Reklama

Z wizytą w parafii

Parafia ofiarna i „umisyjniona”

23 października z parafianami w Sulerzyżu spotkał się bp Roman Marcinkowski. W trakcie wizyty duszpasterskiej m.in. udzielił sakramentu bierzmowania gimnazjalistom, a także poświęcił witraże w oknach kościelnych i polichromię w kaplicy filialnej.

Niedziela płocka 50/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Mikołaja w Sulerzyżu

Patron parafii: św. Mikołaj
Tytuł kościoła: kościół pw. św. Anny
Kaplica filialna: w Chotumiu pw. Matki Bożej Częstochowskiej
Dekanat: ciechanowski zachodni
Proboszcz: ks. kan. Tadeusz Kulesza
Katecheci: Grażyna Kowalska, Elżbieta Tokarska, Bożena Załuska
Organista: Dawid Małecki
Katecheta: Karol Nawrocki
Miejscowości: Baraki Chotumskie, Budy Rumockie, Chotum, Gumowo, Kanigówek, Nowa Wieś, Ościsłowo, Rumoka, Rutki-Borki, Rydzewo, Sulerzyż, Wólka Rydzewska
W parafii działają: Akcja Katolicka, rada gospodarcza, rada duszpasterska, Zespół Caritas, koła Żywego Różańca (9), ministranci, lektorzy
Współpraca: OSP z Rydzewa i Ościsłowa, Zespół Szkół w Ościsłowie
Msze św. w niedziele: 9.00, 12.00 i 10.30 w kaplicy w Chotumiu

Charakterystyka parafii

„Wspólnota parafialna w Sulerzyżu liczy ok. 2 tys. katolików i jest niemal jednorodna wyznaniowo. Poza katolikami zamieszkują ją jedynie trzy rodziny świadków Jehowy” - poinformował Biskupa Romana proboszcz parafii ks. kan. Tadeusz Kulesza. Dzieje parafii liczą prawie 600 lat, bowiem jej powstanie datowane jest na 25 lipca 1410 r. Od ostatniej wizytacji, która miała miejsce 6,5 roku temu, zaszły tu dwie istotne zmiany: parafia zmieniła swą przynależność dekanalną, zaś 3 lata temu ks. Kulesza objął funkcję proboszcza. Poprzedni duszpasterz tej parafii - senior ks. Zygmunt Dąbrowski w miarę sił i zdrowia pomaga w pracy.
Większość mieszkańców utrzymuje się tutaj z rolnictwa, choć liczba ich systematycznie maleje, przy jednoczesnym wzroście wieku. „Nie widać perspektyw dla dalszej pracy, o czym wymownie świadczy znikoma liczba zawieranych małżeństw (w ub.r. - 9, w bieżącym - 6)” - zauważył Ksiądz Proboszcz. Wskazał jednocześnie na negatywne zjawiska dotykające powierzoną mu wspólnotę. Brak perspektyw życiowych, a nawet sensu życia, i co za tym idzie - słaba wiara, to zdaniem Duszpasterza parafii, główne przyczyny pijaństwa, które swoje żniwo zbiera coraz częściej wśród młodego pokolenia. Plotkarstwo i opieszałość we włączanie się w prace społeczne przy parafii to kolejne negatywne aspekty tej wspólnoty. Inne niepokojące zjawisko, tym razem w sferze religijnej, to niezobowiązujące traktowanie praktyk religijnych, zwłaszcza sakramentu pokuty i niedzielnej Eucharystii, przez część parafian. Przy tym wszystkim jednak obiecujący jest wzrost liczby uczestników Mszy św. niedzielnej (w ogólnopolskim liczeniu frekwencji przed 2 laty wskaźnik ten wynosił 25%, a przed rokiem 27%).

Dokonania duszpasterskie

Do nowych inicjatyw w parafii należy m.in. plenerowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej, święcenie pól i jesienna zbiórka darów w naturze na płockie Wyższe Seminarium Duchowne. To właśnie sfera ofiarności jest szczególnym rysem tej wspólnoty. Jak podkreślił Ksiądz Proboszcz, w niedługim czasie „parafia w Sulerzyżu została wyciągnięta z niebytu do drugiej dziesiątki najofiarniejszych w diecezji”. W ofiarności na misje przodują szczególnie dzieci komunijne. Ofiary na ten cel zbierane są nie tylko w tradycyjnych terminach, np. 6 stycznia czy w czasie niedzieli misyjnej, ale także podczas zbiórek nierejestrowanych w referacie Kurii, odbywających się w kościele i szkołach. „Bez wątpienia - dodał ks. Kulesza - wpływ na takie „umisyjnienie” parafii ma fakt pracy w Kamerunie pochodzącej z Ościsłowa pasjonistki s. Teodory Grudzińskiej, która, będąc przed rokiem na urlopie w Polsce, składała świadectwo swojej misyjnej posługi. Być może zaowocuje to jakimś powołaniem zakonnym lub kapłańskim w parafii. Ostatnia prymicja - pracującego obecnie w Niemczech ks. Ireneusza Żórawskiego - była w 1977 r.”.
Zauważalne są także owoce pracy duszpasterskiej na rzecz trzeźwości, czego świadectwem są coraz liczniejsze deklaracje, w tym składane przez młodzież. „Wychowując parafian do trzeźwości życia, sam daję przykład abstynencji oraz zachęcam ich do tego z okazji Adwentu, Wielkiego Postu, sierpnia i przed I i II Komunią św. ich dzieci” - mówił ks. kan. Tadeusz Kulesza.
Katechezę w parafii, obok Księdza Proboszcza, prowadzą trzy katechetki. Ich pracę bardziej owocną czynią comiesięczne spotkania informacyjno-formacyjne. Mankamentem jest fakt, że tylko połowa z 500 uczniów należy do parafii w Sulerzyżu. Utrudnia to organizację rekolekcji i przygotowanie do sakramentów św. Natomiast dzięki dobrej współpracy z dyrekcjami szkół katecheci mogą prowadzić Różaniec dziecięcy, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci i posyłać swych podopiecznych na diecezjalny konkurs biblijny.
Są jednak dzieła, które warto by jeszcze podjąć w Sulerzyżu. „Odczuwalny jest brak scholi dziecięcej - mówił ks. Tadeusz Kulesza. - Przydałby się liczniejszy narybek ministrancki. Potrzebne jest zorganizowanie chóru kościelnego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Prace remontowo-budowlane prowadzone były zarówno w kościele, w kaplicy w Chotumiu, jak i na cmentarzu i na plebanii. W kościele był to kapitalny remont organów i ich strojenie, wymiana uszkodzonych dachówek i próchniejących drewnianych elementów stropu, wkucie w tynk przewodów elektrycznych, remont w prezbiterium, wymiana podłogi w bocznej kaplicy i instalacja czterech witraży w prezbiterium.
Jeśli chodzi o kaplicę w Chotumiu, najistotniejszą sprawą było uregulowanie prawa własności działki, na której budowla się znajduje. Ponadto w kaplicy częściowo wymieniono pokrycie dachu i naprawiono zabezpieczenia odgromowe. W obu obiektach sakralnych naprawiono instalację nagłaśniającą, zabezpieczenia przeciwpożarowe, zainstalowano kraty w drzwiach (w Chotumiu także w oknach), odnowiono polichromię i wymieniono rynny.
Duże zmiany zaszły także w otoczeniu kościoła parafialnego i plebanii. Odnowiono parkan, podcięto konary drzew, a dzięki życzliwości gminy Glinojeck możliwe było zbudowanie utwardzonego parkingu. Usunięto także zbędne zadrzewienie od strony ulicy i zamiast tego posadzono pielęgnowany trawnik i położono chodnik (inwestycję tę wykonano na koszt gminy, podobnie jak asfaltową drogę z kościoła na cmentarz).
Na plebanii przeprowadzono remont kuchni i łazienki, wymieniono drzwi i okna, wymieniono instalację centralnego ogrzewania i pomalowano pomieszczenia, a na zewnątrz wymieniono tynki i rynny. W budynku parafialnym została wymieniona podłoga w sali spotkań oraz rynny; w miejsce starego postawiono też nowy płot.
Ksiądz Proboszcz, podając dokonania materialne, dziękował parafianom za finansowe wsparcie. Jednocześnie wspomniał o planowanej inwestycji, którą jest wymiana pokrycia dachu miejscowego kościoła. „Zakupiona już została dachówka - poinformował ks. Kulesza - ale parafia się musiała zapożyczyć, wskutek czego jej obecne saldo finansowe jest ujemne i bez wyraźnej pomocy z zewnątrz przyszłoroczna praca stoi pod znakiem zapytania”.

Reklama

Spotkanie z grupami

„Kościół to wyjątkowy dom, dlatego powinien być otoczony szczególną czcią” - podkreślił przedstawiciel rady gospodarczej, która była pierwszą formacją parafialną prezentującą Księdzu Biskupowi swe dokonania podczas popołudniowego spotkania. Członkowie rady spotykają się na regularnych zebraniach, podczas których omawiane są potrzeby materialne parafii, podejmowane decyzje, a także dyskutowane są bolączki, które dotykają parafian.
W pracy duszpasterskiej Księdza Proboszcza wspiera rada duszpasterska. „Pragniemy koncentrować się na kształtowaniu postaw moralnych parafian. Zależy nam również na ich aktywnym włączaniu się w życie parafialnego kościoła” - podkreśliła przedstawicielka rady. Swoje cele grupa ta realizuje poprzez aktywny udział we Mszach św., organizowanie parafialnej Drogi Krzyżowej czy udział w pielgrzymkach autokarowych do sanktuariów.
W parafii istnieje także koło Akcji Katolickiej. Jego działania to: troska o wystrój świątyni, oprawa Mszy św., pomoc w organizowaniu uroczystości, jak choćby poświęcenie pól. Członkowie koła AK są inicjatorami nabożeństw majowych odprawianych przy figurach, a także animatorami grupy młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Szczególną troską starają się otaczać dzieci i młodzież.
Troska o ludzi chorych i starszych to główny rys działalności parafialnego koła Caritas. Jego członkowie odwiedzają chorych w domach. Pomagają im także w załatwianiu drobnych spraw i troszczą się o to, aby szczególnie w okresie Wielkiego Postu mogli przystąpić do sakramentu pokuty i Komunii św.
W parafii działa także 9 kół różańcowych. 3 lata temu powstało w parafii także dziecięce koło Żywego Różańca skupiające początkowo 15 osób. „Młodzież naszego koła uczestniczy w Eucharystii, przygotowując oprawę liturgiczną, a w Wielkim Poście Drogę Krzyżową - mówiła jego przedstawicielka. - Bierzemy także udział w konkursach, organizowanych przez Wydział Katechetyczny”.
Dzieci w parafii Sulerzyż zaangażowane są także w działalność misyjną. Od 4 lat istnieje tu szkolne koło misyjne, którego animatorką jest katechetka Grażyna Kowalska. Koło skupia 26 małych misjonarzy z klas II-VI. „Spotykamy się raz w miesiącu, aby wspólnie wspierać modlitwą misje i misjonarzy, podczas naszych spotkań poznajemy historię Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, kraje misyjne, prace misjonarzy oraz problemy naszych rówieśników w innych krajach. Chętnie czytamy czasopisma biblijne i uczestniczymy w konkursach, a także organizujemy loterie i przygotowujemy kartki świąteczne, z których dochód przekazujemy na konto Papieskich Dzieł Misyjnych” - opowiadała o działalności koła jego przedstawicielka.
Ministranci podzieleni są na 3 grupy: dwie w Sulerzyżu i jedna w Chotumiu. Ksiądz Proboszcz organizuje systematyczne zbiórki i szkolenia. Jak przyznał reprezentant braci ministranckiej, nie byli dotąd przyzwyczajeni do takiej systematyczności. Dodał jednak, że ci, którzy przyjęli komżę, przyzwyczajani są do obowiązkowości.

Przebieg wizytacji

O godz. 10.00 parafianie zgromadzili się na Mszy św. ingresowej, podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży gimnazjalnej. Poświęcił także nowe witraże w prezbiterium kościoła. Tuż po Eucharystii Biskup Roman poprowadził modlitwę na cmentarzu, a po południu odwiedził najstarszą parafiankę - 100-letnią jubilatkę Janinę Burszewską z Ościsłowa, zaś o godz. 15.00 rozpoczęło się spotkanie z grupami parafialnymi. Wspólnie też odmówiono Różaniec, według tradycji fatimskiej.
Zwieńczeniem wizyty duszpasterskiej było nawiedzenie kaplicy w Chotumiu, gdzie Biskup Roman poświęcił odnowioną malaturę.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

pogrzeb

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Ks. Tomasz Herc przypomniał, że w Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak tego dnia celebrować żadnej Mszy Świętej żałobnej. W kościele sprawuje się liturgię słowa i obrzęd ostatniego pożegnania. Nie udziela się też uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.

CZYTAJ DALEJ

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Tata w przedszkolu

2024-03-28 11:07

Archiwum przedszkola

W Przedszkolu Integracyjnym Niepublicznym Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego im. bł. Ojca Gwidona został zorganizowany Dzień Ojca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję