Reklama

Polska

Sympozjum katechetyczne o ks. Piotrze Skardze

[ TEMATY ]

Częstochowa

spotkanie

Piotr Skarga

Ks. Mariusz Frukacz

„Ks. Piotr Skarga - obrońca wiary i nauczyciel miłości Ojczyzny", to temat sympozjum katechetycznego, które odbyło się 1 grudnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Sympozjum rozpoczęło się Mszą św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana pod przewodnictwem abp Zygmunta Zimowskiego – przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, z homilią abp Wacława Depo metropolity częstochowskiego.

W sympozjum, zorganizowanym przez Wydział Przekazu Wiary, nauczania i Wychowania Katolickiego – Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, wzięli m. in. udział katecheci z terenu archidiecezji częstochowskiej.

Podczas sympozjum życie i działalność ks. Piotra Skargi SJ (1536-1612) przedstawił ks. dr Jacek Kapuściński z Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

Natomiast ks. Piotra Skargę jako „obrońcę wiary” przybliżył o. prof. Stanisław Ziemiański SJ z Akademii Ignatainum w Krakowie. Prelegent wskazał na znaczenie apologetycznego kaznodziejstwa ks. Skargi.- Polemiczny ton kazań Skargi nie był w smak innowiercom - mówił o. Ziemiański.

O roli „wychowanie patriotycznego u ks. Piotra Skargi” mówił ks. dr Robert Strus – konsultant ds. katechezy w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Zamościu. – Temat wychowania patriotycznego jest jednym z podstawowych tematów podejmowanych przez ks. Piotra Skargę. Widać to wyraźnie z lektury dzieł jezuity, a szczególnie Kazań Sejmowych - mówił ks. Strus.

Jak podkreślił prelegent „z nauczania ks. Piotra Skargi wynikają bardzo ważne wnioski dla współczesnej pracy katechetycznej”. – Obowiązek miłowania ojczyzny wynika z czwartego przykazania Dekalogu, więc nie może być tak, że katecheta nie jest patriotą- podkreślił prelegent.

„Patriotyzm jest obowiązkiem każdego chrześcijanina, nie jest on tylko kwestią upodobania, wyboru, zainteresowań czy pasji”- kontynuował ks. Strus.

Reklama

Natomiast ks. prof. Marek Dziewiecki z Instytutu Teologicznego UKSW w Radomiu podjął refleksję nt. „Jak wychowywać współczesną młodzież do miłości Kościoła i Ojczyzny”. – Wychowanie do miłości Kościoła, a także wychowanie patriotyczne, to obok wychowania do małżeństwa i rodziny, dwa istotne wymiary wychowania chrześcijańskiego- mówił ks. Dziewiecki.

Mówiąc o współczesnym kontekście wychowania podkreślił m. in., że na początku XXI wieku „dominuje wyjątkowo szkodliwa dla rozwoju człowieka kultura, zwana ponowoczesnością”- Wychowanek kierujący się mentalnością ponowoczesności, dąży do wolności bez odpowiedzialności - mówił ks. Dziewiecki.

Prelegent wskazał na główne aspekty wychowania młodzieży w miłości do Kościoła, a mianowicie na: miłość wychowawców do Kościoła, miłość wychowawców do wychowanków, fascynowanie wychowanków mądrością i miłością Chrystusa.

Ks. Dziewiecki przedstawił również przejawy współczesnego patriotyzmu, który „powinien stać w centrum oddziaływań wychowawczych każdej dojrzałej rodziny”. Wśród przejawów współczesnego patriotyzmu prelegent wyróżnił: znajomość historii i tradycji narodu, troskę o osobisty rozwój i solidne wykształcenie, troskę o małżeństwo i rodzinę.

Sympozjum towarzyszyła wystawa pt. „XVI-wieczni jezuici: ks. Jakub Wujek i ks. Piotr Skarga” przygotowana przez ks. dr Jacka Kapuścińskiego – dyrektora Archiwum Archidiecezji częstochowskiej i ks. Bogdana Blajera – dyrektora Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej.

Ksiądz Piotr Skarga urodził się 2 lutego 1536 roku w Grójcu. To polski jezuita, teolog, pisarz i kaznodzieja, także Zygmunta III Wazy. Był rektorem kolegium Jezuitów w Wilnie oraz pierwszym rektorem Uniwersytetu Wileńskiego. Zmarł 27 września 1612 roku w Krakowie.

2012-12-01 19:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie podsumowujące ŚDM

[ TEMATY ]

spotkanie

ŚDM

Monika Łukaszów

W Legnicy w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie podsumowujące Światowe Dni Młodzieży. W ramach tego wydarzenia podczas tzw. Dni w diecezjach w Legnicy gościło ponad 600 pielgrzymów z całego świata m.in. Ameryki, Francji, Rosji, Niemiec i Peru.

Spotkanie, któremu przewodniczył bp Marek Mendyk było okazja do podziękowania wszystkim tym, którzy włączyli się w organizacje tego wydarzenia. Wśród zaproszonych osób były m.in. władze miasta, przedstawiciele służb mundurowych oraz różnych instytucji działających na terenie miasta. Nie zabrakło także wolontariuszy ŚDM, którzy pomagali pielgrzymom podczas pobytu w Legnicy. Najbardziej zaangażowanym wręczono papieskie medale i różańce. Natomiast wolontariusze otrzymali "DOCAT", podręcznik zaprezentowany podczas ŚDM w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Przezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję