Reklama

Świat

Mali kolędnicy misyjni rówieśnikom w Wietnamie

[ TEMATY ]

misje

BOŻENA SZTAJNER

Mali kolędnicy w okresie świąt Bożego Narodzenia po raz kolejny wyruszą, by kolędować po polskich domach na rzecz rówieśników z krajów misyjnych. Tym razem pomogą dzieciom z Wietnamu, a 6 stycznia przyłączą się w całym kraju do Orszaków Trzech Króli. O akcji opowiadali 20 grudnia jej współorganizatorzy podczas konferencji prasowej w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Mali kolędnicy wyruszą ze swoich parafii 26 grudnia, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie będą śpiewać kolędy, a w krótkiej scence opowiedzą o trudnej sytuacji swoich rówieśników w komunistycznym Wietnamie. W 2006 r. jedna trzecia obywateli tego kraju poniżej 16. roku życia cierpiała z powodu niedożywienia, mimo iż według władz komunistycznych sytuacja w kraju jest dobra.

Reklama

O sytuacji małych Wietnamczyków opowiedziała franciszkanka s. Anna Nguyen Thi Hong Tham. - Marzenia dzieci na całym świecie są do siebie podobne, dzieci chcą być szczęśliwe; chcą, by szczęśliwi byli ich bliscy – powiedziała siostra z Wietnamu.

Biedne dzieci nazywa się tam pogardliwie „diu doi” – pyłem ulicy. Są to sieroty albo dzieci porzucone przez rodziców. Ich domem jest ulica – aby przeżyć muszą żebrać lub pracować. Najczęściej czyszczą buty, myją szyby samochodowe, zbierają złom, przeszukują kosze na śmieci. Wiele z nich mieszka w górach, mają daleko do szkoły lub kościoła, są pozostawione same sobie, a często muszą się np. opiekować niepełnosprawnymi rodzicami.

- Nasza wiedza o Wietnamie w ogóle, a w szczególności o Kościele w tym kraju jest bardzo skąpa. Bez wątpienia jest to Kościół prześladowany, a jego działalność utrudniana. Jednak mimo ograniczeń realizuje on swoją misję, a szczególnym podmiotem jego zainteresowania są dzieci – mówił ks. Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.

Reklama

Jak dodał: „Choć tak bardzo odległy geograficznie, Kościół w Wietnamie jest nam bliski, chcemy go wspierać”.

Mali kolędnicy należą najczęściej do parafialnych ognisk misyjnych. Kolędników posyła uroczyście proboszcz parafii podczas Mszy św. W wyznaczonym terminie dzieci, przebrane w stroje kolędnicze, w asyście dorosłego opiekuna, udają się do rodzin w swojej parafii. W dowód wdzięczności za przyjęcie i złożone na specjalny cel ofiary, pozostawiają każdej rodzinie pamiątkę – tym razem będzie to wietnamski domek.

Zaangażowane w akcję misyjną dzieci urozmaicą także swoimi kolorowymi strojami Orszaki Trzech Króli, które 6 stycznia przejdą ulicami blisko 80 polskich miast.

W ub. roku na pomoc rówieśnikom w krajach misyjnych mali kolędnicy zebrali w 40 diecezjach prawie 711 tys. zł. W sumie w ciągu całego roku dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci przeznaczyły na pomoc rówieśnikom prawie 1,8 mln zł. Są to ofiary z kolędy misyjnej, z I Komunii Świętej oraz z osobistych wyrzeczeń. Zostały one przekazane na projekty wskazane przez Sekretariat Generalny Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci w Rzymie. Trafiły m.in. do Burundi, Republiki Demokratycznej Konga, Rwandy, Indii i Libanu.

2012-12-20 14:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostra w Tanzanii

[ TEMATY ]

misje

Archiwum s. Moniki Nowickiej

Siostra Monika Nowicka ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety pochodzi z Mirska. Od przeszło 2 lat pracuje, jako misjonarka w Tanzanii. W ostatnim czasie przebywała w Polsce na urlopie. Naszym czytelnikom opowiedziała o swoim powołaniu i pracy misyjnej w dalekiej Afryce.

Powołanie

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję