Reklama

Sztuka

Będą pieniądze na zabytki sakralne Sandomierza

[ TEMATY ]

kultura

zabytki

Sandomierz

ARCHIWUM NIEDZIELI SANDOMIERSKIEJ

O tym, że sandomierskie zabytki sakralne znajdujące się w bazylice katedralnej i w Domu Długosza - Muzeum Diecezjalnym Sztuki Kościelnej - mogą liczyć na wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mówił 28 listopada minister Bogdan Zdrojewski podczas spotkania z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem.

Podczas wizyty w Sandomierzu minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski spotkał się z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem i obejrzał odnowione freski bizantyjsko-ruskie w bazylice katedralnej oraz zbiory zgromadzone w Domu Długosza Muzeum Diecezjalnym Sztuki Kościelnej.

Reklama

Minister odnosząc się do obejrzanych prac, wykonanych w katedrze oraz eksponatów znajdujących się w Muzeum Diecezjalnym podkreślił, że dotychczasowe działania konserwatorskie przeprowadzone w najważniejszej świątyni sandomierskiej, jak i również jej okolicy, że miejsce to stało ważnym adresem na mapie nie tylko Polski, ale i europejskiego dziedzictwa kulturalnego.

Minister wyraził się z zachwytem o znajdujących się w Domu Długosza eksponatów, będących świadectwem historii nie tylko Sandomierza, ale i Polski. W ocenie ministra dotychczasowy czas, jeśli chodzi o wykonane prace w placówkach kultury i dziedzictwa narodowego, został dobrze wykorzystany i według jego oceny Sandomierz może liczyć na dalszą pomoc ministerstwa.

W ubiegłym roku uroczystego poświęcenia odnowionego prezbiterium, w którym znajdują się odnowione freski bizantyjsko-ruskie oraz kaplic - Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej Ostrobramskiej w katedrze sandomierskiej dokonał Nuncjusz Apostolski abp Celestino Migliore. Całkowita wartość konserwacji wnętrz wczesnogotyckiej katedry wyniosła ponad 3,5 mln euro.

Reklama

Sfinansowanie ówczesnych prac konserwatorskich było możliwe dzięki środkom udzielonym 85 procentach w ramach Trzeciego Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sandomierza, Parafii Katedralnej i Diecezji Sandomierskiej. Prace konserwatorskie były przeprowadzone przez Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

Muzeum Diecezjalne Sztuki Kościelnej w Sandomierzu - Dom Długosza z 1476 r. - jest jednym z najlepiej zachowanych budynków, którego mury mieszczą dziś bogate zbiory sakralne. Zobaczyć tu można cenne rzeźby sakralne, malarstwo, tkaniny jak równie sztuki zdobniczej, ceramiki, kolekcji mebli itp.

2012-11-29 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

15. Noc Kulturalna w Częstochowie

[ TEMATY ]

kultura

Marcin Szczygieł

Muzyka, literatura i teatr, film, sztuki wizualne - wszystko to propozycje na 15. Noc Kulturalną w Częstochowie. Z 15 na 16 września miasto będzie żyć kolejną jej edycją.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Pakistan: ustawa chroniąca mniejszości religijne sprzeczna z Koranem

2021-09-24 17:19

[ TEMATY ]

Pakistan

kobiety

mniejszości religijne

porwania

Vatican News

Religijni przywódcy Pakistanu odrzucili ustawę zapobiegającą porwaniom dziewcząt i młodych kobiet w celu przymusowych konwersji i małżeństw. Przedstawiciele mniejszości uznają to za przyzwolenie na utrzymanie procederu.

W Pakistanie nie spada liczna porwań nieletnich dziewcząt i młodych kobiet wyznań niemuzułmańskich, głównie chrześcijanek i hinduistek, które są zmuszane do przejścia na islam i zawarcia małżeństwa z muzułmanami. Choć pakistańska konstytucja z 1973 roku zapewnia wszystkim obywatelom równe szanse i status, na porządku dziennym są przestępstwa, takie jak przymusowa konwersja na islam, ułatwiane przez systemową dyskryminację i tolerancyjną postawę wobec takich nadużyć ze strony grup politycznych i religijnych w muzułmańskiej większości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję