Reklama

Jan Paweł II

Prezydent Niemiec przy grobie bł. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

prezydent

Watykan

Niemcy

MONIKA KSIĄŻEK

Benedykt XVI przyjął na prywatnej audiencji w Watykanie prezydenta Niemiec Joachima Gaucka. "Tematem naszej ponadpółgodzinnej rozmowy był kryzys strefy euro oraz rola Niemiec w Europie" - powiedział Gauck po spotkaniu z papieżem. Przed audiencją zwiedzając bazylikę św. Piotra niemiecki polityk dłuższą chwilę zatrzymał się i modlił się przy grobie bł. Jana Pawła II.

Były ewangelicki pastor określił spotkanie w Pałacu Apostolskim jako "bardzo przyjazne i otwarte". "Byliśmy całkowicie zgodni, iż wobec obecnego kryzysu, należy zrobić wszystko co możliwe, aby zachowana została u ludzi świadomość wartości idei europejskiej" - powiedział Gauck i poinformował, że nie rozmawiano na tematy ekumeniczne. "Nie chciałem rozmawiać z papieżem o różnicach między konfesjami, lecz o tym, co łączy katolików i protestantów" - zaznaczył. Obaj podzielają pogląd, że "światu czegoś brakuje, gdy brakuje Boga". Nie rozmawiano na temat ewentualnych wspólnych obchodów Jubileuszu Reformacji i dekady Marcina Lutra.

Reklama

Gauck i Benedykt XVI rozmawiali także o ruchach świeckich w Kościele katolickim. "Dla mnie kwestia współdziałania wielu jest tak ważna, że mówiłem o tym z papieżem" - powiedział.

Jeszcze przed wejściem do prywatnej biblioteki Ojca Świętego prezydent powitał Benedykta XVI słowami: "Jestem prezydentem Niemiec jako rodak, ale przybyłem przede wszystkim jako człowiek i chrześcijanin" - powiedział Gauck. W prezencie wręczył papieżowi laskę, piernik i swoją biografię. Rewanżując się Benedykt XVI wręczył mu rycinę z XVI w i egzemplarz swojej najnowszej książki "Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo".

Dla byłego bojownika o prawa obywatelskie w NRD szczególnym przeżyciem były odwiedziny i modlitwa przy grobie bł. Jana Pawła II. Jak zaznaczył imponuje mu opór, z jakim Kościół katolicki w Polsce w latach 70 i 80. XX w. stawiał opór komunistycznemu reżimowi.

„Wiecie państwo, jeśli się stoi przy grobie Jana Pawła II i ma się ten wiek co ja, oraz pochodzi się ze Wschodu, to przypomina się również o sile, jaką wiara dawała tam uciskanym ludziom, powiedzmy, dawała jeszcze większy potencjał nadziei. Nie jest tak, że ludzie wierzący są automatycznie lepszymi ludźmi, ale może mają oni większy potencjał nadziei, który rozwijał się w tych czasach ucisku" - powiedział. Wcześniej Gauck uznał tak szybkie spotkanie z papieżem, krótko po wyborze na urząd prezydenta, jako ważny sygnał dla niemieckich katolików. "Chcę pokazać, że prezydent Niemiec, choć jest ewangelikiem, zwraca się do katolików" - powiedział wczoraj przed odlotem do Rzymu.

2012-12-07 09:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwa Kongres 590 - najbardziej prestiżowe wydarzenie gospodarcze w Polsce

Chcemy, żeby Rzeczpospolita stawała się państwem coraz mocniejszym. To zadanie trwa. Podnoszenie poziomu życia zwykłych obywateli to najważniejszy cel rządu, to, co chcemy osiągnąć - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w Jasionce pod Rzeszowem otwierając Kongres 590. Realizacji tego celu ma służyć m.in. rozwój polskiej gospodarki - dodał.

To już czwarta edycja Kongresu 590, tradycyjnie odbywającego się w Jasionce koło Rzeszowa. Jak przekonują organizatorzy, spotkanie jest unikalnym forum wymiany doświadczeń, idei i argumentów pomiędzy przedstawicielami biznesu, świata nauki, polityki i administracji. To miejsce, gdzie o przyszłości rozmawiają innowatorzy, twórcy kultury i liderzy opinii. O wyjątkowości Kongresu stanowi m.in. fakt, że patronują mu i wspierają najważniejsze instytucje państwa polskiego, z Prezydentem RP i Prezesem Rady Ministrów na czele.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję