Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do kapłanów: jesteśmy powołani, by przekazywać ludziom nadzieję życia

„Sprawując dzisiaj liturgię poświęcenia Krzyżma Świętego pragniemy na progu Triduum Paschalnego odnowić znak mocy Ducha Świętego, którą Kościół otrzymał od Chrystusa swojego Pana i Zbawiciela” - mówił w Wielki Czwartek do księży metropolita częstochowski. Abp Wacław Depo w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie celebrował wraz z diecezjalnym duchowieństwem Mszę Krzyżma.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Grzegorz Gadacz

Mszę św. wraz z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. abp senior Stanisław Nowak, bp senior Antoni Długosz, bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, o. Arnold Chrapkowski – generał zakonu ojców paulinów, przedstawiciele kapituł archidiecezji częstochowskiej. Obecni byli również klerycy Wyższego Seminarium Duchownego oraz osoby konsekrowane.

Nawiązując do czytań mszalnych, szczególnie do słów proroka Izajasza abp Depo przypomniał, że w głębi posłannictwa Chrystusa zakorzenione jest powołanie kapłańskie.

Metropolita częstochowski za św. Augustynem powiedział, że „Bóg jest tak wielki, że zawsze przewyższa nieskończenie całe nasze poznanie i całe nasze istnienie. Poznawanie Boga nigdy się nie wyczerpuje. Przez całą wieczność możemy wciąż z większą radością, kontynuować Jego poszukiwanie, aby coraz bardziej Go poznać i coraz bardziej Go kochać”.

- Jesteśmy powołani, by przekazywać ludziom nadzieję życia złożoną w Bogu, która nigdy nie zawodzi i wykracza ponad to, co doczesne – mówił abp Depo.

- Jezus swoim wejściem w nasz ludzki świat i ofiarą z samego siebie nauczył nas świętego człowieczeństwa, które odkrywa to, co jest Boże w człowieku. Jakże to zadanie jest dzisiaj aktualne, odkrywać Boga we wnętrzu człowieka. Wyszliśmy z Jego ręki i do Niego idziemy, a godząc się być Jego kapłanem wyraziliśmy zgodę, aby być pośrednikami nieraz wprost przerażającej obecności Boga i działania Jego miłości miłosiernej w sercu pojedynczego człowieka – kontynuował arcybiskup.

Za św. Janem Pawłem II arcybiskup pytał kapłanów: „Czy coraz głębiej jesteśmy świadomi na co dzień czegośmy dostąpili w dniu naszych święceń Pomyślcie czegośmy dostąpili? Pomyślcie co nam Pan uczynił i stale czyni!”.

- Czy naprawdę w stosunku do Boga mamy twórczy niepokój, że zostaliśmy wybrani, namaszczeni i zobowiązani. Czy przypadkiem nie ulegliśmy pokusie wyzwań i programów tego świata, próbując sami sobie wystarczać – dodał abp Depo.

Reklama

- Nie dopuśćmy do podobnego zawężenia naszego człowieczeństwa i naszego kapłaństwa. Pozostańmy nieustannie na drodze z Chrystusem i na drodze wciąż nowej otwartości na Jego miłość i Jego łaskę, którą przez nas udziela innym – zaapelował arcybiskup i przypomniał słowa św. Jana od krzyża, że „Im większa jest ekspansja zła, tym więcej jest cudów Ducha Świętego”.

„Jakkolwiek Bóg — Ojciec, Syn i Duch Święty — byłby odrzucany przez ludzi. Jakkolwiek ludzie i społeczeństwa urządzałyby swoje życie, ignorując Boga: tak jakby Bóg nie istniał. Jakkolwiek daleko poszłaby negacja i grzech. To wszystko nie zmienia zasadniczego faktu: był i trwa w dziejach człowieka — i w dziejach wszechświata trwa krzyż Chrystusa na Golgocie i Eucharystia” – przypomniał metropolita częstochowski słowa św. Jana Pawła II.

- Trwa miłość odkupieńcza aż do skończenia świata – wołał metropolita częstochowski.

„Nie dopuść, abyśmy kiedykolwiek odłączyli się od Ciebie” – zakończył modlitwą abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. bp Andrzej Przybylski składając życzenia wielkanocne m. in. podziękował metropolicie częstochowskiemu za jego służbę w Kościele i dla Kościoła. - Trzeba, abyśmy też w Wielki Czwartek powiedzieli swojemu biskupowi słowo przepraszam, za to co było może wprost naruszeniem posłuszeństwa i autorytetu naszego biskupa. Przede wszystkim za te wszystkie problemy jakich dostarczyliśmy- mówił bp Przybylski.

- Od tego słowa przepraszam skierowanego do naszego biskupa może się zacząć jeszcze nasza większa zdolność do wzajemnego kapłańskiego przebaczenia i budowania jedności – kontynuował biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

2018-03-29 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczyście zakończono obrady II Synodu Diecezji Radomskiej

[ TEMATY ]

synod

abp Wacław Depo

bp Tomasik

Karol Porwich/Niedziela

- Kościół to nie tylko piękny salon ze świętymi, ale także szpital z poranionymi, grzesznymi i słabymi – powiedział bp Henryk Tomasik, który wygłosił homilię w trakcie Mszy świętej w radomskiej katedrze. 19 września odbyło się tam uroczyste zakończenie obrad II Synodu Diecezji Radomskiej. Liturgii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W pracach synodu na szczeblu parafialnym uczestniczyło ponad 8 tys. osób. Hasłem trwającego 12 lat synodu były słowa: „Czynić Kościół domem i szkołą komunii”.

- Dokumenty synodalne, to niestety nie jest enter lub ok w naszym komputerze. Naciskamy i już się realizuje, to co zaplanowaliśmy. Możemy je porównać do systemu operacyjnego lub programu komputerowego, który jest na płycie lub pendrivie i leży na półce. Wiemy, że nie zadziała, że trzeba to wszystko zainstalować – mówił bp Tomasik.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat bpa T. Lityńskiego w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-08 17:18

[ TEMATY ]

zbiórka

bp Tadeusz Lityński

komunikat

trzęsienie ziemi

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii bp Tadeusz Lityński skierował komunikat do diecezjan, w którym zwraca się z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych przez kataklizm.

W niedzielę 12 lutego w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wtedy też zostanie odczytany wiernym poniższy komunikat. Na łamach "Niedzieli" można się z nim zapoznać już wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję