Reklama

Wiara

Łódź: w Wielkim Poście abp Ryś spotka się z tysiącami uczniów

Blisko 20 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych weźmie udział w "Arenie Młodych" - wielkopostnym spotkaniu rekolekcyjnym, które, z inicjatywy abp. Grzegorza Rysia odbędzie się w dn. 20 i 21 marca br. w łódzkiej Atlas Arenie.

[ TEMATY ]

rekolekcje

Wielki Post

Magdalena Pijewska/Niedziela

- Pan Bóg chce się z nimi zmierzyć na Atlas Arenie w dniach 20-21 marca, i chce nam zaproponować takie zapasy, w których będziemy zwycięzcami i jako zwycięzcy wyjdziemy z tych zapasów kimś kompletnie nowym - tak, o młodych ludziach zaproszonych do udziału w "Arenie Młodych" mówi pomysłodawca tych rekolekcji abp Grzegorz Ryś.

Metropolita zaprasza młodzież z Łodzi do udziału w dwudniowym spotkaniu ewangelizacyjnym, na które złoży się m.in. nauka rekolekcyjna, rozważanie Pisma Świętego, adoracja Najświętszego Sakramentu, a także możliwość spowiedzi i wysłuchania świadectw rówieśników. Jak informuje Wydział Katechetyczny łódzkiej kurii, spotkania odbywać się będą odpowiednio: 20 marca – dla młodzieży gimnazjalnej (bez klasy VII szkoły podstawowej) i 21.03.2018 – dla młodzieży ponadgimnazjalnej.

Zgłoszenia od młodzieży przyjmują nauczyciele katecheci i przesyłają drogą elektroniczną według odpowiednio wypełnionego formularza (dostępnego na stronie Wydziału Katechetycznego: http://www.katecheza.lodz.pl/). W związku z ograniczoną liczbą biletów będzie decydować kolejność zgłoszeń. Młodzież nie ponosi żadnych kosztów uczestnictwa w tym wydarzeniu. Sama "Arena Młodych" traktowana jest jako dopełnienie szkolnych rekolekcji wielkopostnych. Katolicka Agencja Informacyjna objęła patronatem to wydarzenie.

2018-02-16 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ładowanie akumulatorów

Dni Formacyjne Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej w urokliwej jesienią scenerii Zamku Bierzgłowskiego są już tradycją. Celem tych spotkań jest ożywienie życia duchowego i społecznego Akcji Katolickiej poprzez szkołę modlitwy, pogłębianie ducha zaangażowania i współodpowiedzialności za Kościół oraz przedyskutowanie i wymianę doświadczeń w zakresie metod działania Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej.
W tym roku spotkanie odbyło się w dniach 21-23 września. O tym, jak potrzebne i akceptowane jest to przedsięwzięcie, może świadczyć fakt, że z zaproszenia skierowanego przez organizatora, którym jest Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej, do wszystkich księży asystentów, prezesów, członków i sympatyków Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej skorzystało ok. 80 osób.
Dni przebiegały pod hasłem: „Być solą ziemi”, a rozważania poprowadził ks. prof. Tadeusz Borutka, dyrektor Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, redaktor naczelny „Bielsko-Żywieckich Studiów Teologicznych”, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, członek Krajowej Rady Akcji Katolickiej. Mottem była myśl bł. Jana Pawła II: „Tylko człowiek, dla którego jedynym drogowskazem i przewodnikiem jest Chrystus, może dokonać prawdziwej przemiany serc innych ludzi, środowisk, narodu i świata”.
Goście zjechali do Zamku Bierzgłowskiego późnym popołudniem 21 września. Po zakwaterowaniu, kolacji i Mszy św. z nauką o modlitwie i kontemplacji, odprawionej przez Księdza Rekolekcjonistę, uczestniczyli w pierwszej konferencji poprowadzonej przez prof. Grażynę Halkiewicz-Sojak, a poświęconej Józefowi I. Kraszewskiemu.
W następnych dniach w czterech konferencjach ks. prof. Tadeusz Borutka mówił o objawach współczesnego kryzysu duchowego, który ujawnia się przede wszystkim w kwestionowaniu podstawowych wartości, norm i zasad. Przyczyną tego moralnego zagubienia jest sekularyzm będący rezultatem odrzucenia Boga i wszystkiego, co z Nim związane. Mówił też o kryzysie w sferze życia religijnego.
Wszystkie te fakty świadczą o potrzebie nowej ewangelizacji we współczesnym świecie, a ich adresatami są ludzie, u których wiara osłabła albo wręcz zanikła, albo też chrześcijaństwo znają tylko powierzchownie. Ksiądz Profesor podkreślił, że istotą nowej ewangelizacji są nowe metody apostolatu, takie jak: osobisty kontakt, świadectwo wiary, prowadzenie stron i portali religijnych w internecie itp.
W tej ewangelizacyjnej misji Kościoła Akcja Katolicka jest szczególnie potrzebna. Ma ona działać na różnych płaszczyznach: w sferze kształtowania opinii publicznej, występować w obronie sprawiedliwości w życiu politycznym, angażować się w prawidłowy rozwój życia gospodarczego na chrześcijańskich zasadach etycznych. Pilne jest również zaangażowanie w życie kulturalne zwłaszcza w dziedzinie edukacyjnej i oświatowej. Potrzebna jest też troska o tworzenie katolickich środków przekazu oraz kulturę przekazu w tych środkach i życiu osobistym.
Przed Akcją Katolicką stoi również wielkie zadanie związane z obecnością w Unii Europejskiej. Europa, zgodnie z nauczaniem bł. Jana Pawła II, winna stać się „wspólnotą ducha”, i tu przed członkami Akcji Katolickiej stoją dwa ważne wyzwania duszpasterskie - „duszpasterstwo praw człowieka” i „upowszechnianie idei dialogu”. Aby sprostać działaniom na rzecz nowej ewangelizacji, członkom Akcji Katolickiej potrzebne są: modlitwa, nauka, nieustanna formacja i działanie pod przewodnictwem hierarchii Kościoła. Na zakończenie konferencji prezes DIAK Lidia Gliwa wręczyła ks. prof. Tadeuszowi Borutce medal wybity z okazji 15-lecia Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej.
Ważnym elementem Dni Formacyjnych były promocje książek. Ks. dr hab. Wiesław Łużyński, prof.UMK omówił swoją książkę „Wierzę w Kościół jeden, święty, powszechny i apostolski”, która jest pokłosiem katechez wygłoszonych do katolików świeckich. Prof. Wojciech Polak promował swoją książkę „Patriotyzm dnia dzisiejszego”, w której wyjaśnia zagadnienia państwa, narodu, Ojczyzny i patriotyzmu.
Ubogaceniem Dni Formacyjnych było spotkanie z prezes KIAK Haliną Szydełko. Dzieliła się ona wrażeniami z 6. Zgromadzenia Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej (FIAC) w Rumunii, które odbywało się pod pod hasłem: „Współodpowiedzialność świeckich z Akcji Katolickiej za Kościół i społeczeństwo”.
Lidia Gliwa omówiła sprawy bieżące, kalendarium na rok 2013 oraz nowennę poświęconą nauce bł. Jana Pawła II i książkę formacyjną na 2013 r. „Być solą ziemi”, której redaktorem naczelnym jest ks. prof. Tadeusz Borutka. Po kolacji odbył się wieczór integracyjny.
Oczywiście, bardzo ważną częścią dni rekolekcyjnych były modlitwy.
Na zakończenie rekolekcji Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Józef Szamocki, który w słowie Bożym nawiązał do działalności Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej i życzył członkom sukcesów na drodze nowej ewangelizacji.
Uczestnicy - naładowani nową wiedzą i energią do działania ewangelizacyjnego na terenie swoich parafii - umówili się na następne rekolekcje w dniach 20-22 września 2013 r. również w Zamku Bierzgłowskim.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jak zapowiadają się obchody Dnia Życia Konsekrowanego?

W czwartek 2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego zwane w polskiej tradycji świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia Kościół obchodzi również Dzień Życia Konsekrowanego. Jak zapowiadają się diecezjalne obchody tego wydarzenia?

Dnia Życia Konsekrowanego z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego zaplanowano na sobotę 4 lutego w sanktuarium maryjnym w Rokitnie. Spotkanie w Rokitnie przebiegające pod hasłem "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie" rozpocznie się o godz. 10.00 w tamtejszym domu rekolekcyjnym, gdzie uczestnicy wysłuchają konferencji o. Mirosława Dudzisa OFMCap., a także będą się wspólnie modlić przed wystawionym Najświętszym

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję