Reklama

Z księgarskiej witryny


Edycja sandomierska 51/2004

„Opatów w XII w. był znaczącą już w Sandomierszczyźnie miejscowością. Być może fundatorom wspaniałej, reprezentacyjnej z wyglądu świątyni [kolegiaty św. Marcina - przyp. WL] chodziło, żeby stworzyć stolicę biskupstwa łacińskiego do prowadzenia działalności misyjnej na Rusi” - pisze Józef Myjak w wydanej niedawno książce Opatów i okolice. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe.
Jak sugeruje tytuł, publikacja poświęcona jest dwóm najbardziej znanym miejscowościom w tamtym regionie. Pierwsza część dotyczy Ujazdu, druga zaś Opatowa.
„O zagospodarowaniu krzyżtoporskiej fortecy krążą fantastyczne opowieści. Za Gomułki chcieli kupić ten zabytek Szwedzi i po jego całkowitym odnowieniu przeznaczyć na studio filmowe. Czyżby miała to być ekspiacja? Podobno jeden Amerykanin pragnął zamek pociąć na bloki, ponumerować kawałki i po przewiezieniu przez ocean odbudować w swoich włościach w Teksasie” - tę ciekawostkę o zamku w Ujeździe również zamieszcza książka.
W publikacji zawarte są dzieje obu miejscowości, zabytki, plany, mapki schematyczne i fotografie oraz biogramy osób związanych z regionem opatowskim.
Jest tu też zamieszczony „Słowniczek krajoznawczy Sandomierszczyzny” oraz „Poradnik wycieczkowy” wraz z praktycznymi informacjami dla zwiedzających.
„Przewodnik ten ma zachęcić do odwiedzenia urokliwej krainy rozsiadłej na Wyżynie Opatowskiej. Pełno tu zabytków i ciekawych krajobrazowo miejsc” - informuje we wstępie autor opracowania.

Józef Myjak, Opatów i okolice. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Wyd. PAIR Myjakpress. Sandomierz 2004. Publikacja ukazała się w serii Małe Ojczyzny Sandomierszczyzny.

„Oto otrzymujemy kolejny tom z serii Studia Sandomierskie. Tytuł ten wpisuje się w Polsce coraz silniej w mapę podobnych publikacji o charakterze teologicznym i filozoficznym, uwzględniających nie tylko klasyczne problemy z zakresu tych dziedzin nauki, ale także najnowsze, często właśnie w tym momencie analizowane problemy społeczne i duszpasterskie. Szczególnym walorem naszej serii, także niniejszego tomu, staje się fakt, iż zdecydowaną większość opracowań w nim zamieszczonych stanowią prace młodych naukowców, wskazujące na coraz bardziej dojrzałe i odważne stawianie pytań oraz rzetelne poszukiwanie i proponowanie umotywowanych odpowiedzi” - pisze w najnowszym - pierwszym zeszycie 11 tomu Studiów Sandomierskich ks. bp prof. dr hab. Andrzej Dzięga, ordynariusz diecezji sandomierskiej.
Studia Sandomierskie w podtytule noszą nazwę Teologia - filozofia - historia. Zgodnie z tym założeniem zawierają artykuły z takich dziedzin dotyczące naszego regionu lub autorstwa zarówno osób duchownych jak i świeckich związanych z regionem. Studia Sandomierskie ukazują się od 1980 r. Od roku 2000, od tomu VII, mają charakter rocznika.

Reklama

Studia Sandomierskie. Teologia - filozofia - historia. Tom XI, 2004, zeszyt 1. Redaktor naczelny ks. dr Bogdan Stanaszek. Wydawnictwo Diecezjalne Sandomierz 2004

„Są miejsca, które nie wychodzą nam naprzeciw, do których trudniej trafić, skarby ukryte głębiej niż inne. Takie właśnie są sandomierskie dworki. [...] Sandomierskie dworki stanowią odrębną kartę z księgi przeszłości, kryjąc w sobie nie tyle architektoniczne dowody ludzkich dokonań, ile dzieje mieszkańców, których losy w nich właśnie się rozegrały” - czytamy w wydanej w końcu listopada publikacji Szlakiem Sandomierskich Dworków. W tej pracy można poczytać o burzliwych dziejach kilkunastu dworków miejskich i ich mieszkańcach wraz ze szczegółowymi opisami elementów architektury. Wśród najciekawszych zachowanych obiektów są m.in.: dworek Sobolewskich, który w niezmienionym niemal stanie służy mieszkańcom od blisko 120 lat, XVIII-wieczny murowany dworek kapelana obok dawnego klasztoru Panien Benedyktynek, obecnie siedziba Sądu Biskupiego, a od XIX wieku pełniący funkcję mieszkalną i siedzibę drukarni diecezjalnej, zrekonstruowany XIX-wieczny dworek Strużyńskich obok Bramy Opatowskiej, drewniany dworek Skorupskich przy ul. Staromiejskiej, który w niezmienionym stanie istnieje od połowy XIX wieku, a który od blisko 70 lat jest własnością Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Rzymsko-Katolickich Kapłanów. Na szczególną uwagę zasługuje „Sokołówka” przy ul. Św. Jadwigi Królowej, niegdyś własność rodziny Sokołowskich (stąd nazwa dworku).
Publikacja Szlakiem Sandomierskich Dworków prezentuje również dworki nieistniejące, jak np. dawną kanonię, pierwszy budynek przeznaczony dla księży kanoników po utworzeniu diecezji sandomierskiej na początku wieku XIX. Dwór ten ze względów technicznych rozebrany został w końcu lat 90. XX w.
Całość publikacji uzupełniona jest archiwalnymi czarno-białymi fotografiami oraz barwnymi zdjęciami przedstawiającymi stan obecny dworków. Przewodnik zamieszcza również plan Sandomierza z zaznaczeniem opisywanych dworków.

Szlakiem Sandomierskich Dworków. Sandomierz 2004

Reklama

Francja: prawie 200 tysięcy pszczół z dachu katdery Notre-Dame przeżyło pożar

2019-04-23 09:35

kg (KAI/B-I) / Paryż

Około 180 tys. pszczół z uli umieszczonych na dachu katedry Notre-Dame przeżyło niedawny wielki pożar tej świątyni. Oznajmił o tym 19 kwietnia pszczelarz świątyni Nicolas Géant w rozmowie z amerykańską agencją Associated Press. Wyznał, że doświadczył "wielkiej ulgi", gdy zobaczył zdjęcia satelitarne, na których widać, że żaden z trzech znajdujących się na szczycie katedry uli nie ucierpiał.

marina_foteeva – stock.adobe.com

Według niego we wszystkich tych ulach żyje łącznie prawie 180 tys. pszczół. Jednocześnie Géant przypomniał, że owady te nie mają płuc a wydzielający się w czasie pożaru dwutlenek węgla wywołuje tzw. efekt sedatywny, czyli obniżenia aktywności w połączeniu z sennością. Zaznaczył, że gdy pszczoły poczują ogień, wówczas trutnie zaczynają jeść miód i chronić główną postać w ulu - matkę (królową).

Pszczelarz podkreślił, że występujące w Europie pszczoły w żadnych okolicznościach nie porzucają swych uli.

Wielki pożar, który ogarnął paryską katedrę, wybuchł 15 kwietnia wieczorem i został ugaszony nazajutrz nad ranem. Rozpoczął się na rusztowaniach, wznoszących się nad dachem świątyni, po czym przeniósł się do jej środka, powodując m.in. zawalenie się iglicy i dachu oraz inne ogromne straty we wnętrzu. Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył już, że wciągu najbliższych 5 lat katedra powinna zostać odbudowana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Za nami etap diecezjalny 23. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

2019-04-25 14:33

Kamil Krasowski

W III Liceum Ogólnokształcącym w Zielonej Górze 25 kwietnia odbył się etap diecezjalny 23. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Hasło tegorocznego konkursu brzmi: „Poczuj radość Ewangelii!”.

Karolina Krasowska
W części ustnej konkursu uczestnicy odpowiadali przed komisją

– W konkursie liczy się wiedza biblijna, tu nie ma szczęścia. I rzeczywiście od wielu lat obserwuję, że poziom wiedzy biblijnej wśród młodzieży jest tutaj naprawdę wysoki – mówi Piotr Jankowiak, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Zielonej Górze. – Jest wielką radością, że jak w minionych latach wiele osób w wieku licealnym uczestniczy w tym konkursie, więc ta młodzież rzeczywiście sięga po słowo Boże, czyta, zmaga się, choć pytania nie są wcale łatwe – dodaje biblista ks. Łukasz Łaszkiewicz, przewodniczący komisji konkursowej. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się 59 uczestników. Składał się on z części pisemnej i ustnej. Pytania obejmowały Księgę Wyjścia i List do Rzymian wraz ze wstępem, przypisami, komentarzami oraz słownikiem. Do finału konkursu w Niepokalanowie (10-11 czerwca br.) z naszej diecezji pojadą: Michał Bielecki (I miejsce w etapie diecezjalnym), Tomasz Pindel (II miejsce) i Wiktoria Zapotoczna (III miejsce).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem