Reklama

Polska

Kard. Dziwisz do polityków: zaprzestańcie jałowych sporów

[ TEMATY ]

arcybiskup

Boże Narodzenie

TADEUSZ WARCZAK

Do zaprzestania jałowych sporów i odnowę życia społecznego, aby „w centrum odwagi było dobro wspólne, a nie dobro danej partii lub ugrupowania politycznego" - zaapelował kard. Stanisław Dziwisz podczas pasterki sprawowanej w Katedrze na Wawelu. Metropolita krakowski zachęcił do podjęcia starań o to, "aby panowała sprawiedliwość i solidarność, ale także było uszanowanie dla inaczej myślących”.

„Tylko wspólnymi siłami można zbudować Polskę na miarę naszych możliwości - mówił hierarcha wzywając do zaprzestania „jałowych sporów”.

Swoje życzenia metropolita krakowski skierował do wszystkich ludzi dobrej woli. Życzenia przesłał m. in. sprawującym władze w naszym kraju. „Niech sprawują ją mądrze, roztropnie, szanują wrażliwość, przekonania tych, którym służą" – zaznaczył kard. Dziwisz.

Reklama

Kardynał podkreślił też potrzebę odnowy życia społecznego tak, aby nadzieję, że „w centrum odwagi było dobro wspólne, a nie dobro danej partii lub ugrupowania politycznego. Aby panowała sprawiedliwość i solidarność, ale także było uszanowanie dla inaczej myślących” - apelował kard. Dziwisz.

Według hierarchy tylko razem można zbudować „wspólny dom”, w którym będzie miejsce dla każdego i gdzie będą panowały prawa i zasady "cywilizacji miłości".

„Przecież Jezus Chrystus przyszedł na ziemię po to, aby rozproszone dzieci zgromadzić w jedno. Czy jesteśmy gotowi Mu pomóc w tym jednoczeniu, w tym wielkim dziele. Czy stać nas na taką hojność serca? Czy jesteśmy gotowi przebaczać? - pytał hierarcha.

Kardynał wyraził też nadzieję, aby „Kościół w Polsce i w jednoczonej się Europie" będzie "znakiem nadziei dla wszystkich. Także dla tych, którzy nie rozumieją ewangelicznego orędzia” - powiedział metropolita krakowski.

2012-12-25 10:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Zimowski: współczesny świat bardzo potrzebuje miłosierdzia

[ TEMATY ]

arcybiskup

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Zygmunt Zimowski

Abp Zygmunt Zimowski

Współczesny świat bardzo potrzebuje miłosierdzia - powiedział abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, który wrócił już do pracy w Watykanie. Powoli wraca do zdrowia po ciężkiej chorobie.

Abp Zimowski wyraził radość z powodu ogłoszenia przez papieża Franciszka nadzwyczajnego Roku Świętego - Jubileuszu Miłosierdzia. Będzie on trwał od 8 grudnia 2015 do 20 listopada 2016 roku. - Współczesny świat bardzo potrzebuje miłosierdzia. Ilu ludzi dzisiaj cierpi, dotyczy to m.in. emigrantów. Potrzeba nam miłosierdzia również w wymiarze ekumenicznym. Zapominamy, że istnieje grzech, nieprawość, ale również, że istnieje przebaczenie i sakrament pokuty. Bóg jest czuły na ludzkie cierpienie. Pamiętajmy, że Bóg jest bogaty w miłosierdzie - powiedział abp Zimowski na antenie Radia Plus Radom.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda wysłał depeszę kondolencyjną do prezydenta Turcji

2023-02-06 17:05

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Pragnę przekazać na Pana ręce wyrazy najgłębszego współczucia dla bliskich ofiar oraz dla poszkodowanych. Polska i Polacy łączą się z nimi w bólu i smutku - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Turcji Recepa Erdogana po trzęsieniu ziemi na południowym wschodzie kraju.

W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Zginęło blisko 1,5 tys. osób. Jak poinformowała w poniedziałek turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD), ranne są 7634 osoby. Co najmniej 810 osób zginęło w Syrii - podało ministerstwo zdrowia w Damaszku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję