Reklama

Polska

Jasna Góra: tysiące pielgrzymów przybywają na Triduum

Triduum Paschalne to na Jasnej Górze czas modlitwy tysięcy pielgrzymów. W tym maryjnym sanktuarium wiele akcentów wskazuje na mękę Chrystusa, a sama bazylika jest pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Paulini zapraszają na drogę krzyżową i świąteczne liturgie.

Ołtarz Adoracji w wystroju przypomina o obecności w Kościele Ducha Świętego. Na środku widnieje napis „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Kościół symbolizują dwie świątynie: bazylika św. Piotra w Rzymie i Jasna Góra. Ich zdjęcia umieszczone są po obu stronach Najświętszego Sakramentu. Są i gołębice, symbol Ducha Świętego. Kilkadziesiąt z nich oplata kościoły i place przed nimi przypominając, że każdy z nas jest świątynią Ducha Świętego.

Adoracja Jezusa w Ołtarzu Wystawienia potrwa do godz. 19.00, potem rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej celebrowana w bazylice. Po niej Najświętszy Sakrament przeniesiony zostanie do Grobu Pańskiego, który tradycyjnie znajdować się będzie w Kaplicy Matki Bożej. Jego wystrój będzie w tym roku bardzo patriotyczny i nawiązywać będzie do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tam adoracja potrwa całą noc.

Reklama

Ważnym nabożeństwem jest dziś rozważanie drogi krzyżowej. Na wałach jasnogórskich weźmie w niej udział kilka tysięcy wiernych. Nabożeństwo poprowadzi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Stacje Męki Pańskiej znajdują się w widocznym z wałów parku klasztornym, który otacza z trzech stron mury sanktuarium. Posągi zostały wykonane przez wybitnego rzeźbiarza Piusa Welońskiego a autorem projektu drogi krzyżowej był architekt Stefan Szyller.

Wały stanowią pozostałość dawnych umocnień klasztoru. Ich budowę rozpoczęto z inicjatywy Zygmunta III Wazy w 1620 r. Powstała czworokątna twierdza z charakterystycznymi bastionami, otoczona gotycką fosą i wałami ziemnymi. Twierdza wytrzymała trzy oblężenia - Szwedów w 1655 r., Rosjan w 1771 r. i Austriaków w 1809 r.

Wałami Jasnogórskimi - drogą, którą podążał bohaterski obrońca klasztoru o. Augustyn Kordecki - w poranek Niedzieli Zmartwychwstania przejdzie tradycyjna procesja rezurekcyjna. Poprowadzi ją o godz. 6.00 z Kaplicy Matki Bożej bp Antoni Długosz z Częstochowy. Po procesji rozpocznie się Msza św. w bazylice jasnogórskiej. Transmitować ją będzie Telewizja Polska na antenie TVP3, a więc w paśmie ośrodków lokalnych w całym kraju.

Reklama

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się Mszy św. Rano paulini i pielgrzymi zgromadzili się na Liturgii Godzin.

Duchowość krzyża i kontemplacja Męki Pańskiej to jeden z najważniejszych charyzmatów zakonu paulinów. Ich zakonodawca bł. Euzebiusz od początku obrał drogę naśladowania Chrystusa Ukrzyżowanego. - Pierwszy klasztor otrzymał znamienny, jakby programowy tytuł św. Krzyża. Dla pierwszych paulinów, którzy podjęli upodobnienie się do Chrystusa Ukrzyżowanego, surowość życia, posty, czuwania i dobrowolnie przyjęte wyrzeczenia były świadectwem ich bezkompromisowego stylu ewangelicznego. Praktyka ich pokutnego życia stanowi odtąd znamienną cechę duchowości synów św. Pawła. To właśnie z tego powodu paulini byli nazwani pustelnikami św. Krzyża.

Umiłowanie krzyża widać szczególnie na Jasnej Górze, gdzie obok kultu maryjnego bardzo widoczny jest także rys chrystocentryczny. Wymowne jest już samo wezwanie bazyliki jasnogórskiej Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

W Kaplicy Matki Bożej niemalże tuż obok Cudownego Obrazu umieszczone są dwa wielkie zabytkowe krzyże. Przy znajdującym się po prawej stronie słynącym łaskami krucyfiksie z figurą Chrystusa, w piątki Wielkiego Postu, celebrowane były poranne Msze św. Tak dzieje się tylko raz w roku. Według zapisów historycznych krzyż pochodzi z okresu średniowiecza i jest darem Elżbiety Rakuszanki, żony Kazimierza Jagiellończyka. Sama figura Chrystusa na krzyżu, w swym zamyśle artystycznym, stwarza wyjątkową atmosferę do kontemplacji tajemnicy zbawienia człowieka.

Gotycki krucyfiks to zabytek pochodzący z XV w., z warsztatu Wita Stwosza. Rzeźba jest zawieszona przy ołtarzu z połowy XVIII w.

Obok monumentalnych stacji drogi krzyżowej na wałach, na Jasnej Górze jest jeszcze kilka innych przedstawień Męki Pańskiej. W Kaplicy Matki Bożej w tzw. przybudówce znajdują się odrestaurowane ostatnio XVIII-wieczne obrazy, a w górnej części również odnowiona ostatnio Golgota Jerzego Dudy-Gracza. To nie 14 a 18 stacji i bardzo nowoczesne rozważanie drogi krzyżowej.

Na czas świętych dni Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych wspólnota paulinów powiększyła się o kleryków z krakowskiej Skałki. Dla braci studiujących w paulińskim seminarium, to obok wspólnego przeżywania uroczystości w „zakonnej rodzinie” to także nabywanie doświadczenia na przyszłą posługę duszpasterską.

Wraz z paulinami modlą się także uczestnicy rekolekcji powołaniowych, które już po raz kolejny zostały zorganizowane właśnie w tym czasie.

Setki osób w tym czasie „oblegają” jasnogórskie konfesjonały. Spowiedź trwa w Kaplicy Sakramentu Pokuty, dziś i jutro od godz. 6.15 do godz. 18.00.

2018-03-30 13:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Sesja Rady Biskupów Diecezjalnych

[ TEMATY ]

Jasna Góra

biskupi

sesja

Bożena Sztajner/Niedziela

Sprawy bioetyczne, relacja z międzynarodowej konferencji „Jak rozumieć i odpowiedzieć na nadużycia seksualne w Kościele”, która odbyła się w czerwcu w Krakowie a także kwestie dotyczące bieżącego zarządzania diecezjami w Polsce są m.in. tematami spotkania biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze.

„Człowiek ma prawa od poczęcia” - przypomina przewodniczący Episkopatu Polski. Abp Stanisław Gądecki podkreśla, że wszelkie eksperymenty biomedyczne na embrionach są ryzykowne i wymagają niezwykłej delikatności. - Chociaż niektórym wydaje się, że można lekceważyć życie ludzkie w tym pierwszym jego etapie, to jesteśmy przekonani, że jest to życie jednostkowe, osoba ludzka, która ma własne prawa, tak jak ma prawa nasciturus - dziecko poczęte, lecz nie urodzone, które na podstawie przepisów ustawy uzyskuje warunkową zdolność prawną, tzn. ma zdolność prawną, jednak prawa i obowiązki majątkowe uzyskuje pod warunkiem, że urodzi się żywe - tłumaczył hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję