Reklama

Polska

Prymas Polski: modlitwa naszą odpowiedzią na znieważenie obrazu Matki Bożej

[ TEMATY ]

prymas Polski

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

„Niech naszą odpowiedzią na bolesny akt znieważenia cudownego obrazu Matki Bożej będzie jeszcze żarliwsza modlitwa, praktyka miłosierdzia i gorliwy szacunek wobec każdej świętości” – napisał prymas Polski abp Józef Kowalczyk w liście z życzeniami do wspólnoty paulinów.

W liście skierowanym na ręce generała paulinów oraz przeora jasnogórskiego klasztoru abp Józef Kowalczyk życzył, by Emmanuel – Bóg z nami stał się motywacją do wszystkich naszych poczynań w Nowym Roku 2013.

Reklama

„Niech nas usposobi do czynienia dobra tam, gdzie go brakuje i niesienia nadziei tym, którzy jej potrzebują. Niech naszą odpowiedzią na bolesny akt znieważenia cudownego obrazu Matki Bożej będzie jeszcze żarliwsza modlitwa, praktyka miłosierdzia i gorliwy szacunek wobec każdej świętości. Błogosławiony Jan Paweł II mówił o Jasnej Górze, że tu zawsze byliśmy wolni. A jeśli wolni, to i mocni! Mocni mocą miłości. Bądźmy więc mocni mocą miłości, także w chwilach bolesnych i trudnych. I nie lękajmy się!” – napisał prymas.

Przypomniał również, ze bł. Jan Paweł II zawierzył nas wszystkich Matce Bożej. Jeszcze przed śmiercią – polecając wmontować papieski pierścień w korony na Jej cudownym wizerunku – pisał do Ojca Izydora: „Zawierzam naszą Ojczyznę, cały Kościół i siebie samego Jej matczynej opiece. Totus Tuus.”

„To zawierzenie trwa i wymaga od nas żywej wiary oraz autentycznego świadectwa. Świadectwa, którego przykład dał nam błogosławiony Jan Paweł II pokazując, jak przebaczać; jak nieść pociechę tam, gdzie rozpacz i nadzieję tam, gdzie zwątpienie; jak z szacunkiem i miłością wobec drugiego człowieka podejmować dialog w imię dobra wspólnego. On uczył nas praktycznego miłosierdzia. Niech będzie dla nas przykładem i wzorem, zwłaszcza w chwilach trudnych i bolesnych, kiedy przychodzi nam zdawać egzamin z chrześcijańskiej miłości” – napisał w życzeniach prymas Polski.

2012-12-23 15:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kazania Prymasa 2010-2014

[ TEMATY ]

książka

prymas Polski

abp Józef Kowalczyk

Wobec natłoku najrozmaitszych, często sprzecznych ze sobą informacji współczesny katolik musi zdobywać właściwy światopogląd, poznawać hierarchię wartości i nauczyć się wybierać - jak upomina św. Paweł, to „co jest prawdziwe, co godne, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co zasługuje na uznanie: jeśli jest jakąś cnotą i czynem chwalebnym” (Flp 4,8).

CZYTAJ DALEJ

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: modlitwa za Kościół w Chinach, o jego pełną wolność i jedność

2021-09-24 16:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

modlitwa

Chiny

BP KEP

Szczególna modlitwa za Kościół w Chinach, o jego pełną wolność i jedność, zanoszona była na Jasnej Górze. Dziesiątą rocznicę działalności przeżywali tu przedstawiciele Sinicum - stowarzyszenia posługującego na rzecz Kościoła katolickiego w tym najludniejszym państwie świata.

- Sytuacja katolików w Chińskiej Republice Ludowej podobna jest do polskiej rzeczywistości komunistycznej, choć zmagają się oni ze znacznie większymi trudnościami - mówią kapłani i siostry tam posługujące. Mszy św. przewodniczył bp Adam Wodarczyk z Katowic, który jest inicjatorem powstania wspólnot oazowych w Chinach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję