Reklama

Grajewskie Dni Kultury Chrześcijańskiej

W poszukiwaniu „dobrego dnia...”

Elżbieta Gadomska, Renata Niedziołko, Urszula Krystyna Bołonkowska, Ewa Urszula Wróbel
Edycja łomżyńska 51/2004

W dniach 22-26 września br. mieszkańcy Grajewa mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym odpuście parafii pw. św. Ojca Pio. Odpust połączony był z Dniami Kultury Chrześcijańskiej.
Było to pięć dni i jedna noc spotkań w duchu poszukiwania dobra i miłości obecnego wśród nas Boga.
„Dobre dni” rozpoczęły się czterdziestogodzinnym nabożeństwem, w czasie którego trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, zaś w godzinie śmierci Patrona - nocną porą (2.30) odbyła się Msza św.
Po dwudniowej modlitwie rozpoczęły się konferencje, wykłady, konkursy oraz całodzienny festyn. Czwartego dnia zabawy przypieczętowano Apelem Jasnogórskim i parafialnym ogniskiem. Ostatecznie 26 września uroczyście na Sumie odpustowej parafia składała dziękczynienie Bogu za otrzymane łaski pod patronatem Ojca Pio.
Frekwencja dopisała zarówno w dniach obfitujących w konferencje i konkursy, jak i w rozrywkę. 24 września przebiegał pod hasłem: Ojciec Pio i sztuka. Od godz. 10.00 odbywały się spotkania z artystami: Janem Leończukiem - dyrektorem Księżnicy Podlaskiej, Stanisławem Marianem Hermaszewskim - poetą, krytykiem literatury oraz Zdzisławem Tadeuszem Łączkowskim - poetą warszawskim. Wygłoszono wykłady: Ojciec Pio - ukrzyżowany z Giorgiano, Aspekty religijne w literaturze. Rozstrzygnięty został również Międzyszkolny Konkurs Literacki i Międzyszkolny Konkurs Plastyczny pt.: Życie i posługa św. Ojca Pio, których organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 4 im. H. Sienkiewicza w Grajewie.
25 września wokół sceny ustawionej przed parafialną kaplicą od wczesnych godzin rannych gromadzili się dorośli, młodzież i dzieci. Każdy znalazł tu coś dla siebie. Obdarzeni talentami muzycznymi mogli chwalić Pana pieśnią w konkursie dwóch piosenek: Barka oraz Taki duży taki mały... Inni uczestniczyli w pełnych humoru i śmiechu grach, zabawach, takich jak np. rzut wałkiem do ruchomego celu, przeciąganie liny i innych. Gospodynie potwierdzały swoje umiejętności kulinarne dzięki wcześniej upieczonym ciastom, które potem Młodzieżowa Grupa Caritas, działająca przy parafii, sprzedawała za przysłowiowy grosz.
Po południu rockowy zespół „Fshut” - koncertujący gościnnie - skutecznie rozgrzewał zgromadzonych do radosnego przeżywania swojej wiary. Koncert dała również orkiestra dęta OSP Grajewo. Z wigorem i humorem wystąpiła „Kapela Podwórkowa”, a na ludowo i kolorowo zatańczył zespół „Grajewianie”. Wieczornym hitem okazał się koncert hiphopowy zespołu „Power Spirit”, którego rytmy płynęły prosto do nieba i serc młodzieży, napływającej z okolicznych osiedlowych zakątków.
Tego dnia wszyscy chwalili Boga różnymi sposobami i wszystkimi dostępnymi środkami. Parafianie bawili się świetnie! Najważniejsze jednak, że przyszli, byli, przeżyli, bo to dla nich, z nimi i przez nich tyle pracy, zabawy i modlitwy.
Iskrą całego przedsięwzięcia był proboszcz parafii pw.: Św. Ojca Pio ks. Tomasz Wilga, którego można porównać do płomienia w środku ogniska, jakim jest parafia. Zaangażował i zapalił do pracy nauczycieli szkół miejskich i gminnych, działaczy z Miejskiego Domu Kultury, pozyskał sponsorów, darczyńców, prelegentów, artystów, młodzież i dzieci. Zjednoczył we wspólnym dziele swoich parafian. Takie działania przynoszą wymierne korzyści całej społeczności. Bóg rzeczywiście jest i współpracuje z człowiekiem działającym, wspierającym, twórczym. Bóg udziela łaski właśnie tam, gdzie ludzie się wzajemnie potrzebują, jednoczą, budują, bo wtedy Stwórca jest chwalony, widoczny w swoim odnawiającym i ożywiającym miłosierdziu.
Takiej ewangelizacji w dniu codziennym, mozolnym - potrzebujemy! Możemy wtedy zobaczyć Boga dynamicznego, jednoczącego swą wspólnotę w bliskich relacjach. Możemy poczuć się żywym Kościołem.
Ten wspaniały festyn nadal jednak trwa w sercach i pamięci ludzi, którzy go przeżyli. Zajrzeliśmy na stronę internetową e-grajewo i oto, co tam znaleźliśmy.
„Takie imprezy jak odpust w parafii św. Ojca Pio, dobrze zorganizowane i świetnie prowadzone przez ks. Tomasza, pokazują ludziom wartości, które są alternatywą dla ucieczki w uzależnienia i możliwością samorealizacji dla ludzi starszych i młodszych zgodnie z refrenem śpiewanej piosenki «Taki chudy, gruby, mały, duży może świętym być». Tu każdy znalazł coś dla siebie. Serdeczne dzięki za duchową strawę. Nawet dobry Bóg dał cudowną pogodę”.

Z ostatniej chwili!

Trwa wystawa nagrodzonych prac plastycznych w parafii pw. św. Ojca Pio, a w Szkole Podstawowej nr 4 - organizatora konkursów - powstaje zbiorek twórczości literackiej dzieci i młodzieży na temat Życie i posługa św. Ojca Pio.

Reklama

Opracował zespół w składzie:

Nowy Sącz: jezuita popełnił samobójstwo

2019-06-25 11:02

jezuici.pl/dg / Nowy Sącz (KAI)

Wczoraj po południu w Nowym Sączu o. Piotr Matejski, jezuita, odebrał sobie życie. Miał 51 lat. W 1987 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, gdzie w 2000 roku przyjął święcenia kapłańskie. Był cenionym historykiem i duszpasterzem. "Wiemy, że jeśli ktokolwiek decyduje się na taki krok, robi to w rozpaczy, nie mogąc poradzić sobie z wewnętrznym bólem lub lękiem. Tymczasem nikt z nas, którzy znaliśmy o. Piotra i którzy z Nim się przyjaźniliśmy, nie podejrzewał, że przeżywa tego typu dramat wewnętrzny" - napisał w oświadczeniu prowincjał jezuitów, o. Jakub Kołacz SJ.

nowysacz.jezuici.pl

Publikujemy oświadczenie prowincjała Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego:

Drodzy Współbracia,

Współpracownicy w Misji i Przyjaciele Towarzystwa Jezusowego.

Wczoraj wczesnym popołudniem odebrał sobie życie o. Piotr Matejski SJ, na stałe pracujący w szkole i parafii w Nowym Sączu przy ul. Ks. Skargi. Ta tragiczna wiadomość jest dla nas wszystkich zaskoczeniem. Przyjęliśmy ją z niedowierzaniem, a nawet z przerażeniem. Wiemy, że jeśli ktokolwiek decyduje się na taki krok, robi to w rozpaczy, nie mogąc poradzić sobie z wewnętrznym bólem lub lękiem. Tymczasem nikt z nas, którzy znaliśmy o. Piotra i którzy z Nim się przyjaźniliśmy, nie podejrzewał, że przeżywa tego typu dramat wewnętrzny.

Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie powiedzieć nic na temat powodów i motywów Jego czynu. Trwa postępowanie wyjaśniające prowadzone przez policję, a my musimy poczekać na jego rezultaty.

Ten dramat jest udziałem nas wszystkich, dlatego proszę, wspierajmy się nawzajem życzliwością i modlitwą, oddając Bogu wszystko to, co dla nas jest niezrozumiałe i co nas zasmuca. Prośmy też, aby miłosierny Pan, który zna ludzkie serca, przyjął do siebie o. Piotra.

AMDG Jakub Kołacz SJ Prowincjał

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kotla: Msza za wędkarzy

2019-06-26 21:33

Radosław Grzesiński

23 czerwca, w niedzielę w oktawie Bożego Ciała w Kotelskim kościele miała miejsce Msza Święta w intencji wędkarzy. Należy podkreślić że jest to rok jubileuszowy dla miejscowego koła wędkarskiego Jaź, ponieważ obchodzi ono 20-lecie istnienia.

Kacper Kuczak

Członkowie dziękowali za ten jubileusz, a obchodząc również ogólnopolski dzień wędkarza prosili o wstawiennictwo patrona św. Zenona z Werony. Była to druga taka Msza wędkarska, proboszcz parafii wyszedł z ta inicjatywą ponieważ sam jest wędkarzem i członkiem koła. Mszy świętej towarzyszyła dekoracja akcesoriami wędkarskimi oraz imitacja stawu z żywymi rybami. Członkowie koła przynieśli w darach usmażone ryby. Gospodarzami uroczystości byli ks. kan. Andrzej Skoczylas - proboszcz parafii Kotla, Jan Grabia prezes Koła PZW nr 5 Jaź w Kotli, Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski, założyciel koła Sławomir Majewski - dyrektor Urzędu Pracy w Głogowie, który odczytał Modlitwę wiernych. Nna zakończenie Eucharystii na ręce prezesa zostało przekazane błogosławieństwo od bp. Tadeusza Lityńskiego z okazji jubileuszu. We Mszy uczestniczyła także szkółka wędkarska dzieci, którą prowadzą członkowie koła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem