Reklama

Wydarzenia z diecezji

Pierwsze spotkanie nowych katechetów

Ks. Rafał Bednarczyk
Edycja płocka 44/2004

Pierwsze kroki w nowej szkole to nie tylko wielkie przeżycie dla uczniów klas pierwszych. W podobnie poruszający sposób szkolny dzwonek brzmi w uszach zwłaszcza tych nauczycieli, którzy w tym roku rozpoczynają swoją pracę pedagogiczną. Nie chodzi tu tylko o oswojenie się z nowym miejscem i ludźmi tam pracującymi, ale o codzienne mierzenie wyniesionych ze studiów umiejętności, pomysłów, zapału, rzetelnej wiedzy i osobistej dojrzałości wychowawczej z zadaniami wyznaczanymi przez szkolną rzeczywistość.
W tym roku szkolnym powitaliśmy 38 nowych katechetów naszej diecezji. Wielu z nich już miało wcześniejsze doświadczenia pracy w szkole, ale zdecydowana większość dopiero teraz zaczęła swoją pracę katechetyczną. W tym gronie znaleźli się zarówno nowo wyświęceni księża, jak i kilka sióstr zakonnych oraz katecheci świeccy. To z myślą o nich Wydział Katechetyczny zorganizował 25 września w sali Punktu Konsultacyjnego UKSW w Płocku spotkanie szkoleniowe. Kierujący przebiegiem spotkania ks. dr Ryszard Czekalski, dyrektor Wydziału Katechetycznego, podkreślił, że każdy katecheta jest osobą obdarzoną zaufaniem przez Kościół i Księdza Biskupa. Ten fakt powinien zatem pobudzać duchowo, a jednocześnie zachęcać katechetów do dokładania wszelkich starań, by temu zaufaniu sprostać.
W trakcie spotkania miały miejsce także wystąpienia służące przypomnieniu kilku praktycznych elementów dotykających sytuacji tych młodych nauczycieli. Ks. dr Andrzej Krasiński przybliżył procedurę awansu zawodowego uwzględniającą najnowsze zmiany w Karcie Nauczyciela. Sporządzanie konspektu lekcji religii może wydawać się na początku dużym mozołem, jednak ostatecznie okazuje się czymś bardzo praktycznym. Pokazaniu takiej perspektywy tworzenia konspektów zajęć katechetycznych poświęcone było wystąpienie ks. Rafała Bednarczyka. Nie tylko w realiach życia nauczycielskiego ogromną rolę odgrywają dokumenty. Sprawę ich właściwego gromadzenia, porządkowania i przekazywania ich do Wydziału Katechetycznego omówiła s. Ernesta Zielińska - kierownik sekretariatu.
Po krótkiej przerwie z propozycjami różnych szkoleń, konferencji, seminariów, a także lekcji otwartych wystąpili doradcy metodyczni zatrudnieni przy różnych ośrodkach doskonalenia zawodowego na terenie naszej diecezji - ks. Włodzimierz Gawlikowski, Ewa Jancewicz, Ewa Bembenista i Iwona Kamińska. Spotkanie stało się też okazją do zadawania różnych pytań, porozmawiania o bardziej szczegółowych zagadnieniach, a także zorientowania się, że wszyscy katecheci - rozpoczynający pracę i posiadający już bogate doświadczenie - tworzą wspólnotę, w której mogą wzajemnie siebie wspierać. Na pewno będzie o tym przypominać także zrobione na zakończenie spotkania zdjęcie.

Reklama

Czy mogą istnieć parafie bez księży?

2019-06-24 17:55

vaticannews / Torreglia (KAI)

Czy mogą istnieć parafie bez księży? To pytanie staje się coraz bardziej aktualne w wielu krajach europejskich. Pochylają się nad nim również uczestnicy 69. Tygodnia Duszpasterskiego organizowanego aktualnie w Torreglia we Włoszech. Tytuł spotkania brzmi: „Parafia bez księży. Od kryzysu powołań do odnowionej misyjności świeckich”.

pixabay.com

Temat zrodził się z obiektywnej obserwacji rzeczywistości: we Włoszech jest coraz mniej księży i tym samym wzrasta ilość parafii, gdzie ich brak. Uczestnicy spotkania podkreślają, że nie może istnieć wspólnota chrześcijańska, która nie spotyka się wokół Eucharystii. Wspólnota bowiem ze swej istoty opiera się zarówno na Eucharystii, jak i na słowie oraz na miłości. Te trzy rzeczy trzeba widzieć łącznie. I nawet jeśli będzie mniej Mszy odprawianych z powodu niedoboru księży, to wspólnota chrześcijańska nie przestanie istnieć. Parafie nie stanowią już swoistych, pojedynczych wiosek. Trzeba będzie je łączyć, aby optymalizować „siły kapłańskie”. Wtedy wierni będą mieli okazję doświadczyć bardziej Kościoła misyjnego. Kościoła, który wychodzi poza siebie.

"Chcemy uświadomić, że wybór opcji z łączeniem parafii czyni Kościół bardziej misyjnym, bardziej uczestniczącym, szczególnie jeżeli chodzi o podejmowania współodpowiedzialności przez osoby świeckie. Społeczność żyje bardziej zakorzeniona w Kościele lokalnym. To jest nasza wizja. Nie chodzi bynajmniej o łatanie dziur. Ale dowartościowanie darów i posług, które im przynależą poprzez chrzest, kapłaństwo, poprzez małżeństwo. Mamy wiele racji, dla których bardziej trzeba angażować świeckich we wspólnocie chrześcijańskiej. Powtarzam, nie chodzi o łatanie dziur, czynienie ze świeckich kogoś w rodzaju «półksięży», czy «małych księży»” - powiedział bp Domenico Sigalini, specjalista w dziedzinie teologii pastoralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wręczono medale zasłużonym dla Archidiecezji Warszawskiej

2019-06-24 22:37

Łukasz Krzysztofka

40 osób świeckich i jedna siostra zakonna zostało nagrodzonych medalami "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej", które w archikatedrze warszawskiej, w jej święto patronalne św. Jana Chrzciciela, wręczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Łukasz Krzysztofka
Odznaczeni medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej" z kard. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim

Uhonorowanie medalami odbyło się przed uroczystą Mszą św. odpustową, którą z metropolitą warszawskim koncelebrowali proboszczowie parafii nagrodzonych osób.

- Najbardziej cenię sobie to, że wszyscy odznaczeni w sposób szczególny potrafią praktykować swoje powołanie na mocy powołania chrzcielnego, które jest u podstaw wszystkich powołań – powiedział w homilii podczas Mszy św. metropolita warszawski. Kard. Nycz przywołał słowa papieża Franciszka, który uczy, że u podstaw wszystkich szczegółowych powołań stoi miłość. - Jeśli nie ma miłości u podstaw, będzie się tylko krążyć wokół spraw własnych – nawiązywał do słów Ojca św. metropolita warszawski.

Pasterz Kościoła warszawskiego podkreślił również, że przyznane dzisiaj odznaczenia, do których kandydatów zgłaszali proboszczowie ich parafii, są dowodem na mocną współpracę duchownych ze świeckimi i ich odpowiedzialność za Kościół lokalny. – Za tę współpracę bardzo wam dziękuję i proszę Boga, żeby nigdy nie zabrakło takich katolików świeckich, przez których Słowo Chrystusa jest obecne wszędzie tam, gdzie są posłani ludzie – powiedział na zakończenie homilii kard. Nycz.

Wśród uhonorowanych medalem „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” znalazł się m.in. prof. Włodzimierz Kluciński – wieloletni rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, należący od lat do Komitetu Promocyjnego Budowy Świątyni Opatrzności Bożej oraz jego małżonka Jadwiga Klucińska, z zawodu ekonomistka, zaangażowana m.in. w budowę kościoła oraz wolontariat Caritas w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

Jedyna w gronie odznaczonych siostra zakonna – s. Leonia Maria Kalandyk ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej od 20 lat pracuje w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Była katechetką w szkole podstawowej i gimnazjum. Założyła wspólnotę Kręgu Biblijnego RUAH, ponadto pracuje jako kancelistka, przygotowuje młodzież i dorosłych do przyjęcia sakramentów.

Z sylwetkami wszystkich nagrodzonych osób można zapoznać się na stronie archidiecezji warszawskiej:

http://archidiecezja.warszawa.pl/aktualnosci/zaangazowani-swieccy-z-medalami-za-zaslugi-dla-archidiecezji-warszawskiej/

Medale „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” przyznawane są dwa razy w roku: w uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia i uroczystość patronalną stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca. Otrzymują je przede wszystkim świeccy zaangażowani w prace na rzecz diecezji lub parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem