Reklama

Kościół

Niepokalanów uczcił „leśnych bohaterów”

- Od kilku lat tworzymy nowy mit założycielski niepodległej, powojennej Rzeczpospolitej. Jej fundamentem stała się prawda o powszechnym oporze Polaków przeciwko powojennej sowietyzacji. Oddajemy dziś hołd i cześć bohaterom - oddziałom leśnym zmagającym się z potężnym wrogiem w heroicznych walkach – łamiącym się ze wzruszenia głosem mówił o. Piotr Socha ze Szkoły Ewangelizacji Niepokalanej podczas niedzielnej Mszy św. w Niepokalanowie.

[ TEMATY ]

Niepokalanów

Marzanna Stychlerz-Kłucińska

Bazylika Niepokalanego Poczęcia NMP była wypełniona po brzegi. Serce rosło, kiedy się spoglądało na zadumane twarze młodych ludzi, wsłuchane w przejmujące kazanie. W oczach niektórych można było dostrzec łzy.

- To z polecenia asystujesz przy sztandarze, czy może przemawiają za twoją postawą jakieś głębsze pobudki – zagadnęłam 14-letniego Michała z jednej z lokalnych szkół. 7 placówek wystawiło trzyosobowe poczty sztandarowe? - Sam się zgłosiłem. Historia to mój konik. Dziadkowie walczyli w Powstaniu Warszawskim. Wychowywałem się w kulcie Armii Krajowej – rezolutnie odparł Michał.

Marzanna Stychlerz-Kłucińska

Reklama

Ukoronowaniem uroczystych obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych był pokaz filmu Konrada Łęckiego pt. „Wyklęty”. Cieszył się ogromnym powodzeniem. W obszernej i znakomicie wyciszonej sali św. Bonawentury nie było gdzie szpilki włożyć. To obraz przejmujący. Powiada o nierównej walce toczonej przez żołnierzy wyklętych z ludową władzą o przyszłość powojennej Polski. Oparty na faktach. Głównym bohaterem jest Franciszek Józefczyka ps. „Lolo”. Akcja filmu toczy się w drugiej połowie lat 40. ub. wieku, ale fabuła rozciąga się od 1920 roku do współczesności. To naprawdę świetne kino. Z prostym, jasnym przesłaniem. Znakomite zdjęcia, warta akcja, intrygujące krajobrazy Polski. Błyskotliwe dialogi. Muzyka momentami aż chwyta za serce. Dopełnia dzieła.

Absolutne świetna rola Macieja Rayzachera, znanego także z filmu „Czarne chmury”. Obraz głęboki i poruszający. A najważniejsze, film zmusza do myślenia, zajęcia stanowiska. Nie pozostawia widza obojętnym. Mnie zniesmaczyły rzucane mimochodem wulgaryzmy przez aktorów grających przedstawicieli Urzędu Bezpieczeństwa.

- Chciałem w ten sposób zwrócić uwagę na zwierzęce wręcz instynkty UB-eków, którzy w sposób nieludzki katowali leśnych żołnierzy. W takim świetle przedstawia ich literatura i inne źródła, z którymi się zapoznałem przed realizacją filmy – wyjaśnił reżyser Konrad Łęcki, po pokazie.

Reklama

W filmie nie widać niedoróbek. Choć z finansowaniem obrazu ekipa realizacyjna miała poważne problemy. PISF, a zanim pozostałe instytucje zajmujące się dofinansowywaniem filmów, odmówiły wsparcia. Pomocną dłoń wyciągnęła głównie Polonia amerykańska, i kilka innych firm.

- Bo już ta rana się blizny bielą nie pokryje / Nie żołnierz mi ją zadał, ale kat w mundurze / Nie opatruj, niech ziemia mej krwi się napije- przytoczono fragment znanego wiersza na zakończenie V Festiwalu Poezji i Pieśni Patriotycznej „Nie mówię szeptem, gdy mówię, skąd jestem". Wzruszający koncert laureatów wysłuchano w niedzielę, 4 marca. Organizatorem festiwalu jest „Stowarzyszenie Sochaczew - Daj się Ponieść”, a on sam wpisał się już w obchody święta Żołnierzy Wyklętych.

2018-03-15 20:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowieckie Margaretki

2020-07-29 13:01

[ TEMATY ]

apostolat

Czeladź

Niepokalanów

Dąbrowa Górnicza

odpust porcjunkuli

TZ

Awers sztandaru Apostolatu Margaretka w diecezji sosnowiekciej

Pan Jezus zachęcał: Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo (Mt 9, 37-38). Modlitwa o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego to szczególnie ważna sprawa w ostatnim czasie w całym Kościele Katolickim. Także i kapłani pracujący na różnych płaszczyznach i głoszących Królestwo Niebieskie potrzebują modlitwy. Istnieje wiele wspólnot modlących się za kapłanów, a jedną z nich jest Apostolat „Margaretka”. Od roku przy sanktuarium św. Jana Marii Vianney’a w Czeladzi działa Centrum Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”. Zgodnie z wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski w każdej diecezji powołany został asystent kościelny, którym w naszej diecezji sosnowieckiej jest ks. Tomasz Zmarzły. Opiekunem krajowym Apostolatu „Margaretka” jest ks. Bogusław Nagel.                                                             

Członkowie Apostolatu modlą się za wybranego kapłana, troszczą o jedność kapłanów ze swoim biskupem i między sobą, a także podejmują różnoraką współpracę i wspierają powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Znakiem rozpoznawczym Apostolatu jest margaretka, czyli polny kwiat. Ilustruje on zaangażowanie w modlitwę. Siedem płatków kwiatu reprezentuje siedem osób, które zobowiązały się do modlitwy za konkretnego kapłana do końca jego życia. W centrum kwiatu wpisuje się imię kapłana, natomiast na płatkach imiona siedmiu osób, które składają Bogu przyrzeczenie modlitwy – każda w jednym, wybranym przez siebie dniu tygodnia. W wyborze modlitw istnieje duża dowolność. Ta sama osoba może należeć do kilku „Margaretek”, np. siedmiu kapłanów – każdy na jeden dzień tygodnia. „Margaretka” w naturalny sposób rozpada się wraz ze śmiercią księdza. Według założycielki ruchu Louise Ward podobnie jest jak w przyrodzie, gdy znika serce kwiatu, płatki spadają na ziemię i nie ma już margaretki. Jeśli ktoś pragnie dalej się modlić, to bardzo dobrze, jednak czyni to nie na zasadzie obowiązku, lecz dobrowolności. Jeżeli ktoś umiera wcześniej niż dany kapłan, to nie ma obowiązku zastępowania go inną osobą, bo wierzymy w tajemnicę świętych obcowania.

W sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Czeladzi-Piaskach (ul. Kościuszki 5) z racji I czwartku każdego miesiąca odbywają się czuwania modlitewne. W programie jest Msza św. o świętość kapłanów i nowe powołania kapłańskie, Godzina Święta (adoracja indywidualna), wspólne słuchanie kazań Proboszcza z Ars – św. Jana Marii Vianneya oraz Apel Jasnogórski. „Margaretki” z diecezji sosnowieckiej co roku pielgrzymują do sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej i do sanktuarium św. Jana Pawła II i sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Apostolat bierze także udział w ogólnopolskim spotkaniu Apostolatu „Margaretka” i wspólnot modlących się za kapłanów w Niepokalanowie. Tradycyjnie już wszystkie „Margaretki” zaproszone są na Odpust Porcjunkuli do Dąbrowy Górniczej (2 sierpnia) oraz diecezjalne spotkanie kapłanów w sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Czeladzi (4 sierpnia).

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

Bożena Sztajner/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Watykańskie dementi: stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi niepokoju

2020-08-03 20:18

[ TEMATY ]

zdrowie

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi szczególnego niepokoju. Tymi słowami jego osobisty sekretarz abp Georg Gänswein zdementował podawane dziś w mediach informacje o poważnej chorobie papieża seniora.

Watykańskie biuro prasowe rozpowszechniło oświadczenie abp Gänsweina, w którym uspokaja, że 93-letni Benedykt XVI „przechodzi fazę nasilenia bolesnej, ale nie poważnej choroby”. Nie podaje jednak na co konkretnie cierpi były biskup Rzymu.

Źródłem wiadomości o chorobie Benedykta XVI był niemiecki dziennik „Passauer Neue Presse”, powołujący się na papieskiego biografa Petera Seewalda, który w minionych dniach był w Watykanie. Miał on powiedzieć że podczas spotkania Benedykt XVI był „optymistą pomimo choroby”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję