Reklama

Kościół

Abp Krajewski o swej nominacji: ta purpura jest dla ubogich

- Ta purpura jest dla ubogich i dla wolontariuszy, ja nie mam żadnych zasług - tak na wiadomość o swej nominacji kardynalskiej zareagował jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski. Dodał, że było to „coś niespodziewanego”, o co się nigdy nie starał.

[ TEMATY ]

abp Konrad Krajewski

Grzegorz Gałązka

Wyraził przekonanie, że nie jest to nominacja dla niego osobiście, tylko dla urzędu jałmużnika papieskiego, którego zadaniem jest być „ramieniem charytatywnym” papieża. - Robię tylko to, czego chciał Ojciec Święty - wyznał kardynał-nominat.

Jego zdaniem nominacja ta jest wyróżnieniem także dla wszystkich wolontariuszy, którzy co wieczór wychodzą na ulice, by pomagać potrzebującym. - Pierwszymi kardynałami byli diakoni, a więc ci, którzy obsługiwali ubogich, bo diakoni są dla ubogich - przypomniał abp Krajewski.

Przyznał, że o swej nominacji dowiedział się z przemówienia papieża po modlitwie „Regina caeli”. - Ojciec Święty nic mi [wcześniej] nie powiedział - ujawnił kardynał-nominat.

Oznaki godności kardynalskiej otrzyma on, wraz 13 innymi nominatami, z rąk papieża Franciszka 29 czerwca.

2018-05-21 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski w Boże Narodzenie odwiedza ubogich w Kijowie

[ TEMATY ]

abp Konrad Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Na Ukrainie trwa wizyta jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego. Po wieczerzy wigilijnej wśród wolontariuszy Domu św. Marcina de Porres i Pasterce odprawianej w Fastowie, dziś kardynał przebywa w Kijowie. Spotyka się tam z wojennymi uchodźcami, ludźmi ubogimi i wspólnotami zakonnymi, które niosą im pomoc.

Szczególnym przeżyciem dla papieskiego wysłannika była noc wigilijna spędzona w Fastowie. „To najpiękniejsze bożonarodzeniowe spotkanie było u ojców dominikanów, gdzie na wieczerzy wigilijnej spotkałem około 150 wolontariuszy; ludzi pięknych, którzy kwitną dla Boża, żyją Ewangelią, poświęcają siebie i swoje talenty dla innych – opowiedział Radiu Watykańskiemu kard. Krajewski. - A jednocześnie spotkanie także z wiernymi, tymi udręczonymi, żyjącymi bez światła, bez wody, bez gazu od tak wielu dni. Przyszli na Pasterkę i modliliśmy się razem. Miałem tę radość przekazania im perłowego różańca od Ojca Świętego, który chciał żebym zostawiał właśnie w takich miejscowościach, gdzie ludzie bardzo doświadczają cierpienia a jednocześnie sami są pomocą dla innych. Zaproponowałem, żeby ten różaniec od Ojca Świętego pielgrzymował od domu do domu, od rodziny do rodziny, żeby każdy mógł go mieć 24 godziny i wraz z Maryją wypraszać pokój. On nie tylko urodziła Jezusa, ale też stała pod krzyżem, Maryja wie, co to jest cierpienie. Więc z naszą wiarą, jak i Maryją, która nigdy nie opuszcza nikogo możemy przenosić góry i wypraszać pokój”.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Rodzice mogą składać wnioski o 500+ na kolejny okres świadczeniowy

2023-01-31 09:57

[ TEMATY ]

500 plus

Adobe Stock

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 500+ na kolejny okres świadczeniowy. Złożenie wniosku do końca kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń. Wsparcie w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód rodziny.

„Zachęcam wszystkich rodziców, aby nie zwlekali ze złożeniem wniosku. Sama procedura odbywa się bez wychodzenia z domu, dzięki dostępnym platformom internetowym. Złożenie wniosku do 30 kwietnia to gwarancja ciągłości wypłaty świadczenia. My ze swojej strony zapewniamy, że środki trafią do rodzin zgodnie z terminami. Program Rodzina 500+ będzie realizowany, a środki na ten cel zostały zabezpieczone” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję