Reklama

Czy stać Cię na godzinę wpatrywania się w Miłość? Zapraszamy na adorację!

2018-06-01 12:56

Anna Buchar

mat. prasowe

Trwa druga Parafialna Oktawa Małżeńska organizowana w parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych, na wrocławskim Księżu Małym.

Dziś po Mszy św. wieczornej rozpocznie się całonocna adoracja w intencji małżeństw (ich jedności i świętości). Jeżeli jeszcze nie podjęliście decyzji o swym udziale w adoracji, to zachęcamy do odważnego powiedzenia TAK Panu Jezusowi, powierzając MU swoje małżeństwo oraz inne małżeństwa prosząc o jedność dla nich i wzrastanie w miłości.

Adoracja w kościele pw. NMP Wspomożycielki Wiernych we Wrocławiu potrwa od 19:00 do 7:00 w sobotę. - Zachęcam do przyjścia chociaż na jedną godzinę adoracji. Cisza, milczenie - to warunki konieczne, aby usłyszeć głos Pana Boga w sercu. Adorując Go w Przenajświętszym Sakramencie, wpatrując się w Niego - możemy doświadczyć niezwykłego spotkania naszego serca z Jego Sercem – mówi Dominik Golema, organizator Oktawy.

Reklama

Warto pokonać własną wygodę, czy nawet zmęczenie i oddać to Panu Bogu.

Dzisiaj w nocy Pan Jezus czeka na Ciebie

Tagi:
adoracja Parafialna Oktawa Małżeńska

Reklama

3. Parafialna Oktawa Małżeńska

2019-05-28 12:14

Anna Majowicz

Modlitwa, świadectwo, film, prelekcja, randka, zabawa, piknik, adoracja, błogosławieństwo i wreszcie odnowienie przyrzeczeń - trwa trzecia Parafialna Oktawa Małżeńska na wrocławskim Księżu Małym.

mat. prasowe

Dlaczego właśnie oktawa? - Małżeństwo jest sprawą tak doniosłą, tak wspaniałą, że warte i godne jest celebrowania, tak jak w tradycji kościoła katolickiego świętujemy największe uroczystości: oktawa Zmartwychwstania, oktawa Bożego Narodzenia…. Użycie terminu oktawa ma również znaczenie symboliczne poprzez analogię do skali muzycznej, gdzie oktawa to tzw. konsonans doskonały – mówią Anna i Dominik Golemowie, inicjatorzy Oktawy.

Spotkania w ramach Parafialnej Oktawy Małżeńskiej odbywają się w parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych, przy ul. Świątnickiej 32 we Wrocławiu.

Wydarzenie rozpoczęła w niedzielę, 26 maja uroczysta Eucharystia, której przewodniczył o bp. Jacek Kiciński. Wczoraj po wieczornej Mszy św. odbyła się prelekcja terapeutki Małgorzaty Kramarz, pt. ,,Cała prawda o teściowej”. Dziś zapraszamy na Wieczór Randkowy, czyli romantyczną kolację dla małżeństw.

Co jeszcze czeka małżonków w tym tygodniu?

29 maja (środa): 18.00 Msza św. oraz świadectwo państwa Ludmiły i Władysława Puzanowskich ,,Wierność we wspólnocie życia”.

30 maja (czwartek): 18.00 Msza św. oraz prelekcja profesor Marii Straś-Romanowskiej, pt. ,,Piękno dojrzałego małżeństwa – o przeżywaniu małżeństwa w wieku senioralnym”.

31 maja (piątek): 18.00 Msza św. oraz słowo o. Wojciecha Bartnickiego ,,Prawda o sobie, prawda o nas”.

Całonocna adoracja Pana Jezusa w przenajświętszym Sakramencie.

1 czerwca (sobota): 18.00 Msza św., a po niej spotkanie przy grillu z Krzysztofem Wiatrowskim (byłym komandosem, sportowcem ekstremalnym, przedsiębiorcą, ale przede wszystkim mężem i ojcem) ,,Rodzina na zakrętach życia”.

2 czerwca (niedziela): zakończenie Parafialnej Oktawy Małżeńskiej – odnowienie przyrzeczeń małżeńskich podczas każdej Mszy św.

Tegoroczną nowością będzie małżeńska gra terenowa, a podobnie jak w roku ubiegłym w ramach Parafialnej Oktawy Małżeńskiej kwiaciarnia przy pętli tramwajowej udziela rabatu na hasło "Poproszę bukiet kwiatów dla mojej ukochanej Żony"

Serdecznie zapraszamy!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowa książka ks. prof. Chrostowskiego

2019-07-19 17:13

Adam Sosnowski

„Ojcze Nasz”. W swej nowej książce ks. prof. Chrostowski tłumaczy przesłanie Modlitwy Pańskiej, m.in. znaczenie „i nie wódź nas na pokuszenie”.

Artur Stelmasiak
Ks. prof. Waldemar Chrostowski

„Jeżeli czegoś nie rozumiemy, zwłaszcza w sprawach wiary przekazywanej od dawna, trzeba podjąć wysiłek, by zrozumieć treść utrwalonych w tradycji formuł. Nie jest przecież tak, że wiele pokoleń chrześcijan odmawiało tę modlitwę, nie rozumiejąc, o co w niej chodzi – wyjaśnia ks. prof. Waldemar Chrostowski, autor książki „Ojcze Nasz” (wyd. Biały Kruk).

Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy. A jednak w mediach takie interpretacje zaczęły się pojawiać, stąd niezwykle istotne i palące stało się, abyśmy w pełni zrozumieli Modlitwę Pańską, każde jej słowo. Abyśmy poznali także jej historyczne uwarunkowania.

Nie ma lepszego przewodnika po tych zagadnieniach niż wybitny biblista i wielki erudyta ks. prof. Waldemar Chrostowski. W nowej książce „Ojcze Nasz” prowadzi nas po każdej części Modlitwy Pańskiej, tłumacząc jej sens, trwałe zakorzenienie w Piśmie Świętym – także w Starym Testamencie – wskazując głębokie teologiczne treści zawarte w jej słowach. Czyni to językiem pięknym i zrozumiałym.

Odwołuje się zarówno do Biblii, jak i długiej tradycji Kościoła, a także medytacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz papieży św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. „Ojcze nasz” jest bogactwem i darem, jak każda modlitwa, czyli rozmowa z Bogiem. Słowa codziennego pacierza, do których jesteśmy przyzwyczajeni od małego, mogą dzięki dogłębnej refleksji i dogłębnemu poznaniu obdarzyć nas nową duchową mocą.

Równocześnie „Ojcze Nasz” jest książką niezwykle aktualną, ponieważ w wielu krajach Modlitwa Pańska została zmieniona. Chodzi oczywiście o brzmienie szóstej próby – i nie wódź nas na pokuszenie. Ks. prof. Waldemar Chrostowski tłumaczy to w sposób następujący: „Szósta prośba Modlitwy Pańskiej stała się przedmiotem dociekań i dyskusji zmierzających w kierunku, by ją zmienić tak, aby była bardziej zrozumiała. Na jednym biegunie stoją ‘praktyczne wątpliwości zwyczajnego wiernego’, a na drugim inicjatywy niektórych episkopatów i wypowiedzi papieża Franciszka. Odnosząc się do nich, należy poczynić podstawową uwagę: jeżeli czegoś nie rozumiemy, zwłaszcza w sprawach wiary przekazywanej od dawna, trzeba podjąć wysiłek, by zrozumieć treść utrwalonych w tradycji formuł. Nie jest przecież tak, że wiele pokoleń chrześcijan odmawiało tę modlitwę, nie rozumiejąc, o co w niej chodzi. Teologia to wiara szukająca zrozumienia, a teologia bez wiary jest jak pływanie w suchym basenie. Można poruszać rękami i nogami oraz udawać, że się pływa, ale to tylko imitowanie pływania. Do rozstrzygnięcia pozostają dwie istotne kwestie. Po pierwsze, jak ta prośba była rozumiana w najstarszym okresie Kościoła i czym wyjaśnić jej przekład na język łaciński, który stał się podstawą przekładów na inne języki, również polski. Po drugie, które znaczenie rzeczownika wybrać – ‘próba’ czy ‘pokusa’?”

Między innymi na te pytania odpowiada książka „Ojcze Nasz”.

„Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej”, ks. prof. Waldemar Chrostowski, wyd. Biały Kruk, 168 stron, twarda oprawa, papier 130 g.

Więcej informacji na https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/ojcze-nasz-dzieje-i-przeslanie-modlitwy-panskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biskupi wzywają do "integralnego nawrócenia ekologicznego"

2019-07-20 10:55

kg (KAI/OR) / Manila

O nawrócenie się na ekologię integralną "dla dobra naszego wspólnego domu" zaapelowali katoliccy biskupi Filipin w liście pasterskim. Po raz kolejny zwrócili w nim uwagę na alarmującą przyszłość środowiska naturalnego swego państwa, położonego na licznych wyspach Oceanu Spokojnego, potępiając szczególnie to, co nazwali "ciągłym niszczeniem" przyrody. Wezwali wszystkich do "troski o ziemię i o ubogich", wyrażając przy tym przekonanie, że "ekologia integralna jest nierozłączna od społeczeństwa integralnego".

annca/pixabay.com

"Nasze umiłowanie ubogich pobudza nas do uznania za priorytet tych, którzy są najbardziej dotknięci [problemami środowiska] a naszym obowiązki4em moralnym jest udzielenie odpowiedzi na te cierpienia" – napisali biskupi w 9-stronicowym dokumencie, dostępnym na ich stronie internetowej w kilka dni po zakończeniu ich zgromadzenia plenarnego w Manili.

Podkreśliwszy, że wszyscy ludzie są wezwani do pilnego udzielenia odpowiedzi na obecny kryzys klimatyczny, zaznaczyli zarazem, że mają oni głębszy powód, by zająć się klimatem, jest to bowiem "dobro wspólne", jak to ujął Franciszek w swej encyklice "Laudato sì’". Dlatego "nasze wysiłki w walce z ociepleniem globalnym i nasze działania zbiorowe na rzecz pomagania innym w przystosowaniu się do nowej sytuacji, powstałej w wyniku zmian klimatycznych, mogą być uznane za akt poprawy za nasze grzechy ekologiczne" – czytamy w liście pasterskim. W tym sensie trzeba "wyjść poza dominujące dotychczas znaczenie poprawy tak, aby włączyć w nie odszkodowanie za szkody wyrządzone przyrodzie" – stwierdzili autorzy dokumentu.

Poprosili ponadto o "nowy paradygmat" w sprawie nawrócenia ekologicznego, aby "przywrócić naszą świętą więź z naturą". Paradygmat ów winien "wprowadzać nową świadomość, iż matka-ziemia potrzebuje nie tylko znaku ochrony i troski o środowisko, ale także sprawiedliwości". Krzyk matki-ziemi jest równie palący jak wołanie biednych o sprawiedliwość społeczną – głosi dokument episkopatu.

Na zakończenie zapowiedziano utworzenie "sekcji ekologicznej" w każdym ośrodku diecezjalnym, która w centrum swych działań umieści zagadnienia przyrody i środowiska. "Mamy moralny nakaz wspólnego działania w sposób zdecydowany" – zakończyli swój list pasterski biskupi filipińscy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem