Reklama

Polacy będą modlić się za Kościół w Chinach

2018-05-23 18:02

tk, kg / Warszawa (KAI)

Pavel Losevsky/fotolia.com

Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach obchodzony będzie na całym świecie 24 maja, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Jest ona otaczana szczególną czcią w sanktuarium maryjnym w Sheshan koło Szanghaju. Ustanowienie takiego dnia jest inicjatywą papieża Benedykta XVI z 2007 r. Modlitwy w intencji Kościoła w komunistycznych Chinach, gdzie Kościół cierpi prześladowania, odbędą się także w Polsce.

Główna Msza św. w intencji Kościoła w Chinach zostanie odprawiona w stołecznym kościele pw. Świętego Krzyża 24 maja o godz. 18.00. Liturgii będzie przewodniczył ks. Czesław Wojciechowski, misjonarz z Hongkongu, który wygłosi homilię, a po Mszy św. w dolnym kościele opowie o swojej pracy misyjnej w Hongkongu i na temat sytuacji Kościoła w Chinach.

W tym najludniejszym kraju świata katolicy stanowią mniej niż 1 proc. populacji.

Obchodzony w Kościele powszechnym Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach ma przybliżyć wszystkim katolikom realia, w jakich żyją ich współbracia w wierze.

Reklama

W Polsce działa Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ, które angażuje się w pracę dla Kościoła w Chinach poprzez pracę misyjną i wydawniczą oraz kształcenie w Polsce kleryków, zakonnic i świeckich. Także młodzież polska związana z ruchem oazowym od lat wyjeżdża do Chin, głosząc tam rekolekcje.

Cztery lata temu po raz pierwszy zorganizowano seminarium dla chińskich sióstr zakonnych na temat życia zakonnego. Uczestniczyło w nim 18 sióstr z 16 różnych zgromadzeń. Przez trzy tygodnie odwiedzały wspólnoty życia konsekrowanego w naszym kraju, m.in. Warszawę, Jasną Górę i Łagiewniki, słuchały w wykładach. Podobne seminarium odbędzie się także we wrześniu br.

Stowarzyszenie Sinicum zachęca do stałego, aktywnego włączenia się w pomoc duchową, organizacyjną i materialną Kościołowi w Chinach. Prezesem Stowarzyszenia Sinicum jest od 14 maja ks. Jacek Gniadek SVD, który zastąpił ks. Antoniego Koszorza, także werbista, który pełnił tę funkcję przez wiele lat.

Ustalenie dokładnej liczby wyznawców Chrystusa w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL) jest bardzo trudne, i to z kilku powodów. Nie ma tam oficjalnych i w pełni wiarygodnych statystyk dotyczących życia religijnego, nie tylko zresztą chrześcijaństwa.

Można przyjąć, że katolików w ChRL jest od 9 do 12 mln, przy czym według danych oficjalnych liczba ta nie przekracza 6 mln (rządowe Biuro Spraw Religijnych mówi o 5,7 mln). Z kolei azjatycka katolicka agencja prasowa UCANews wymienia liczbę ok. 13 mln katolików, co stanowiłoby 1 procent ogółu mieszkańców Państwa Środka.

Rozbieżności w liczbach dotyczą też innych stron życia Kościoła: według bardzo wiarygodnego Ośrodka Badań pw. Ducha Świętego w Hongkongu (HSSC) w Chinach jest 138 diecezji katolickich, w tym 116 „czynnych”, czyli takich, które przejawiają jakąś działalność i 22 „bierne”, o których nic nie wiadomo.

Tymczasem kontrolowane przez władze Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich i oficjalna, również kontrolowana, Chińska Konferencja Biskupia (PSKCh-ChKB) podają, że w kraju tym jest 97 diecezji. Według HSSC tamtejszy Kościół ma 67 biskupów w Kościele oficjalnym („patriotycznym”) i 37 w Kościele „podziemnym”, podczas gdy dane oficjalne mówią o ok. 60 biskupach diecezjalnych i pomocniczych (oczywiście wyłącznie w Kościele „patriotycznym”).

Ocenia się, że w Chinach jest ok. 2,6 tys. księży należących do PSKCh i ponad 1,4 tys. „podziemnych”, co dawałoby razem mniej więcej 4 tys. duchownych katolickich w tym kraju.

HSSC podaje, że istnieje tam 10 wyższych seminariów duchownych. W 2014 w Kościele chińskim odnotowano nieco ponad 20 tys. chrztów.

Światowy Dzień Modlitw za Kościół z Chinach ustanowił Benedykt XVI w swym liście „do biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, do wiernych Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej” z 27 maja 2007. Papież wyraził w nim uznanie i wdzięczność za mężne trwanie w wierze, mimo wielu trudności i podziałów, stwarzanych w większości przez władze.

We wspomnianym liście Benedykt XVI wezwał do pojednania pomiędzy Kościołem mającym mandat komunistycznych władz i tym podziemnym, który dochowuje większej wierności papieżowi.

Tagi:
modlitwa Chiny

Reklama

Chiny: główne religie obchodzą 70-lecie władzy komunistycznej

2019-09-25 19:50

kg (KAI/GlobalTimes) / Pekin

Zwierzchnicy i wysokiej rangi przedstawiciele głównych religii, uznanych oficjalnie przez rząd w Pekinie, biorą aktywny udział w uroczystych obchodach 70. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL). Przypada ona 1 października, gdy w 1949 komuniści, dowodzeni przez Mao Ze-donga, ostatecznie pokonali oddziały nacjonalistów Czang Kai-szeka i opanowali cały kraj.

Pixabay.com

Poszczególne Kościoły i religie przygotowały z tej okazji wiele imprez, np. seminaria i sympozja, nabożeństwa i spotkania modlitewne za kraj oraz wywieszenia flag państwowych na budynkach kościelnych i religijnych. W Szanghaju otwarto wystawę ukazującą zdarzenia z przeszłości oraz wkład i dziedzictwo chrześcijaństwa do rozwoju tego kraju.

Władze chińskie oceniają, że prawie milion miejscowych katolików uczestniczyło w ogólnokrajowych uroczystościach wciągnięcia na maszt flagi państwowej, odśpiewania hymnu narodowego i modlitwy za ojczyznę w niedzielę 22 września. Według prorządowego dziennika „Global Times” flaga zawisła na ok. 4 tys. świątyń katolickich w całym kraju.

Przewodniczący kontrolowanej przez rząd i nieuznawanej dotychczas przez Watykan Konferencji Biskupiej Kościoła Katolickiego w Chinach bp Ma Yinglin zapewnił, że uroczystości te wyrażają „najszczersze błogosławieństwa z okazji rocznicy narodzin ChRL w jak najbardziej podniosły sposób”. W wydanym oświadczeniu przypomniał ponadto, że w ostatnią niedzielę świętowano też pierwszą rocznicę podpisania tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską a Chinami w sprawie mianowania biskupów. Podkreślił, że uroczystości z okazji 70-lecia ChRL były także wyrazem wdzięczności za podejmowane w kraju wysiłki na rzecz wspierania „zdrowego rozwoju katolików chińskich”.

Yu Wenling, stojący na czele oddziału Krajowego Komitetu Patriotycznego Ruchu Trzech Autonomii Kościołów Protestanckich w Chinach w prowincji Yunnan, powiedział „Global Times”, że w ramach obchodów rocznicy jego współwyznawcy odwiedzili wystawę w Szanghaju. Pokazała ona nam, jak „chrześcijanie chińscy kochali swój kraj i swój Kościół w trudnych okresach Wojny Oporu przeciw Agresji Japońskiej [1931-45] i Wojny o Wyzwolenie [1946-49]” – oświadczył Yu.

Dziennik w swym wydaniu z 23 bm. poinformował również o działaniach rocznicowych, podjętych przez Chińskie Stowarzyszenie Islamskie. Zorganizowało ono 10 września w mieście Tianjin (Tiencin; we wschodniej części kraju) seminarium nt. muzułmańskich uczuć i praktyk patriotycznych. Ich celem jest dalsze rozwijanie tradycji patriotycznych wśród tamtejszych wyznawców islamu, pochodzących z różnych grup etnicznych. Ma to prowadzić ich do włączenia się w propagowany przez władze proces sinizacji islamu w nowych czasach, umacniania wśród nich poczucia wspólnoty narodu chińskiego oraz wnoszenia wkładu w obchody 70-lecia.

Dai Junfeng, stojący na czele oddziału Stowarzyszenia w Kunmingu (prowincja Yunnan w Chinach Południowo-Zachodnich), powiedział, że uroczystości wciągnięcia flagi i wydarzenia kulturalne z okazji rocznicy odbyły się tam 24 bm. a ich uczestnicy modlili się o pomyślność kraju. Podkreślił, że umiłowanie swego kraju i religii jest tradycją islamską.

Z kolei Hu Chenglin, kierujący oddziałem Stowarzyszenia Taoistycznego w prowincji Shaanxi (w północno-środkowej części kraju), powiedział „Global Times”, że jego współwyznawcy zorganizowali forum na rzecz rozwijania patriotyzmu i umacniania politycznej pozycji kraju. W czasie tego zgromadzenia taoiści wyrażali głębokie zrozumienie dla ducha Yan’an [miasta w tej prowincji, symbolizującego wyidealizowany okres komunizmu i uważanego za sprawnie działającą komunę, wykuwającą swego rodzaju nowego człowieka – KAI] oraz dziedziczą uczucia patriotyczne swych rewolucyjnych przodków.

W uroczystości podniesienia flagi i odśpiewania hymnu włączyły się również stowarzyszenia buddyjskie w całym kraju, omawiając doświadczenia i nauki dla buddyzmu chińskiego w ciągu minionych 70 lat. Wiele uwagi poświęcono też przyszłemu jego rozwojowi.

Władze miasta Qando w Tybecie przygotowały wideo propagandowe, pokazujące, jak wszyscy mnisi z klasztoru Galden Jampaling (lub Qiangbalinsi) w tym mieście, zebrani 22 bm. wokół flagi państwowej, odśpiewali hymn „Niech żyje ojczyzna”.

„Global Times” zapewnił, że rząd chiński popiera wszystkie religie w ramach wspierania zasady ich niezależności i samorządności, zgodnie z Białą Księgą „W poszukiwaniu szczęścia dla ludu: 70 lat postępu w zakresie praw człowieka w Chinach”. Dziennik przypomniał, że oficjalnie największymi religiami wyznawanymi w tym kraju są buddyzm, taoizm, islam oraz katolicyzm i protestantyzm [ujmowany całościowo, bez podziału na poszczególne jego odłamy – KAI].

Według Białej Księgi religie te łącznie liczą ok. 200 mln wiernych (na prawie 1,3 mld mieszkańców Państwa Środka), wśród których pracuje ponad 380 tys. duchownych i którzy mają do dyspozycji blisko 144 tys. zarejestrowanych oficjalnie miejsc modlitwy oraz 92 szkoły religijne (kształcące przyszłych duchownych). Liczby te nie obejmują wspólnot podziemnych i niezarejestrowanych, szczególnie licznych wśród chrześcijan różnych wyznań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obywatelski projekt „Stop pedofilii” przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie

2019-10-16 19:56

maj, lk / Warszawa (KAI)

Obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego przygotowany przez inicjatywę „Stop pedofilii” przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie. W wyniku głosowania, które odbyło się dziś, 16 października, skierowany został do Komisji Nadzwyczajnej ds. zmiany w kodyfikacjach (NKK). Podpisy pod projektem złożyło ponad 265 tys. Polaków.

Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Pierwsze czytanie projektu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii” odbyło się we wtorek 15 października. W toku dyskusji złożono wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Wniosek ten odrzucony został podczas dzisiejszego głosowania. Za przyjęciem wniosku głosowało 150 posłów, przeciw – 243, 13 – wstrzymało się. W związku z tym Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała o skierowaniu projektu do Komisji Nadzwyczajnej ds. zmiany w kodyfikacjach (NKK) w celu rozpatrzenia.

Projekt ustawy zakłada nowelizację art. 200b Kodeksu Karnego. Według proponowanych zmian, karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 będzie podlegał ten, kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez dzieci obcowania płciowego, a do lat 3 – jeśli dopuszcza się tego czynu za pomocą środków masowego komunikowania. Karze pozbawienia wolności do lat 3 będzie też podlegał ten, kto „propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej, działając w związku z zajmowaniem stanowiska, wykonywaniem zawodu lub działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi albo działając na terenie szkoły lub innego zakładu lub placówki oświatowo-wychowawczej lub opiekuńczej”.

Jak uzasadniali autorzy projektu, art. 200b k.k. we wcześniejszym brzmieniu penalizował jedynie publiczne propagowanie lub pochwalanie zachowań o charakterze pedofilskim. Ograniczał się więc wyłącznie do sytuacji, kiedy osoba dorosła współżyje z osobą małoletnią, całkowicie pomijając fakt, że coraz częściej propaguje oraz pochwala się sytuacje, kiedy to małoletni podejmują współżycie ze sobą. W konsekwencji, obowiązujący stan prawny nie nadąża za przemianami społecznymi, jakie można zaobserwować w dzisiejszych czasach. Skutkują one akceptacją, a w najlepszym razie obojętnością wobec zachowań, których skutki są dla małoletniego negatywne.

W trakcie pierwszego czytania w Sejmie przedstawiciel wnioskodawców Olgierd Pankiewicz przekonywał, że proponowana nowelizacja polega na "zakazie publicznego pochwalania i propagowania seksualnej aktywności osób małoletnich".

Zamiar utworzenia Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii zgłoszony został w Sejmie 28 marca 2019 r. przez Fundację Pro – prawo do życia, w odpowiedzi na podpisanie przez prezydenta warszawy Rafała Trzaskowskiego tzw. „Deklaracji LGBT”.

19 kwietnia br. Marszałek Sejmu poinformował o zarejestrowaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii”, po czym w całym kraju ruszyła zbiórka podpisów pod projektem. Jak informowali organizatorzy akcji, uliczne zbiórki były wielokrotnie zakłócane przez działaczy LGBT.

Projekt ustawy poparło ponad 265 tys. Polaków. 17 lipca 2019 r. ich podpisy złożone zostały w Sejmie. W ramach akcji „Stop pedofilii” Fundacja wydała również m.in. bezpłatny poradnik dla rodziców i nauczycieli pt. "Jak powstrzymać pedofila?", w którym znalazły się informacje o skali systemowej deprawacji seksualnej dzieci w krajach Europy zachodniej i Ameryki oraz rady, w jaki sposób ustrzec dzieci przed zagrożeniem na terenie swojej szkoły lub przedszkola. Publikację można pobrać za darmo ze strony stoppedofilii.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Czuwanie u Urszulanek

2019-10-17 20:24

Agata Pieszko

W urszulańskim Liceum Ogólnokształcącym, mimo późnych godzin, uczniowie adorują i czuwają przed wspomnieniem św. Urszuli, patronki szkoły.

Agata Pieszko

– To czuwanie jest tradycją szkoły, ponieważ 21 października wspominamy świętą Urszulę, patronkę liceum i chcemy się do tego święta jak najlepiej przygotować przez wspólną modlitwę. Dbamy, by nie była to tylko uroczystość z tradycji, ale żeby także duch na tym skorzystał – mówi s. Klara Pyza.

Pierwszym punktem spotkania jest zazwyczaj konferencja, prowadzona przez kogoś, kto pracuje z młodzieżą. W tym roku był to ks. Piotr Rozpędowski, który po wspólnej kolacji wraz młodzieżowym zespołem Kompania Jonatana poprowadził modlitwę uwielbienia przy Najświętszym Sakramencie.

– Staramy się proponować taką formę modlitwy, którą młodzież lubi. W tym roku zaprosiliśmy młodzieżową Kompanię Jonatana, kierując się ideą, żeby młodzi mówili do młodych. Chcemy, żeby Pan Bóg stał im się przez to bliższy – dodaje s. Klara, Urszulanka.

Podczas modlitwy ks. Piotr pytał młodych, kto jest królem ich serca i czy przypadkiem nie panuje tam bezkrólewie. Zachęcał uczniów, by oddali swoje serce Jezusowi i dali mu zasiąść na Jego zasłużonym tronie. Młodzież najpierw nieśmiało adorowała w ławkach, jednak gdy poczuli Bożą obecność, wiele rąk pojawiło się w górze, a języki rozwiązały się, wielbiąc Boga radosnymi pieśniami oraz tańcem.

– To nie jest obowiązkowe wydarzenie, dlatego tym bardziej cieszy nas to, że tylu uczniów chce przyjść po lekcjach i spotkać się z Jezusem późną porą. W tym czasie zapraszamy także dodatkowo kapłanów, aby posługiwali sakramentem pokuty i pojednania –  mówi s. Zuzanna Filipczak, dyrektorka Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej we Wrocławiu.CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem