nie brakowało również bardzo radosnych śpiewów regionalnych, o różnorodnej tematyce. Zapominaliśmy wówczas o trudzie wędrowania i o tym, że słońce grzeje coraz mocniej. Niekiedy nasz Przewodnik oddawał mikrofon pielgrzymom i wtedy naprawdę poczuliśmy się dowartościowani. Naszą wędrówkę do Matki ubogacały również niespodzianki. Już pierwszego dnia w Dylewie gościliśmy ks. prał. Zdzisława Mikołajczyka i ks. dziekana Zbigniewa Jaroszewskiego. Tu również, dzięki wspaniałości Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dylewie, przed budynkiem szkoły została odprawiona Msza św. W drugim dniu dołączył ks. proboszcz Zbigniew. Przyjechał z sercem przepełnionym ojcowską miłością i bagażnikiem pełnym owoców. Słuchaliśmy jego konferencji, a następnie modliliśmy się Koronką do Bożego Miłosierdzia.
Z modlitwą na ustach, z mocnym biciem serca zbliżaliśmy się do Sanktuarium w Wąsewie. W bramie świątyni powitał nas ks. prał. Jan Sołowianiuk, ks. proboszcz Stanisław Sobotka oraz jeden z księży redemptorystów. A potem nastąpiła chwila spotkania z Matką. Nasze stęsknione oczy wypatrywały Jej oblicza z niecierpliwością. Wiele z nich napełniło się łzami szczęścia, radości, wdzięczności. Po Mszy św. wyruszyliśmy autokarami do oczekujących nas najbliższych. „Maryjo - prosimy Cię, uproś szczególne łaski wszystkim ludziom pielgrzymującym do Boga i wstawiaj się za nami, abyśmy zasłużyli w wieczności na oglądanie Jego oblicza w niebie”.

Zmarł uczestnik Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2019-08-08 11:07

Ojcowie Marianie

Podczas pierwszego dnia pielgrzymki, w grupie 10 biała WPP, zmarł nagle jeden z pielgrzymów, który przez wiele lat był związany z grupą - Zygmunt Chodźko Zajko. Prosimy o modlitwę za niego i jego bliskich.

Niech słowa, które pielgrzymi usłyszeli w czasie porannej Eucharystii będą pocieszeniem i umocnieniem, bo naszą obietnicą jest życie wieczne. Chrystus Zmartwychwstał.

„Pan Bóg może stawiać ciebie wobec doświadczenia spraw, które ci się nie mieszczą w głowie i nie wiesz, jak pogodzić to, że Pan Bóg sobie poradzi z tym, z czym nikt nie może sobie poradzić. Jesteś bezradny zupełnie. I dzisiaj Słowo mówi – módl się. Bo mocny jest Ten, który udzielił obietnicy i godzien jest, aby Mu uwierzono. Czytaj Słowo i słuchaj tego, co On ci mówi. Wołaj i milcz słuchając odpowiedzi.” — z: Zygmunt Chodzko-Zajko

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kielce: pół tysiąca osób wyruszyło rowerami na Jasną Górę

2019-08-20 11:19

dziar / Kielce (KAI)

500 osób – tyle, ile maksymalnie jest to możliwe, wyruszyło dzisiaj z Kielc rowerami w VII Rowerowej Pielgrzymce Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę, która odbywa się pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Jest to prawdopodobnie największa pielgrzymka rowerowa w Polsce. Potrwa do piątku 23 sierpnia.

KD

Pielgrzymów błogosławił i wyprawił w trasę bp Marian Florczyk.

- Jasna Góra i Cudowny Obraz Matki Bożej są pierwszym i głównym celem pielgrzymki, który nie jest łatwo osiągnąć. Potrzebna jest pomoc drugiego człowieka (…). Myślę, że z Bożą pomocą i motywacją wewnętrzną spotkamy się na Jasnej Górze – powiedział bp Florczyk, który będzie tam sprawował Mszę św. dla pielgrzymów.

Pielgrzymka rowerowa wyruszyła sprzed kościoła św. Maksymiliana w Kielcach. - W tradycji było tak, że ludzie szli pieszo. Ta pielgrzymka na rowerach to jednak znak czasu, bo widzimy codziennie, że dużo ludzi jeździ na jednośladach. Stąd też pomysł, aby zorganizować taką modlitewną wędrówkę – dodał biskup.

Pielgrzymi mają przed sobą cztery dni i ponad 250 kilometrów. Jeszcze dziś pielgrzymi dotrą do Kaczyna, żeby przez Pierzchnicę i Chmielnik udać się do Wiślicy. W tamtejszym sanktuarium o godzinie 20.30 wezmą udział w uroczystej Mszy św. Dzisiaj pokonają ponad 70 kilometrów.

Pięciuset pielgrzymom towarzyszy ośmiu księży i pięć sióstr zakonnych, jadą całe rodziny, np. małżeństwo z Buska – Zdroju, z 4-letnim Kubą i 7- letnią Hanią. Z mamą jedzie także zaledwie 3-letnia Ania. Uczestniczą pielgrzymi m.in. z Krakowa i Warszawy.

Popularność wydarzenia jest z każdym rokiem większa – już z ostatnim dniem lipca zamknięto zapisy. Liczba pielgrzymów musi być ograniczona ze względów bezpieczeństwa i logistyki.

Pielgrzymi codziennie pokonują od 50 do 70 km. Trasa jest podzielona na 15-kilometrowe odcinki, pomiędzy którymi są postoje z czasem na modlitwę, gorący posiłek i odpoczynek. Tempo jest dostosowane do możliwości osób w różnym wieku.

Tradycyjnie pielgrzymka odbywa się z wątkiem dobrych uczynków. Na trasie pielgrzymi zaangażują się w pomoc dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Mnichowie. Na postoju w Węgleszynie odbędzie się kiermasz, podczas którego będzie można kupić ręcznie wykonane prace podopiecznych DPS-u, aby wspomóc działanie ośrodka. Prace zostały zamieszczone na stronie internetowej pielgrzymki. Odbędzie się także akcja pomocowa dla dzieci z Kenii, którą zaproponowała wolontariuszka misyjna Monika Motyczyńska.

W ubiegłych latach organizowano akcję pozyskiwania dawców szpiku kostnego lub zbiórkę na tandem dla niewidomego uczestnika, który potem odbył pielgrzymkę na nowym rowerze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem