Reklama

Kościół

Piekary Śląskie – Częstochowa: XV Nocna Pielgrzymka Młodych

Ponad 12 godzin zajął marsz XV Nocnej Pielgrzymki Młodych z Piekar Śląskich do Częstochowy. – W sumie około 250 osób wyruszyło z Piekar Śląskich. Przed południem dotarli na Jasną Górę, a punktem kulminacyjnym była Eucharystia w kaplicy Cudownego Obrazu.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

http://mlodzidlamlodych.pl

- W tym roku szliśmy po raz piętnasty. Tym razem towarzyszyła nam modlitwa w intencji prześladowanych chrześcijan w Chinach – mówi ks. Marcin Wierzbicki, który towarzyszył pielgrzymom posługą duszpasterską. "Idziemy od Matki Bożej Piekarskiej, do Matki Bożej Częstochowskiej. Całą noc „z buta”" – piszą uczestnicy pielgrzymka na profilu facebookowym.

Pielgrzymka rozpoczęła się o 19.30 w piekarskiej bazylice celebracją Eucharystii. Po niej młodzi odśpiewali Apel Jasnogórski i ruszyli w stronę Częstochowy. W sumie około 250 osób wyruszyło z Piekar Śląskich. Przed południem dotarli na Jasną Górę, a punktem kulminacyjnym była Eucharystia w kaplicy Cudownego Obrazu.

Uczestnicy pielgrzymki pochodzą nie tylko z Katowic. Wzięli w niej udział także pątnicy z innych śląskich miast, a nawet z żywiecczyzny.

Reklama

- Idąc modliliśmy się. Było wiele radości, ale było też cierpienie – podsumowuje pielgrzymkę ks. Waldemar Maciejewski, moderator Ruchu Światło-Życie w archidiecezji katowickiej.

- Jak zawsze było ciężko. 60 kilometrów w jedną noc to jest potężny wysiłek. Przyszliśmy zmęczeni, ale już się zastanawiamy, kiedy będzie następna pielgrzymka i jak się do niej jeszcze lepiej przygotować – mówią uczestnicy pielgrzymki.

Pierwszy raz Nocna Pielgrzymka Młodych na Jasną Górę wyruszyła w 2008 roku. Wówczas pięciu młodych mężczyzn po raz pierwszy pokonało nocą dystans z Piekar do Częstochowy.

2018-04-29 20:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół świadków – na Jasną Górę docierają piesze pielgrzymki na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich

- Kościół potrzebuje świadków. Niech czas pielgrzymowania przyniesie błogosławione owoce nie tylko w waszym życiu, ale całego Kościoła. Bądźcie źródłem światła w świecie, który odrzuca Boga, Jego naukę, odrzuca Kościół – prosili paulini, witając przybywających dziś na Jasną Górę pątników. Trwają wejścia pieszych i rowerowych pielgrzymek na uroczystość ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.

Pielgrzymka tarnowska i w tym roku była najliczniejsza. Na trasie znalazło się w sumie ok. 4 tys. osób. Odbywała się sztafetowo, uczestnicy mogli iść tylko jeden dzień, a pielgrzymkę mogli kontynuować duchowo. Przez osiem dni szlak przemierzały po trzy grupy, a dziś wszystkie spotkały się na Jasnej Górze. Oprócz pielgrzymki diecezjalnej tarnowskiej, dotarli wierni z paulińskich parafii w Wieruszowie i Wielgomłynach. 28 kapłanów i kleryków na czele z ordynariuszem sosnowieckim Grzegorzem Kaszakiem reprezentowało Pielgrzymkę Zagłębiowską. Tradycyjnie na swoje święto patronalne przyszli Pomocnicy Matki Kościoła z warszawskiej Pragi, a także kilkadziesiąt małych grup parafialnych i dekanalnych, niektóre wspólnoty reprezentowały pojedyncze rodziny czy nawet indywidualni wierni.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Jak przygotować się do modlitwy?

2022-12-05 08:51

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Wszelki wysiłek mający na uwadze doskonałość serca zmierza zawsze do tego, aby osiągnąć stan trwałej i nieprzerwanej modlitwy, oraz, na ile na to pozwala ludzka ułomność, aby zachować niezmącone skupienie umysłu i stałą czystość. W tym właśnie celu ochoczo i wytrwale ćwiczy swoje ciało i nie przestaje szukać okazji do skruchy serca. Istnieje przy tym wszystkim pewien wzajemny i nierozerwalny związek. Otóż, jeśli budowlę cnót wznosi się po to, aby dojść do doskonałej modlitwy, to bez tego zwieńczenia (modlitwy), które mocno wiąże je wszystkie ze sobą, nie będą one nigdy dostatecznie silne i trwałe.

Bez cnót nie można więc osiągnąć i doskonalić trwałego i nieprzerwanego skupienia na modlitwie, a bez wytrwałej modlitwy nie będą nigdy doskonałe cnoty, które stanowią jej podstawę. Aby jednak właściwie przedstawić skutki modlitwy i zająć się jej głównym celem, czyli urzeczywistnianiem cnót, musimy najpierw wyliczyć i po kolei omówić wszystko, co dla osiągnięcia tego celu należy przygotować lub odrzucić. Przystępując bowiem do budowy tak wysokiej, duchowej wieży, powinniśmy najpierw, zgodnie z ewangeliczną przypowieścią, dokładnie wszystko obliczyć i skrzętnie przygotować.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję