Reklama

Z wizytą w parafii

„Nie zamykamy się we własnych problemach”

22 września pasterską wizytę przeżywała parafia Bogurzyn w dekanacie mławskim. Tę bogatą w tradycję, liczącą ponad 600 lat wspólnotę parafialną odwiedził biskup płocki prof. Stanisław Wielgus.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Doroty w Bogurzynie

Patron parafii: św. Dorota
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Doroty
Dekanat: mławski
Miejscowości: Bogurzyn, Bogurzynek, Doziny, Głużek, Kosiny Bartosowe, Kosiny Kapiczne
Proboszcz: ks. kan. Józef Gałązka
Katecheci: Barbara Bartoszek, Barbara Grabowska
Organista: Marian Wółkiewicz
Zakrystian: Stanisław Bartnikowski
W parafii działają: Akcja Katolicka, parafialna rada duszpasterska, parafialna rada gospodarcza, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, koła Żywego Różańca (17), chór, ministranci, lektorzy, asysta procesyjna
Współpraca: Ochotnicza Straż Pożarna z Bogurzynka, Głużka, i Kosin Bartosowych
Msze św. w niedzielę: 8.30, 10.00, 12.00

Charakterystyka parafii

„Wszyscy parafianie są ochrzczeni i deklarują, że są wierzący, wszyscy też przyjmują księdza z wizytą duszpasterską” - mówił w sprawozdaniu charakteryzując kierowaną przez siebie wspólnotę, jej proboszcz ks. kan. Józef Gałązka. Jak dodał Ksiądz Proboszcz, większość parafian uczestniczy w niedzielnej Mszy św. Połowa z nich czyni to regularnie, część - raz lub dwa razy w miesiącu, ok. 10% - tylko z okazji najważniejszych świąt. Prawie wszyscy chorzy i starsi słuchają Mszy św. przez radio.
Ksiądz Kanonik zaznaczył, że większość parafian spowiada się przynajmniej 4 razy w roku: z okazji rekolekcji adwentowych i wielkopostnych, odpustu parafialnego i dorocznej adoracji Najświętszego Sakramentu, wiele osób przystępuje też do sakramentu pokuty co miesiąc. Ok. 200 osób przyjmuje Komunię św. w każdą niedzielę.
Wszystkie dzieci i młodzież szkolna uczęszczają na katechezę, duża grupa szczególnie dzieci bierze udział w nabożeństwie październikowym i majowym. Jak podkreślił Duszpasterz, jest to także wyraz troski rodziców o religijne wychowanie dzieci. Z całą pewnością dobry wpływ na młode pokolenie ma fakt, iż niemal wszyscy małżonkowie żyją w związkach sakramentalnych.
Parafianie troszczą się o swoich zmarłych, zamawiając w ich intencji Msze św., roczną modlitwę w wypominkach, pamiętają o grobach. Dzięki temu cmentarz grzebalny jest na co dzień zadbany, rozświetlony zniczami, przystrojony kwiatami.
Połowa rodzin parafii jest zaangażowana w ciągłą modlitwę różańcową: 270 osób należy do kół różańcowych, a w wielu rodzinach tych osób Różaniec odmawia się wspólnie. Dosyć duża grupa parafian włącza się aktywnie w życie religijne parafii uczestnicząc w różnych grupach parafialnych.
Wśród problemów, z jakimi boryka się parafia, Ksiądz Kanonik wymienił występujący u niektórych parafian rozdźwięk między deklarowaną wiarą a życiem.

Reklama

Duszpasterstwo

Duszpasterską posługę Księdza Proboszcza wspomaga liczne grono parafian, zaangażowanych w różne grupy, ruchy i stowarzyszenia katolickie. Jest pośród nich 26-osobowa parafialna rada duszpasterska oraz licząca 6 osób rada gospodarcza. Ich zadaniem jest dzielenie troski, doradztwo i pomoc w przedsięwzięciach duszpasterskich i materialnych.
W parafii działa też od 8 lat koło Akcji Katolickiej. Członkowie koła zorganizowali 5 wyjazdów kolonijnych dla dzieci z rodzin ubogich oraz 6 parafiad połączonych z obchodami Dnia Dziecka, w których brali udział mieszkańcy sąsiednich miejscowości, a także mławianie. Podczas imprez występował m.in. kwintet akordeonistów z Mławy, a także schola z Ciechanowa.
Wśród przedsięwzięć organizowanych przez Akcję jest coroczne spotkanie choinkowe, podczas którego ok. 200 dzieci otrzymuje świąteczne paczki. Jedno ze spotkań uświetnił nawet zespół z Teatru Dramatycznego w Płocku.
W czasie powodzi na Dolnym Śląsku Akcja Katolicka zorganizowała pobyt 40 dzieci z Wrocławia w rodzinach parafii Bogurzyn. Członkowie Akcji są też opiekunami i wychowawcami na koloniach dla dzieci oraz opiekują się najmłodszymi podczas pielgrzymki do Rostkowa. Obecnie bogurzyńska Akcja Katolicka pragnie wydawać kwartalnik parafialny.
W działalność duszpasterską angażuje się także młodzież skupiona w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, która pomaga innym odnajdywać drogę do Boga; uczestniczy też w wydarzeniach parafialnych, przygotowując oprawę liturgiczną oraz ozdabiając kościół. Młodzi zapewniali, że chcą włączyć się również w redagowanie przyszłej gazety parafialnej.
Aż 278 osób modli się w 17 kołach Żywego Różańca, spośród których 15 kół składa się z kobiet, zaś dwa z mężczyzn. Obok codziennej modlitwy w domach osoby zaangażowane w Żywy Różaniec raz w miesiącu spotykają się z Księdzem Proboszczem, modlą się też wspólnie w każdą I niedzielę miesiąca oraz w trakcie dorocznej adoracji eucharystycznej i przy grobie Pańskim.
Troska o piękno Liturgii to domena ministrantów i lektorów, których jest 31. Chłopcy nie tylko służą do Mszy św., lecz także biorą udział w konkursach. Jeden z nich nosi nazwę Za gorliwą służbę, drugi - Uczymy się obowiązkowości. Ministranci dbają również o czystość wokół kościoła, na swoim koncie mają też sukcesy piłkarskie.
W parafii istnieje 68-osobowa asysta procesyjna oraz chór, który podczas wizytacji śpiewem wyraził swą radość z przybycia Biskupa Stanisława. Jak wszędzie, tak i w Bogurzynie z parafią współpracują strażacy, którzy m.in. czuwają przy grobie Pańskim, biorą udział w procesjach oraz dbają o bezpieczeństwo w czasie uroczystości kościelnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

„Z troską o życie religijne idzie w parze troska o materialny stan parafii - mówił sprawozdaniu ks. Gałązka, który przybliżył Pasterzowi także materialne dokonania wspólnoty. Od ostatniej wizytacji pasterskiej kościół został wyposażony w nowe, elektroniczne dzwony. Rozebrane zostały też stare, nieczynne od wielu lat organy, które według fachowców były zbyt zdewastowane, by można było je zrekonstruować. Drugie, mniejsze, z sekcją rytmiczną służą do gry w czasie Mszy św. z udziałem dzieci. Zostało założone nowe nagłośnienie wewnątrz i na zewnątrz kościoła, zakupiono też przenośne urządzenia do nagłośnienia uroczystości odbywających się poza świątynią. Kościół został wyposażony w nowe oświetlenie, naczynia liturgiczne, szafę na szaty liturgiczne i szafę pancerną na naczynia liturgiczne. W ostatnim czasie położono nową polichromię, zainstalowano także urządzenie alarmowe.
Szereg prac wykonanych zostało w starej plebanii, aby mogła służyć celom duszpasterskim. W nowej plebanii wymieniono część grzejników, dla wyrównania ścian położono gipsowe tynki i wymalowano wnętrze.
Kontynuowano także prace przy ogrodzeniach, których jest prawie 1 km. Jak poinformował Ksiądz Proboszcz, w tej dziedzinie pozostało już niewiele do zrobienia, bo tylko dokończenie ogrodzenia cmentarza od strony kościoła.
Na cmentarzu położono część chodników, powiększono też parking. Niełatwym problemem parafii w sferze materialnej jest wielość i wielkość budynków parafialnych, a także terenu, który trzeba zagospodarować. „Wymaga to dużych, jak na naszą parafię nakładów finansowych i pracy - wspomniał Ksiądz Kanonik, który też podziękował swoim parafianom za ofiary i społeczną pracę na rzecz wspólnoty parafialnej.
- Staramy się także pamiętać, że jesteśmy tylko małą cząstką Kościoła, która nie może zamknąć się we własnych problemach - kontynuował Ksiądz Kanonik. - Parafia wywiązuje się zatem ze swych zobowiązań wobec wspólnoty kościelnej, a czasem świadczy dodatkową pomoc, np. zbiórki na rzecz Seminarium Duchownego w Płocku. Warto wspomnieć o tym, że podczas klęski powodzi na Dolnym Śląsku parafianie przyjęli 40 dzieci z Wrocławia do swoich domów. W miarę możliwości parafia otacza opieką najsłabszych. W ostatnich latach prawie 200 dzieci skorzystało z kolonii wakacyjnych w salezjańskim ośrodku »Kaczory« k. Ostródy; urządzano festyny z myślą o najmłodszych, jest także punkt charytatywny, w którym potrzebujący mogą sobie wybrać coś z odzieży”.

Przebieg wizyty pasterskiej

Wizytację kanoniczną rozpoczęło spotkanie Biskupa Stanisława z władzami samorządowymi oraz dyrektorami miejscowych szkół, a także z dyrekcjami szkół spoza parafii, do których uczęszczają dzieci i młodzież z parafii Bogurzyn. O 11.00 Ksiądz Biskup spotkał się w kościele z nauczycielami i uczniami. Pasterz odwiedził też chorych: 88-letnią Janinę Sałygę z Bogurzynka oraz 82-letnią Jadwigę Szczepańską z Kosin Bartosowych.
Po południu Ksiądz Biskup zapoznał się z działalnością grup parafialnych. Zwracając się do nich, podziękował za ich troskę o parafialną wspólnotę, a także za rozpowszechnianie kultury religijnej na różnych polach działalności. „Dziś szerzy się namiastka kultury - oderwanej od Boga, próbującej wyzuć ludzi z człowieczeństwa. Dlatego tak bardzo ważne jest, że wspieracie kulturę duchową i fizyczną młodych ludzi, kształtując w ten sposób ich charaktery” - mówił Ksiądz Biskup.
Uroczystość zwieńczyła wieczorna Msza św. ingresowa. W homilii skierowanej do kandydatów do bierzmowania Pasterz mówił m.in.: „Duch Święty całkowicie przemienił Apostołów: z lękliwych ludzi, którzy uciekli, gdy męczono Chrystusa, w herosów, którzy nawrócili świat. I w waszych duszach nastąpi ta zmiana, bo bierzmowanie to rzeczywistość. Nie przyszliście tu dlatego, że inni szli, czy dlatego, że ktoś będzie wymagał świadectwa o bierzmowaniu. Czytałem wasze podania i jestem przekonany, że chcecie przystąpić do bierzmowania, by umocnić waszą wiarę. To bardzo ważne słowa, któreście wypowiedzieli: »chcemy umocnić naszą wiarę i według niej żyć«. Wciąż widzimy bowiem ataki na naszą wiarę, stąd konieczne jest jej umocnienie”. Ksiądz Biskup podziękował też całej wspólnocie i jej Duszpasterzowi, mówiąc: „Bardzo serdecznie dziękuję waszemu Proboszczowi, który jest kapłanem dobrym, skromnym, uczciwym i prawym, kochającym was i żyjącym dla was. Cieszę się z tego sprawozdania, w którym został przedstawiony Kościół duchowy. Dziękuję, że tyle osób tu modli się na różańcu i uczestniczy w Eucharystii, za zaangażowanych w grupy. To zasługa wasza, ale i Księdza Proboszcza. Należą mu się słowa uznania i podziękowania. Dziękuję także za to, co zrobiliście w ramach kościoła materialnego. Widać, że tu jest gospodarz, widać, że ludziom zależy na tym, by było tu pięknie” - podkreślił Biskup Stanisław. Po homilii Ksiądz Biskup poświęcił nową polichromię świątyni.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnie pożegnanie ks. Jana Kurconia

2024-04-18 17:04

Ks. Paweł Jędrzejski

Grób księdza Jana Kurconia

Grób księdza Jana Kurconia

Przeczów: W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się ceremonia pogrzebowa ks. Jana Kurconia. W ostatniej ziemskiej drodze zmarłemu kapłanowi towarzyszyło 35 kapłanów, delegacje OSP, a także reprezentanci kół łowieckich oraz wierni parafii.

Eucharystii pogrzebowej przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny metropolity wrocławskiego. We wstępie zaznaczył, że każdy człowiek posiada swoją historię życia i taką też miał zmarły ks. Jan Kurcoń, a ponieważ posługiwał i mieszkał przez wiele lat pośród wiernych w Przeczowie, to każdy miał jakąś część swojego życia związaną z historią życia ks. Kurconia. Homilię wygłosił ks. Piotr Oleksy, obecny proboszcz przeczowskiej parafii. Zaznaczył, że uroczystość pogrzebowa jest przejściem do życia wiecznego. Podkreślił też, że dom ks. Jana był zawsze otwarty dla ludzi, chętnie ich gościł, słuchał, interesował się ich życiem i dbał o życie sakramentalne parafian. - Dziś ks. Jan niesie nam przesłanie: “Obyś nigdy nie zgubił Jezusa - mówił ks. Oleksy, podkreślając, że zmarły kapłan był miłośnikiem przyrody, kochał las i dostrzegał obecność Boga w przyrodzie.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję