Reklama

Wydarzenia z diecezji

Diecezjalne spotkanie grup katolickich

Anna Górniak
Edycja płocka 51/2004

6 listopada odbył się IV Diecezjalny Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Hasłem przewodnim kongresu były słowa zapisane w Ewangelii św. Łukasza: „Przyszedłem ogień rzucić na ziemię, i jakże pragnę, żeby już zapłonął” (Łk 12, 49). „Te słowa Jezusa wyznaczyły kierunek i profil całego kongresu - powiedział ks. dr Janusz Kochański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej. - Kongres organizuje Diecezjalna Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, której zadaniem jest koordynacja działalności wszystkich ruchów i stowarzyszeń obecnych w naszej diecezji. Kilkakrotne spotkania rady zaowocowały projektem kongresu diecezjalnego, będącego przygotowaniem do kongresu krajowego, planowanego na przyszły rok” - mówił ks. Kochański.
Od 9.00 rano uczestnicy kongresu mogli zapisywać się w recepcji Domu „Pod Trąbami”, zaś godzinę później w katedrze płockiej rozpoczęła się Msza św. dla uczestników zjazdu, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup płocki prof. dr hab. Stanisław Wielgus.
Słowa powitania skierował również ks. Janusz Kochański, który wyraził nadzieję, że tegoroczny kongres okaże się dobrą okazją do podzielenia się wrażeniami z pracy w ruchach i stowarzyszeniach katolickich na terenie diecezji płockiej. „Dziękujemy Księdzu Biskupowi za pasterską troskę o wspólnoty religijne naszej diecezji” - mówił Ksiądz Dyrektor.
Ksiądz Biskup powiedział m.in.: „Chrystus przyniósł na świat swoją zbawczą naukę, ale potrzebował, i ciągle potrzebuje ludzi, którzy poniosą ją na krańce ziemi. Potrzebuje ludzkich umysłów, ludzkich ust, ludzkich pomocnych rąk i ludzkich pełnych życzliwości dla bliźnich serc. Ludzie są jednak słabi. A ich istnienie jest kruche i ulotne, dlatego potrzebują oparcia we wspólnotach, które pozwolą im przezwyciężyć przyrodzoną słabość i bardziej skutecznym uczynić ewangelizowanie świata, do którego jako chrześcijanie zostali powołani” - mówił Biskup Płocki (pełna treść kazania zamieszczona była w jednym z poprzednich numerów).
Na koniec Eucharystii Biskup Wielgus poświęcił wystawę poświęconą błogosławionym biskupom męczennikom - abp. Julianowi Nowowiejskiemu i bp. Leonowi Wetmańskiemu, przygotowaną przez Akcję Katolicką.
Dalsza część kongresu odbywała się w Sali Biskupów w płockim Wyższym Seminarium Duchownym. Tu oficjalnego otwarcia kongresu dokonał Biskup Płocki. Pierwszy wykład nt. radykalizmu ewangelicznego przedstawił Grzegorz Górny, redaktor naczelny „Frondy”. Red. Górny rozpoczął od przedstawienia radykalizmu chrześcijańskiego zawartego w Dekalogu jako swoistej konstytucji chrześcijaństwa, zawierającej nakazy i zakazy. „Dekalog jest, kiedy Chrystusa pytają: »Jakie jest największe przykazanie?«. A On odpowiada: »Słuchaj, Izraelu«. Słuchaj, bo wiara rodzi się ze słuchania. Dzisiaj tym radykalizmem ewangelicznym jest głoszenie wiary. Jak ma rosnąć wiara, jak się ma ona pojawiać, jeżeli nie ma głoszenia? Musi być głoszenie i musi być też słuchanie” - mówił Prelegent, który na potwierdzenie swoich wypowiedzi przytoczył wiele ciekawych przykładów.
Kolejny referat zatytułowany Moc świadectwa zaprezentował Marcin Jakimowicz, redaktor „Gościa Niedzielnego”. Prelegent, przytaczając wiele przykładów, z którymi zetknął się podczas swej wieloletniej pracy dziennikarskiej, podkreślił, że „świadectwo jest tylko wtedy, gdy ktoś opowiada o historii, której doświadczył w swoim życiu. (…) Jestem młody i wiem, że to, co mówię, jest znane większości nas tu obecnych, ale mam pewne doświadczenie wobec tych wszystkich świadectw, jakie usłyszałem. Jeżeli ktoś mówi i naucza o rzeczach, których nie przeżył, to często nie mówi prawdy, nie rozumie do końca tego, o czym mówi. Mam takie doświadczenie, ze czasami dwa, trzy zdania prawdy mogą uczynić bardzo wiele” - mówił red. Jakimowicz.
Drugą część spotkania stanowiła praca w grupach tematycznych. W pierwszej grupie, którą poprowadził Wojciech Dębski (burmistrz Pułtuska), omówiono rolę ruchów i stowarzyszeń katolickich w kształtowaniu samorządności lokalnej. Grupa druga pod kierunkiem ks. dr. Andrzeja Kobylińskiego zajęła się problemem Jak wzrastać w epoce kultury audiowizualnej.
Trzecia grupa red. Grzegorza Górnego omawiała Dekalog, czyli 10 wezwań do radykalizmu, zaś Duchowość małżeńska i rodzinna została omówiona przez dr. Stanisława Sławińskiego. Marcin Jakimowicz wygłosił referat pt. Życie według Ewangelii - umieranie na co dzień. Ostatnia grupa z redaktorem J. Marlewskim zajęła się tematem Spojrzenie na biedę w perspektywie „nowej wyobraźni”. Kongres zakończył się nabożeństwem rozesłania w kaplicy św. Stanisława Kostki w WSD.

Episkopat Anglii i Walii potępił wyrok sądu nakazujący aborcję

2019-06-24 12:55

st (KAI) / Londyn

„Zmuszanie kobiety do aborcji wbrew jej woli i woli jej bliskiej rodziny, narusza jej prawa człowieka, nie wspominając o prawie jej nienarodzonego dziecka do życia w rodzinie, która zobowiązała się do opieki nad tym dzieckiem” – stwierdził biskup John Sherrington odpowiedzialny w episkopacie Anglii i Walii za kwestię obrony życia. Odniósł się w ten sposób do decyzji Sądu Opiekuńczego z 21 czerwca nakazującego dokonanie aborcji u liczącej dwadzieścia kilka lat kobiety z zaburzeniami rozwojowymi.

Zffoto/fotolia.com

Bp Sherrington podkreślił, że każda aborcja jest tragedią. Jest ona tym większa, że matka dziecka z umiarkowanym upośledzeniem uczenia się i chce, by jej dziecko, które ma obecnie 22 tygodnie żyło. Wspiera ją w tym jej matka, która zapewnia, że otoczy dziecko troską, a także jej pracownik socjalny i jej zespół prawny.

„Zmuszanie kobiety do aborcji wbrew jej woli i woli jej bliskiej rodziny, narusza jej prawa człowieka, nie wspominając o prawie jej nienarodzonego dziecka do życia w rodzinie, która zobowiązała się do opieki nad tym dzieckiem” - stwierdził bp Sherrington.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rekordowe upały nad Polską

2019-06-25 08:01

Jak informuje IMGW Europa Centralna i Wschodnia jest pod wpływem wyżu znad Zatoki Fińskiej, Nad Polską wciąż utrzymuje się ciepłe i suche powietrze napływające z południowego zachodu. Największe upały zapowiadane są na jutro. W Zielonej Górze z samego rana termometry wskażą 34 stopnie. Jeszcze cieplej będzie na zachodzie Europy.

W środę temperatura maksymalna wyniesie od 28 st. na Suwalszczyźnie i Podhalu, około 32 st. w centrum, do 35 st. na Dolnym Śląsku, lokalnie na wybrzeżu około 26 st. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 65 km/h.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyśpieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem