Reklama

Strzelce Krajeńskie

Odpust św. Franciszka

Tamara Palicka
Edycja zielonogórsko-gorzowska 44/2004

8 września minęło 75 lat od poświęcenia kościoła parafialnego pw. św. Franciszka z Asyżu w Strzelcach Krajeńskich.
Po likwidacji w XVI w. parafii rzymskokatolickiej dopiero w 1911 r. w wynajętej szopie odprawiono Mszę św. dla katolików zamieszkujących te tereny. Staraniem miejscowej ludności od 1921 r. zaczęto w Strzelcach odprawiać regularnie Mszę św. Na początku w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Pięć lat później tutejsi katolicy uzyskali pozwolenia na budowę własnej świątyni, a w 1928 r. proboszcz parafii z pobliskiego Drezdenka ks. Rodzis poświęcił kamień węgielny wmurowany za ołtarzem.
8 września 1929 r. ruszyła z rynku uroczysta procesja do nowo wybudowanego kościoła, gdzie w obecności księży z Gorzowa i Barlinka ks. Rodzis poświęcił świątynię, nadając jej wezwanie św. Franciszka z Asyżu. Obraz Biedaczyny z Asyżu umieszczony w ołtarzu głównym namalował prof. Lützmann z Berlina. Uroczystość uświetnił swoim śpiewem chór z Gorzowa Wlkp.
W 1936 r. utworzono samodzielną parafię w Strzelcach Krajeńskich, która obejmowała swym zasięgiem teren porównywalny z terenem obecnego dekanatu: Dobiegniewem, Bobrówkiem, Górkami Noteckimi, Ogardami i Zwierzynem. Liczba katolików należących do tej parafii wynosiła wówczas 450 osób.
75. rocznicę poświęcenia kościoła parafialnego w Strzelcach Krajeńskich Stowarzyszenie Rodzin Katolickich uczciło, organizując festyn dla dzieci, na który złożyły się m.in. liczne konkursy: rysunkowy, recytatorski, wiedzy o życiu św. Franciszka, wokalny oraz konkursy zręcznościowe. Największą popularnością cieszyły się wybory „Miss podwórka”, w czasie których jury pod fachowym przewodnictwem lekarza weterynarii wybierało najsympatyczniejszego zwierzaka. Ministranci walczyli w turnieju piłkarskim o puchar Księdza Proboszcza (uczestniczyły w nim również drużyny z parafii w Bobrówku i Zwierzynie). Wszyscy obecni mogli poczęstować się ciastem lub posilić się grochówką z polowej kuchni. Przed rozdaniem dyplomów dzieci uczestniczyły w nabożeństwie różańcowym odprawionym w kościele.
O godz. 18.00 rozpoczęła się uroczysta Suma odpustowa, której przewodniczył proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku ks. Stanisław Nalbach CRL. Wraz z nim w intencji wszystkich parafian modlili się zaproszeni księża pochodzący ze strzeleckiej parafii: ks. Jan Najkowski, ks. Andrzej Ignatowicz, ks. Krzysztof Skokowski, ks. Sławomir Strzyżykowski i ks. Marcin Strzyżykowski oraz ks. Mariusz Stawnicki. Niestety, obowiązki w parafiach i klasztorach nie pozwoliły na przyjazd i uczestnictwo ks. Andrzejowi Blinkiewiczowi, ks. Jarosławowi Zagoździe, ks. Tomaszowi Sałatce (obecnie w Rzymie) oraz o. Eligiuszowi Bagińskiemu OFM, jak również czterem siostrom zakonnym. Z podobnych powodów nie dotarli również poprzedni proboszczowie tutejszej parafii: ks. kan. Mieczysław Wykrota i ks. kan. Stanisław Pawul.
Witając przybyłych, proboszcz ks. Ryszard Kolano przypomniał historię budowy kościoła, odradzania się po 350 latach parafii rzymskokatolickiej oraz sylwetki przybyłych, jak i nieobecnych księży. W wygłoszonej homilii ks. Stanisław Nalbach CRL mówił o wierze prawdziwej, jaką miał św. Franciszek. - Nie można służyć dwóm panom, nie można być jak kameleon, który przybiera barwy stosownie do sytuacji. Wielu współczesnych ludzi twierdzi, że „wierzy, ale”. Człowiek wierzący nie może wierzyć połowicznie, wybierać sobie przykazania, które mu pasują, a inne odrzucać. Bądź ciepły lub zimny nigdy letni, albo się wierzy w Pana Boga i wierzy Bogu, albo nie - mówił Kaznodzieja.
Po Mszy św. wszyscy uczestnicy uroczystości byli świadkami poświęcenia nowego krzyża oraz odnowionego staraniem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich obrazu Pana Jezusa Dobrego Pasterza umieszczonego nad wejściem do kościoła.

Reklama

Kulisy zakłócenia Mszy św. w Świdnicy. Zatrzymani złożyli wyjaśnienia

2019-09-17 08:33

wpolityce.pl

Grupa osób zakłóciła Mszę świętą w katedrze pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Świdnicy, mieli ze sobą kolorową flagę. Niektórzy świadkowie mówią wprost, że była to tęczowa flaga ruchu LGBT. Portal wPolityce.pl dowiedział się, jak wyglądało całe wydarzenie.

Bożena Sztajner/Niedziela

Okazuje się, że do zdarzenia doszło około godz. 8:50. Do Kościoła wtargnęły cztery osoby. Był to 24-letni mężczyzna oraz trzy kobiety w wieku: 49 lat, 41 lat oraz 26 lat.

Osoby te po wejściu do Kościoła znajdowały się w przedsionku katedry i zaczęły krzyczeć. W tej chwili ustalamy, jakie tam dokładnie słowa tam padły, ale świadkowie co do jednego są pewni – padły tam słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Ponadto mężczyzna miał wyciągnąć kolorową flagę, niektórzy świadkowie mówili wprost, że to była tęczowa flaga. Tą flagą miał wymachiwać. W tym czasie do tych ludzi, którzy zakłócali Mszę, parafianie podeszli i podjęli działania, aby te osoby opuściły Kościół. Doszło tam do jakiegoś zamieszania. Między innymi nieustalona osoba, która interweniowała, wyrwała kolorową czy tęczową flagę 24-latkowi i wybiegła z nią z Kościoła

— relacjonował przebieg sytuacji w rozmowie z portalem wPolityce.pl prok. Marek Rusin z Prokuratury Rejonowej w Świdnicy.

Na miejsce przyjechała policja, i zatrzymała wspomniane cztery osoby. Nie udało się jednak zabezpieczyć kolorowej flagi. Na komendzie zatrzymanych zbadał lekarz. 26-latka została zwolniona z powodu swojego stanu zdrowia, ale odpowiedzialności nie uniknie.

Z „wolnej stopy” policjanci przedstawili jej jeszcze wczoraj zarzut, że 15 września 2019 roku wspólnie z trzema ustalonymi osobami przeszkadzała w publicznym wykonywaniu aktu religijnego w Kościele w ten sposób, że zakłócała nabożeństwo poprzez wznoszenie okrzyków. Przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat dwóch. Kobieta złożyła wyjaśnienia. Są jednak spore wątpliwości, czy jest to osoba zdrowa, dlatego został powołany biegły psychiatra, aby ją przebadać

— powiedział prok. Rusin.

Okazuje się, że osoby, które zakłóciły Mszę, spożywały wcześniej alkohol.

Wczoraj te osoby zostały zbadane na obecność alkoholu. Mężczyzna miał 2,4 promila alkoholu, natomiast dwie z tych kobiet nie były w stanie chuchnąć

— mówił prok. Rusin.

Dziś podobny zarzut jak 26-latka usłyszały pozostałe trzy osoby, uczestniczące w całym zdarzeniu.

Mężczyzna przyznał się do tego czynu. Nie mieszka w Świdnicy, przyjechał dzień wcześniej i spożywał razem z kobietami alkohol. Byli mocno nietrzeźwi. Wyjaśnił, że nad ranem doszedł do wniosku, że pójdzie się do Kościoła pomodlić. Zabrał ze sobą tę flagę i chciał ją wywiesić w Kościele. Dwie pozostałe osoby częściowo się przyznają – poszły do Kościoła się pomodlić, natomiast w kwestii krzyków zasłaniają się niepamięcią. Przyznały się wyrażając żal, przepraszają

— relacjonował całą sytuację prok. Rusin. Prokurator wobec tych osób zastosował dozór policji, mają się zgłaszać na policję w swoich miejscach zamieszkania dwa razy w tygodniu.

Prokurator na pytanie, czy zatrzymane osoby utożsamiają się z ruchem LGBT, odpowiedział:

Wszystko na to wskazuje, że po prostu najpierw spożywali alkohol, a później mężczyzna wziął tę flagę do Kościoła, żeby ją rozwiesić. Po co ją przywiózł do Świdnicy – nie potrafi tego wytłumaczyć. Nie utożsamiają się z żadnym ruchem. Zasłaniają się wypitym alkoholem, jest im wstyd – takie wyjaśnienia złożyły te osoby.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pancerniackie więzi

2019-09-18 02:50

Waldemar Kotula

Tegoroczne Święto 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11 LDKPanc) tradycyjnie zgromadziło różne generacje żołnierzy spod znaku husarskiego skrzydła. Zgodnie z wieloletnią tradycją spotkali się oni w przeddzień Święta Dywizji na Zebraniu Walnym Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków ( FOPP) w żagańskiej Sali Tradycji Czarnej Dywizji.

st chor.sztab Rafał Mniedło, Tadeusz Horożaniecki
Uroczystości na Skwerze Czołgisty

Spotkanie członków i sympatyków FOPP miało w tym roku wyjątkowy wymiar. Zbiegło się one z obchodami 100-lecia polskiej broni pancernej. Patronat nad szczególnym spotkaniem miłośników polskiej broni pancernej objęła Marszałek Lubuska Elżbieta Polak. Honorowymi uczestnikami jubileuszowego spotkania byli kombatanci 1 Polskiej Dywizji Pancernej: kpt. Edmund Semrau (l.94) i por Alojzy Jedamski (l.94) oraz kombatant 1 Korpusu Pancernego Wojska Polskiego (1 KPanc WP) płk. Eugeniusz Praczuk (l.92). Czarną Dywizję reprezentowali dowódca dywizji gen.dyw. Stanisław Czosnek, jego zastępca gen. bryg. dr Dariusz Parylak wraz z dowódcami oddziałów dywizji. Przybyli również krewni żołnierzy 1.PDPanc, Cecylia, Tadeusz Parchanowiczowie z Francji i Zdzisława, Tadeusz Marciszewscy z Torunia oraz członkowie i sympatycy FOPP z Leszna, Chełma, Koronowa, Warszawy, Żar, Żagania, Oławy i holenderskiej Bredy.

Zobacz zdjęcia: Zebranie Walne Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków ( FOPP) w żagańskiej Sali Tradycji Czarnej Dywizji.

Zebraniu przewodniczył prezes FOPP gen.bryg. w st.spocz. Zbigniew Szura. Wspominano naszych kombatantów, którzy w minionym roku odeszli na wieczna wartę. Dokonano także przeglądu dokonań i zrealizowanych projektów w latach 2018-2019. Były to głownie przedsięwzięcia upamiętniające historię i dzieje Czarnej Dywizji i jej poprzedników z 1.PDPanc i 1.KPanc WP w kraju i poza granicami we Francji, Belgii, Holandii oraz Niemczech. Wszystkie one skutecznie umacniały żołnierskie więzi pokoleniowe i były realizacją zobowiązań środowisk Czarnej Dywizji wobec weteranów i ich rodzin. Przedstawiono również działania Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych, z którego dorobkiem w mijającym roku zapoznał się Prezydent R. P. i zwierzchnik Sił Zbrojnych R.P. Andrzej Duda. Zasoby Sali Czarnej Dywizji były wykorzystywane także do wystaw czasowych m.in. w Bielsku – Białej, Warszawie, Gdańsku i w Królestwie Belgii oraz do szeregu wydawnictw w kraju i poza granicami. Przyjęto także plan działań na przyszły rok, obok podkreślenia znaczenia zbliżających się ważkich rocznic na szlakach tradycji istotna rolę planuje nadać się obchodom 75-lecia powstania 11 LDKPanc i przypomnieniu dziejów polskiej broni pancernej w Żaganiu w latach 1945-2020. Z dużą wdzięcznością przyjęto ofertę Dominika Parchanowicza przekazania kolejnych depozytów do ekspozycji ilustrującej losy jego ojca Antoniego, żołnierza kompanii saperów 1 PDPanc.

Uczestnicy zebrania FOPP wzięli udział uroczystościach liturgicznych i świeckich dedykowanych żołnierzom Czarnej Dywizji i ich rodzinom z Mszą św. w żagańskim Kościele Garnizonowym oraz na Skwerze Czołgisty przed pomnikami gen. St. Maczka i Czołgistów 1 KPanc WP.

Dzień wspomnień zakończyła uroczysta kolacja z okazji 100-lecia polskiej broni pancernej zorganizowana w żarskiej restauracji „Janków”. W jej trakcie kombatanci uhonorowani zostali okolicznościowymi upominkami, a burmistrz Żar Danuta Madej został uhonorowana z szczególne zasługi we wspieraniu dzielności stowarzyszeń zrzeszonych w FOPP odznaką pamiątkową FOPP – „Tulipanem gen. Stanisław Maczek”

Następnego dnia tuż przed uroczysta zbiórką z okazji święta Czarnej Dywizji, kombatanci wraz z sympatykami polskie broni pancernej gościli w żarskim ratuszu, gdzie pani burmistrz Danuta Madej z przewodniczącym Rady Miasta Marianem Popławski przedstawili historię i współczesność stolicy Dolnych Łużyc. Po prezentacji w Ratuszu goście święta dywizji osobiście poznawali uroki i ofertę miasta, które nie zapomina o swojej wojskowej przeszłości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem