Reklama

Kościół

Lwów: rozpoczęło się spotkanie regionalne Wspólnoty z Taizé

Ok. 2 tys. młodzieży z Ukrainy, Polski oraz innych krajów uczestniczy w spotkaniu regionalnym Wspólnoty z Taizé, które wieczorem 27 kwietnia rozpoczęto ze wspólnej modlitwy ekumenicznej na terenie Krytego Toru Kolarskiego stadionu Sportowego Klubu Wojskowego we Lwowie. Dzisiaj rano w gmachu Teatru Wielkiego odbyło się oficjalne otwarcie z udziałem biskupów i miejscowych władz.

[ TEMATY ]

Taize

ks. Waldemar Wesołowski

Adoracja Krzyża w duchu Taiźe

Adoracja Krzyża w duchu Taiźe

„Młodzież ukraińska już od kilku lat licznie uczestniczy w spotkaniach, które organizujemy w Taizé oraz w innych miastach. Natomiast na Ukrainie spotykamy się po raz pierwszy. W tym trudnym czasie, przez który przechodzi wasz kraj, pragniemy zaświadczyć naszą obecność jako znak przyjaźni, nadziei i solidarności. Jest to nasz skromny, ale bardzo autentyczny znak. Dlatego modlimy się za wasz kraj, o pokój i sprawiedliwość" – powiedział brat Alois, przeor Wspólnoty z Taizé. Zaznaczył, że spotkanie we Lwowie zostało zorganizowane dzięki życzliwości Kościołów chrześcijańskich i władz ukraińskich.

W swoim wystąpieniu arcybiskup lwowski obrządku łacińskiego Mieczysław Mokrzycki zwrócił uwagę uczestników spotkania na wielokulturowość miasta Lwowa, gdzie na przestrzeni wieków życie religijne skupiało się wokół tradycji chrześcijańskiej Wschodu i Zachodu. „Tutaj wspólnoty katolickie, prawosławne, ormiańskie i protestanckie kroczą drogą wiary w jednego Boga. Dlatego cieszymy się, że dzisiaj tę mozaikę dopełnia spotkanie ekumeniczne Wspólnoty z Taizé” - zaznaczył.

Reklama

Biskup pomocniczy archieparchii (archidiecezji) lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) Włodzimierz Gruca zaznaczył, że od kilku miesięcy Lwów z niecierpliwością oczekiwał na to spotkanie, a podczas liturgii paschalnej w greckokatolickim soborze (katedrze) św. Jura (Jerzego) we Lwowie on razem z bratem Jeanem-Danielem ze Wspólnoty z Taizé modlili się, aby mieszkańcy miasta "otworzyli swoje serca i domy dla uczestników spotkania". „Lwowianie to uczynili. Dziękujemy im za to” - podkreślił biskup.

Podczas spotkania do odprawiania liturgii w obrządku wschodnim zostały wybrane: greckokatolicka katedra św. Jura (Jerzego) i katedra św. Jerzego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Z kolei młodzież Kościoła rzymskokatolickiego będzie się gromadzić na liturgii w katedrze łacińskiej. Ponadto przewidziano też spotkania tematyczne w innych świątyniach. Każdego dnia na zakończenie odbędą się wspólne modlitwy na terenie Krytego Toru Kolarskiego.

Spotkanie regionalne Wspólnoty z Taizé we Lwowie potrwa do 1 maja.

2018-04-28 19:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek na Europejskie Spotkanie Młodych w Walencji

[ TEMATY ]

Taize

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty dziękuje wam z całego serca, że wnieśliście w Rok Miłosierdzia swoje twórcze siły i młodzieńczą wyobraźnię” – napisał watykański sekretarz stanu do uczestników 38. Europejskiego Spotkania Młodych. Papieskie przesłanie odnosi się do hasła tegorocznej pielgrzymki: „Odważyć się na miłosierdzie”. Wpisuje się ono w ogłoszony przez Papieża Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję