Reklama

Trzy razy jesień - dar artystów

2018-06-20 12:42

Agnieszka Bugała

Arch. Procesu Beatyfikacyjnego ks. A. Zienkiewicza
Jan Paweł II i sługa Boży ks. Zienkiewicz

Wystawa „Polska jesień 1918, 1978, 2018”, zorganizowana w kościele Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu poświęcona jest 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Apostolską. Swoje prace przekazało 32. artystów, nie tylko z Wrocławia i Dolnego Śląska, ale też z Krakowa i innych miast – mówi Wanda Linowska.

Organizatorem wystawy jest Fundacja im. Alfredy Poznańskiej, która od 2015 r. działa we Wrocławiu. Zajmuje się krzewieniem, wspieraniem i promocją kultury i sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki chrześcijańskiej. Wspiera aktywność artystyczną twórców chrześcijańskich, środowisk młodzieży akademickiej i szkół artystycznych.

Uroczyste otwarcie zaplanowano 21 czerwca o godz. 17.00. wydarzenie poprzedzi Msza św. o godz. 16.00. Patronat nad wydarzeniem objął metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

Reklama

Ekspozycję można oglądać do 31 sierpnia. Wystawie towarzyszy katalog, opisujący każde z prezentowanych dzieł i jego twórcę.

Dlaczego Fundacja im. Alfredy Poznańskiej? Warto wiedzieć, kim była ta artystka - ur. 3 I 1939 r. w Małkowie, zm. 7 X 2001 r. we Wrocławiu. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, na Wydziale Ceramiki i Szkła. Od 1965 r. członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1973 r. nauczyciel akademicki w PWSSP we Wrocławiu, od 1995 prof. W III 1968 r. uczestniczka demonstracji we Wrocławiu. w latach 70-tych współorganizatorka wrocławskich Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Od IX 1980 r. w „Solidarności”. Od października 1980 r. współpracowniczka NZS. W 1981 r. uczestniczka strajków studenckich. Po 13 XII 1981 kolporterka prasy podziemnej. W 1982 autorka cyklu medali upamiętniających 600-lecie Jasnej Góry; w 1983 medal jej autorstwa był darem dolnośląskiej „S” dla Jana Pawła II. W 1984 autorka medalu na otwarcie Panoramy Racławickiej. Od 1984 współpracowała z Solidarnością Walczącą. W połowie lat 80 -tych zaprzestała niemal wszystkich form działalności opozycyjnej, udzielając przez wiele miesięcy schronienia ukrywającemu się Kornelowi Morawieckiemu. Prof. Alfreda Poznańska uprawiała rzeźbę w małym i dużym rozmiarze - pomniki, rzeźba ołtarzowa, ale także medale, plakiety. Tworzywo, którym się posługiwała to: kamień, metalowy odlew, ceramika, drewno. Tematy czerpała z otoczenia - księgi, kartki, listy, koperty, liście rozmaitych drzew. Nieprzemijalność wartości duchowych i religijnych odnaleźć można w wielu jej pracach, plakietach i rzeźbach, ze szczególnym wskazaniem na ołtarz świętej siostry Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein, w kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu. Rzeźba ołtarzowa, której centralnym punktem jest otwarta święta Księga, zwraca myśl, ku temu co ponadczasowe, do prawd zapisanych w Biblii. Jej plakiety i medale jako małe formy rzeźbiarskie wymagały, szczególnych umiejętności - połączenia z metaforycznie ujętą treścią. W tym aspekcie jej twórczości dominuje nurt realistyczny, mocno osadzony w tradycji. W medalierstwie osiągnęła mistrzostwo, co potwierdzają nagrody uzyskane w konkursach, w tym także międzynarodowych. W 1983 r. medal jej autorstwa jako dar wrocławskiego środowiska plastycznego ofiarowany został papieżowi Janowi Pawłowi II na Partynicach. Ostatnie Jej prace - zrealizowany w piaskowcu i umieszczony w ścianie kościoła św. Marcina (zamontowany przez prof. Poznańską 6 stycznia 2001 r., na zakończenie Roku Jubileuszowego), zwornik z przybitym do kart krzyżykiem oraz medal „1000-lecia Biskupstwa Wrocławskiego”, inspirowane przez cynowy krzyżyk z X w., odnaleziony przez archeologów we Wrocławiu w 1978 r. Symbol cierpienia, pokory i prostoty. Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

Trwają uroczystości pogrzebowe śp. prof. Jana Szyszki

2019-10-16 07:13

W środę 16 października, o godz. 11:00 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe prof. Jana Szyszko, byłego ministra środowiska i wieloletniego posła. W wydarzeniu zaplanowano udział najwyższych rangą urzędników państwowych.

Krzysztof Sitkowski/KPRP
MK

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 11.00 Mszą św. w Parafii Rzymskokatolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa (Warszawa - Stara Miłosna, ul. Borkowska 1). Następnie zaplanowany jest przemarsz konduktu żałobnego na Cmentarz Rzymskokatolicki (ul. Gościniec 2, Warszawa - Stara Miłosna) gdzie odbędzie się ceremonia pogrzebowa. Prosimy o przybycie na uroczystości pogrzebowe do godz. 10.30.


Krzysztof Sitkowki/KPPR
MK

MK
MK
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież odwiedził rodzinę byłego szefa żandarmerii

2019-10-16 14:09

st (KAI) / Watykan

Wczoraj wieczorem, po zakończeniu obrad Synodu dla Amazonii Ojciec Święty udał się do mieszkania byłego dowódcy Żandarmerii Watykańskiej, Domenico Giani, znajdującego się w obrębie Państwa Watykańskiego i podziękował mu za lata ofiarnej służby – podaje serwis vaticannews.

Mazur/episkopat.pl

Odwiedzając rodzinę byłego szefa służ bezpieczeństwa Watykanu Franciszek po raz kolejny bardzo wyraźnie podziękował dowódcy Korpusu Żandarmerii za jego poświęcenie w ciągu dwudziestu lat pracy dla trzech papieży. Obecna była małżonka i córka Domenico Giani’ego, zaś jego syn przebywa na studiach w Stanach Zjednoczonych – dodał serwis vaticannews. Jak podaje włoska prasa były dowódca żandarmerii ma zamiar powrócić do rodzinnego miasta Arezzo w Toskanii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem