Reklama

Nauczyć się rozmawiać ze sobą

Katarzyna i Mariusz Kulikowie
Edycja podlaska 51/2004

W dniach 8-10 października br. w Domu św. Antoniego w Drohiczynie odbyły się rekolekcje wspólnoty Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie, którego tematem był dialog małżeński zwany także obowiązkiem zasiadania.

Uczestnicy - 18 małżeństw - przybyli do Drohiczyna z Bielska Podlaskiego, Siemiatycz, Węgrowa, Kamionny i Łochowa. Przyjechali, aby doskonalić dialog małżeński, który jest jednym ze środków służących poznawaniu i zbliżaniu się do Boga, stawaniu się z biegiem czasu bardziej świadomym i autentycznym chrześcijaninem, lepszym mężem czy żoną, a w konsekwencji lepszymi i szczęśliwszymi rodzinami.
Opiekę duchową nad uczestnikami sprawował ks. Romuald Kosk - moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, który w mądry i ciepły sposób mówił o potrzebie pogłębiania życia chrześcijańskiego małżeństw i rodzin.
Agnieszka i Roman Łowiccy, para małżeńska z diecezji łowickiej prowadząca rekolekcje, przybliżali nam teorię obowiązku zasiadania. Mówili o tym, że jego głównym założeniem jest rozmowa małżonków w obecności Boga, o oczekiwaniach Bożych co do ich osób i ich małżeństwa oraz o tym, w jaki sposób te oczekiwania będą realizować. Obecność Boga i jej świadomość jest gwarancją, iż będzie się w tej rozmowie szukać prawdziwego dobra i szczęścia drugiej osoby, małżeństwa i rodziny. „Zobowiązania (w tym także dialog małżeński) są trudne, ale są jednocześnie łaską” - mówili prowadzący. Ważne jest wcześniejsze przygotowanie się do dialogu; przystąpienie do sakramentu pokuty, aby być w stanie łaski uświęcającej, obmyślenie planu tej rozmowy, modlitwa przed dialogiem, przeczytanie fragmentu Pisma św. czy fragmentu książki religijnej. Od małżeństw zależy to, jaki ten ich obowiązek zasiadania będzie. Czy będą potrafili włożyć w niego tyle serca i dobrej woli, aby był to czas spokojny, czas szczerości, budowania nowej jakości życia małżeńskiego i rodzinnego.
Uczestnicy rekolekcji, dzieląc się swoimi doświadczeniami, mówili o radościach i trudnościach związanych z dialogiem małżeńskim. Mówili o tym, jak spokojna i głęboka rozmowa uzdrawia ich małżeństwa, jest ich radością i pozwala na mądre planowanie i rozwiązywanie codziennych problemów.
Mówiono także o tym, jak trudno w codziennym zabieganiu znaleźć czas i chęci, aby taka rozmowa w każdym miesiącu się odbyła i ułatwiała wspólne życie tak różnych osobowości, jakimi są kobieta i mężczyzna. Jednak kiedy dialog małżeński będzie dla nas ważny, da się pokonać własne lenistwo i wszelkie inne przeszkody, aby to zobowiązanie zrealizować. Pokonać trzeba wiele, lecz nie ma prawdziwej miłości bez poświęcenia czy dbania o dobro naszych najbliższych.
Jak każde rekolekcje, również i te, stały się próbą wyciszenia i refleksji nad własnym życiem. Wyjeżdżaliśmy z Drohiczyna z przekonaniem, że i nasze małżeństwa, aby były zgodne, dobre, szczęśliwe i mogły być wzorem dla naszych dzieci i następnych pokoleń, wymagają pracy. Potrzeba rekolekcji, modlitwy, wypełniania zobowiązań, w tym i rozmów małżonków w obecności Boga, ponieważ szczęśliwe małżeństwo to dar i osiągnięcie.

Reklama

80 lat temu Sowieci napadli na Polskę

2019-09-17 07:50

wpolityce.pl

80-ta rocznica ataku sowieckiej Rosji na Polskę - w konsekwencji dziesiątki tysięcy Polaków zostało zamordowanych, ponad milion zesłanych, a Polska utraciła połowę terytorium; dziś oddajemy hołd poległym i pomordowanym na Wschodzie - napisał na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

Cezary p/pl.wikipedia.org
Pomnik Pomordowanych na Wschodzie

17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

W związku z 80-leciem agresji Związku Sowieckiego na Polskę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz prezes IPN Jarosław Szarek zaprezentują we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie najnowsze materiały edukacyjne dla nauczycieli na rok szkolny 2019/2020 dotyczące losów Polaków podczas II wojny światowej.

Podczas konferencji omówiona zostanie współpraca MEN i IPN na polu edukacyjnym oraz zaprezentowane zostaną nowe propozycje nauczania o najnowszej historii Polski. Przedstawione mają być także główne założenia dotyczące szkoleń i warsztatów dla nauczycieli, szerszej dostępności i wykorzystania przez uczniów portali tematycznych przygotowanych przez IPN. Po konferencji kilkudziesięciu nauczycieli historii weźmie udział w warsztatach, podczas których zostaną wykorzystane najnowsze teki edukacyjne IPN „Sowiecka agresja i okupacja Polski 1939-41” i „Zbrodnia Pomorska” oraz gra edukacyjna „Polskie Państwo Podziemne”.

Uroczystości z udziałem m.in. Federacji Rodzin Katyńskich odbędą się także w Muzeum Katyńskim oraz przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, gdzie - jak zapowiadają władze miasta - zaplanowano m.in. apel pamięci i złożenie wieńców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pancerniackie więzi

2019-09-18 02:50

Waldemar Kotula

Tegoroczne Święto 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11 LDKPanc) tradycyjnie zgromadziło różne generacje żołnierzy spod znaku husarskiego skrzydła. Zgodnie z wieloletnią tradycją spotkali się oni w przeddzień Święta Dywizji na Zebraniu Walnym Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków ( FOPP) w żagańskiej Sali Tradycji Czarnej Dywizji.

st chor.sztab Rafał Mniedło, Tadeusz Horożaniecki
Uroczystości na Skwerze Czołgisty

Spotkanie członków i sympatyków FOPP miało w tym roku wyjątkowy wymiar. Zbiegło się one z obchodami 100-lecia polskiej broni pancernej. Patronat nad szczególnym spotkaniem miłośników polskiej broni pancernej objęła Marszałek Lubuska Elżbieta Polak. Honorowymi uczestnikami jubileuszowego spotkania byli kombatanci 1 Polskiej Dywizji Pancernej: kpt. Edmund Semrau (l.94) i por Alojzy Jedamski (l.94) oraz kombatant 1 Korpusu Pancernego Wojska Polskiego (1 KPanc WP) płk. Eugeniusz Praczuk (l.92). Czarną Dywizję reprezentowali dowódca dywizji gen.dyw. Stanisław Czosnek, jego zastępca gen. bryg. dr Dariusz Parylak wraz z dowódcami oddziałów dywizji. Przybyli również krewni żołnierzy 1.PDPanc, Cecylia, Tadeusz Parchanowiczowie z Francji i Zdzisława, Tadeusz Marciszewscy z Torunia oraz członkowie i sympatycy FOPP z Leszna, Chełma, Koronowa, Warszawy, Żar, Żagania, Oławy i holenderskiej Bredy.

Zobacz zdjęcia: Zebranie Walne Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków ( FOPP) w żagańskiej Sali Tradycji Czarnej Dywizji.

Zebraniu przewodniczył prezes FOPP gen.bryg. w st.spocz. Zbigniew Szura. Wspominano naszych kombatantów, którzy w minionym roku odeszli na wieczna wartę. Dokonano także przeglądu dokonań i zrealizowanych projektów w latach 2018-2019. Były to głownie przedsięwzięcia upamiętniające historię i dzieje Czarnej Dywizji i jej poprzedników z 1.PDPanc i 1.KPanc WP w kraju i poza granicami we Francji, Belgii, Holandii oraz Niemczech. Wszystkie one skutecznie umacniały żołnierskie więzi pokoleniowe i były realizacją zobowiązań środowisk Czarnej Dywizji wobec weteranów i ich rodzin. Przedstawiono również działania Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych, z którego dorobkiem w mijającym roku zapoznał się Prezydent R. P. i zwierzchnik Sił Zbrojnych R.P. Andrzej Duda. Zasoby Sali Czarnej Dywizji były wykorzystywane także do wystaw czasowych m.in. w Bielsku – Białej, Warszawie, Gdańsku i w Królestwie Belgii oraz do szeregu wydawnictw w kraju i poza granicami. Przyjęto także plan działań na przyszły rok, obok podkreślenia znaczenia zbliżających się ważkich rocznic na szlakach tradycji istotna rolę planuje nadać się obchodom 75-lecia powstania 11 LDKPanc i przypomnieniu dziejów polskiej broni pancernej w Żaganiu w latach 1945-2020. Z dużą wdzięcznością przyjęto ofertę Dominika Parchanowicza przekazania kolejnych depozytów do ekspozycji ilustrującej losy jego ojca Antoniego, żołnierza kompanii saperów 1 PDPanc.

Uczestnicy zebrania FOPP wzięli udział uroczystościach liturgicznych i świeckich dedykowanych żołnierzom Czarnej Dywizji i ich rodzinom z Mszą św. w żagańskim Kościele Garnizonowym oraz na Skwerze Czołgisty przed pomnikami gen. St. Maczka i Czołgistów 1 KPanc WP.

Dzień wspomnień zakończyła uroczysta kolacja z okazji 100-lecia polskiej broni pancernej zorganizowana w żarskiej restauracji „Janków”. W jej trakcie kombatanci uhonorowani zostali okolicznościowymi upominkami, a burmistrz Żar Danuta Madej został uhonorowana z szczególne zasługi we wspieraniu dzielności stowarzyszeń zrzeszonych w FOPP odznaką pamiątkową FOPP – „Tulipanem gen. Stanisław Maczek”

Następnego dnia tuż przed uroczysta zbiórką z okazji święta Czarnej Dywizji, kombatanci wraz z sympatykami polskie broni pancernej gościli w żarskim ratuszu, gdzie pani burmistrz Danuta Madej z przewodniczącym Rady Miasta Marianem Popławski przedstawili historię i współczesność stolicy Dolnych Łużyc. Po prezentacji w Ratuszu goście święta dywizji osobiście poznawali uroki i ofertę miasta, które nie zapomina o swojej wojskowej przeszłości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem