Reklama

Polska

Łagiewniki: podczas święta Miłosierdzia Bożego pielgrzymi dziękują za dar wolności

W krakowskich Łagiewnikach trwają obchody święta Miłosierdzia Bożego. Z tej okazji do miejsca, z którego orędzie miłosierdzia dotarło na cały świat, przybyły tłumy pielgrzymów z kraju i zagranicy. Obchody odbywają się pod hasłem „Miłosierdzie źródłem wolności”. Uroczystość upływa w duchu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i stanowi dziękczynienie za dar wolności.

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Niedziela Miłosierdzia

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

Na dzisiejsze uroczystości w Łagiewnikach przybyli pielgrzymi m. in. z Warszawy, Szczecina, Katowic, Kielc i Łodzi, a także z zagranicy, m. in. z Niemiec, Węgier, Słowacji, Czech, Włoch i USA. - Przyjechałam na święto Bożego Miłosierdzia, ponieważ jestem w ciężkiej, życiowej sytuacji. Wierzę, że modlitwa w tym miejscu pomoże mi wyjść z moich problemów zdrowotnych. Będąc w Łagiewnikach mogę być bliżej Jana Pawła II, którym jest dla mnie bardzo ważny i który tutaj zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu. Tutaj czuć jego obecność – mówił KAI Domenico Paoli, pielgrzym z Włoch.

Elżbieta Kacprzak z Bielska–Białej przyjechała do Łagiewnik, aby dziękować za łaski dla siebie i swojej rodziny. Jej zdaniem, misja św. siostry Faustyny ciągle trwa i przynosi owoce. - To bardzo przejmujące, że właśnie stąd – z Łagiewnik, z Polski, orędzie Bożego Miłosierdzia wyszło na cały świat. Powinniśmy czuć się zobowiązani do szerzenia tego kultu – podkreśliła.

Z kolei Krzysztof Stelmach z Myślenic wyznał, że celem jego pielgrzymowania jest uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Poprzez modlitwę dzisiaj w tym miejscu chcę wyrazić wdzięczność za przywrócenie daru wolności. Modlę się też o łaski i pokój w naszej ojczyźnie, bo mam świadomość, że ten dar trzeba pielęgnować i potrafić z niego korzystać – podkreślił. Jak dodał, dzisiejszy świat, pełen wojen i terroryzmu coraz bardziej potrzebuje orędzia o Bożym Miłosierdziu.

Pielgrzymi uczestniczący w dzisiejszym święcie Miłosierdzia Bożego licznie pielgrzymują także do pobliskiego Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” na Białych Morzach. - To wyjątkowe miejsce. Jest tu tak wiele śladów św. Jana Pawła II i tak mocno czuć jego obecność i widać ogromne dziedzictwo, które nam pozostawił. Jestem tutaj po to, aby prosić go o wstawiennictwo i pomyślne zdanie matury, wierzę, że on mi pomoże – mówiła Julia Staszczuk, licealistka z Pszczyny.

Reklama

Pielgrzymi zwracali również uwagę na to, że miłosierdzie we współczesnym świecie jest coraz bardziej istotne, ponieważ brakuje w nim szacunku do życia. - Przesłanie o miłosierdziu, które dotarło na krańce świata jest ogromnym darem dla Kościoła i świata, ale nie możemy zapominać, że jest także zadaniem, które musimy wypełniać na co dzień w swoim życiu – mówiła. s. Dominika ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej.

Do Łagiewnik przybywa rocznie 1,5 - 2 mln pielgrzymów z całego świata. Na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach mieści się klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W okresie międzywojennym żyła i zmarła tutaj św. s. Faustyna Kowalska, przez którą Chrystus przekazał Kościołowi i światu orędzie o Bożym Miłosierdziu.

Bardzo dynamiczny rozwój kultu Miłosierdzia Bożego nastąpił po beatyfikacji siostry Faustyny 18 kwietnia 1993 r. i jej kanonizacji 30 kwietnia 2000 r., a także dzięki pielgrzymkom Jana Pawła II do Łagiewnik w latach 1997 i 2002. Papież - Polak konsekrował bazylikę 17 sierpnia 2002 r. i w tym też miejscu Papież zawierzył cały świat Miłosierdziu Bożemu.

2018-04-08 14:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzimy w kompetencje Boga?

W ostatnich latach lubimy mówić o Bożym miłosierdziu. Używamy najpiękniejszego z przymiotów Bożego Serca jak sloganu, jak wybielacza do poplamionych kawą ubrań. Miłosierdzie stało się modne. Mówimy: Bóg nam wszystko i zawsze wybacza, bo taki jest. Nie musimy zbytnio się starać, bo On tak nas kocha, że wybacza. Obraz ludzkiej miłości pozbawionej wymagań przenosimy na Boga i sugerujemy, że Jemu jest wszystko jedno, jacy jesteśmy. No bo tak kocha. No bo tak tęskni. Bo tak Mu nic nie przeszkadzają nasze grzechy… Powoływaniem się na bezmiar Bożego miłosierdzia coraz częściej knebluje się usta tym, którzy przypominają, że najpierw – jak uczy Katechizm Kościoła Katolickiego – musimy uznać własny grzech, wyznać go w sakramencie pokuty i podjąć decyzję o nawróceniu – to są kroki, które należą do człowieka. Przebaczenie i zaleczenie ran grzechowych – to już kompetencje Boga. Czy modne w ostatnich latach usprawiedliwianie każdej winy i uporczywe trwanie w grzechu, który przecież i tak Bóg nam z pewnością wybaczy, nie jest ryzykiem popełnienia pierwszego grzechu przeciw Duchowi Świętemu? Jego treść nie pozostawia złudzeń: „Grzeszyć licząc zuchwale na miłosierdzie Boże”. Kiedy zaufanie do Boga zaczyna być zuchwałością?

CZYTAJ DALEJ

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce tak, jak na Ukrainie, zmienią kalendarz świąt

2023-02-07 14:56

[ TEMATY ]

grekokatolicy

Karol Porwich/Niedziela

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce: przemysko-warszawska, wrocławsko-koszalińska i olsztyńsko-gdańska, podobnie jak cerkiew grekokatolicka na Ukrainie rezygnują z używania kalendarza juliańskiego. Poinformowano, że zmiany wejdą w życie od 1 września 2023 tj. od rozpoczęcia nowego roku liturgicznego w obrządku tego kościoła.

Dekret podpisany przez zwierzchników trzech działających na terenie Polski eparchii kościoła grekokatolickiego o zmianie kalendarza z juliańskiego na gregoriański zamieściła w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych eparchia olsztyńsko-gdańska. W dokumencie napisano, że zmiana kalendarza dotyczyć będzie stałych świat kościelnych, jak np. Bożego Narodzenia i Jordanu. Biskupi podkreślili, że zmiany te uzgodnione są ze zwierzchnikami cerkwi w Ukrainie i obowiązują duchowieństwo, siostry zakonne i wiernych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Caritas prosi o ciepłą odzież

2023-02-07 16:32

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

materiały Caritas

W związku z trwającym sezonem zimowym diecezjalna Caritas przypomina, że wciąż zbierana jest ciepła odzież, która rozdawana jest najbardziej potrzebującym. Warto zajrzeć do swoich szaf i sprawdzić, czy mamy się czym podzielić.

- Pilnie potrzebujemy odzież męską. Najbardziej potrzebne są swetry, bluzy, koszulki, spodnie, kurtki, czapki, szaliki i rękawice – mówi Sylwia Grzyb, rzecznik Caritas diecezjalnej. - Prosimy, by przekazywać odzież czystą i zdatną do noszenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję