Reklama

Kościół

Tysiąc młodych ludzi usłyszało: Nie bój się!

- Wiecie jak ja się bałem matury… – mówił na zakończenie Pielgrzymki Maturzystów archidiecezji wrocławskiej do młodzieży w Bazylice Jasnogórskiej bp Jacek Kiciński – I przyjechałem tu, na Jasną Górę. Podziwiam tych, co przyjechali dziś na Jasną Górę i się nie wyspowiadali. Z Jasnej Góry wyjechać bez spowiedzi? To jak Szwedzi! A wiecie, że Szwedzi ponieśli porażkę. – Tak więc zachęcam, łapcie jeszcze swoich księży i proście ich o spowiedź.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

maturzyści

Agnieszka Bugała

I nie lękajcie się, bo Maryja zawsze jest z wami!

Zobacz zdjęcia: Wrocławscy maturzyści na Jasnej Górze

Maturzyści z wrocławskiej archidiecezji byli w jasnogórskim sanktuarium już od rana. Najpierw w sali o. Kordeckiego wysłuchali konferencji ks. Piotra Wawrzynka „Nie bój się Maryjo…” nawiązującej do hasła Światowych Dni Młodzieży na rok 2018., potem trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Matki Bożej, gdzie również dokonali aktu zawierzenia, po południu wzięli udział w Eucharystii pod przewodnictwem bp Jacka Kicińskiego. Przez cały czas mieli szansę skorzystania z sakramentu pokuty – w konfesjonałach posługiwali duszpasterze młodzieży, którzy przyjechali z maturzystami do Częstochowy.

Reklama

W konferencji wygłoszonej młodzieży ks. Piotr Wawrzynek postawił za wzór Maryję – Tę, która usłyszała: „Nie bój się, znalazłaś bowiem łaskę u Pana”. Tylko człowiek, który żyje w łasce umie rozróżniać poruszenia serca. Kiedy Anioł przyszedł do Maryi, Ona rozpoznała go i weszła z nim w dialog, bo cała pełna łaski umiała rozróżnić poruszenie duchowe. Świat duchowy istnieje – mówił ks. Piotr. Jest jak peron 9 ¾ w Harrym Potterze Peron, na stacji kolejowej King's Cross. Pamiętacie? Nie wszyscy go widzieli, a był i prowadził do zupełnie innego świata, który też istniał. Z życiem duchowym jest podobnie. Ale jesteśmy pełni lęku. Człowiek żyjący w lęku nie może żyć pełnią życia. Boi się przeszłości i przyszłości. Woli być w domu, ze swoim urządzeniem i wirtualnym światem, woli nie wychodzić, nie wstawać z kanapy. Ten lęk powoduje, że nie wiecie, co będziecie robić w przyszłości. To trzeba zmienić… W Piśmie świętym aż 365 razy występuje ta prośba, nakaz, podpowiedź: „Nie lękajcie się!” – weźcie to Słowo – mówił ks. Piotr.

Konferencję przerywał chwilami dłuższej modlitwy. Młodzi prosili Ducha Świętego, aby uwolnił ich od lęku, od zranień z przeszłości, od obaw o przyszłość. Prosili o dar wolności i zdolności do wybierania dobra. O dowagę i duchowe widzenie świata.

Ks. Wawrzynek mówił po spotkaniu, że strach jest największym zagrożeniem dla współczesnych ludzi, nie tylko dla młodzieży, która wkracza w dorosłe życie, ale dla wszystkich. Strach paraliżuje i nie pozwala podejmować śmiałych decyzji, brać odpowiedzialności nie tylko za własne życie, ale również za życie innych ludzi. Lęk ma różne źródło, ale zawsze jeden skutek: paraliż i bezczynność.

Młodzi nie przyjechali do Częstochowy sami, towarzyszyli im ich duszpasterze, katecheci i nauczyciele ze szkół. Po Eucharystii pielgrzymi wyruszyli autokarami do domów. Duszpasterze podali, że na Jasnej Górze modliło się ok. tysiąca maturzystów.

2018-03-09 19:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szukać dojrzałości

Niedziela bielsko-żywiecka 19/2021, str. I

[ TEMATY ]

maturzyści

bp Roman Pindel

matura 2021

PB/Niedziela

Biskup ordynariusz w internetowym słowie do tegorocznych abiturientów

Biskup ordynariusz w internetowym słowie do tegorocznych abiturientów

Przesłanie bp. Romana Pindla do maturzystów.

Życzę, żebyście na drodze szukania mistrzów nie zapomnieli o Tym, który jest Mistrzem dla tego, kto wierzy. To Jezus Chrystus – powiedział bp Roman Pindel w przesłaniu do maturzystów umieszczonym w mediach społecznościowych. Na czas matur i dokonywania ważnych wyborów życiowych życzył młodzieży maturalnej, aby stawała się coraz dojrzasza w różnych obszarach życia.

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjna formacja liturgiczna

2021-07-24 09:01

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

Paradyż

archiwum oazy

Trwa oaza lektorska. Bierze w nich udział 20 uczestników. W kadrze są dwie animatorki, trzech animatorów, kleryk i moderator – ks. Bartosz Warwarko. Rekolekcje prowadzone są w Paradyżu.

Jak to na oazie lektorskiej – jest nauka czytania, jest szkoła liturgii, są też inne punkty formacyjne, a wszystko po to, żeby uczestnicy jak najlepiej przygotowali się do posługi w parafiach. Nie brakuje też wycieczek, bo to w końcu wakacje. - Byliśmy w Zielonej Górze w kinie i w muzeum, w Międzyrzeczu również zwiedziliśmy muzeum, pojechaliśmy do Rokitna, przejechaliśmy meleksami przez Kalwarię Rokitniańską, zwiedzaliśmy zamek w Łagowie, w Pniewie odwiedziliśmy bunkry, byliśmy też w Świebodzinie – wymienia ks. Warwarko.

CZYTAJ DALEJ

Rozważanie abp. Pizzaballi na XVII niedzielę zwykłą roku B

2021-07-25 10:34

[ TEMATY ]

rozważanie

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Pierbattista Pizzaballa OFM

„Chleb, który Jezus ma dać ten, nie może być kupiony, ale jest przyjmowany, a żeby go mieć, trzeba wejść w perspektywę bezinteresowności i daru” – pisze łaciński patriarcha Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa, rozważając fragment Ewangelii wg św. Jana (J 6, 1-15), który czytany będzie w kościołach w najbliższą niedzielę, 25 lipca. Będzie to XVII niedziela zwykła roku B.

W tę siedemnastą niedzielę przerwane zostaje nasze wsłuchanie się w Ewangelię św. Marka, ustępując miejsca Ewangelii św. Jana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję