Reklama

Polska

Polacy i Węgrzy wspólnie świętują na Jasnej Górze 100-lecie naszej niepodległości

Na Jasnej Górze trwa VII Narodowa Pielgrzymka Węgrów. Uczestniczy w niej około tysiąca pielgrzymów ze wszystkich historycznie węgierskich ziem: obecnych Węgier, Siedmiogrodu w Rumunii, Słowacji, Serbii i Zakarpacia. - Dziś cieszymy się razem z naszymi braćmi i dziękujemy wraz z nimi za wolność, suwerenność i niepodległość ich kraju - powiedziała konsul generalna Republiki Węgierskiej w Krakowie Adrienne Kórmendy. Przybył również wicepremier Węgier Zsolt Semjén.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

100‑lecie niepodległości

Węgrzy

Piotr Drzewiecki

Celem tegorocznej pielgrzymki jest podkreślenie, że Polskę i Węgry łączy bardzo wiele na płaszczyźnie wiary, historii, kultury, a także polityki.

Bp János Székely, biskup diecezji Szombathely na Węgrzech podkreślał ogromną rolę, jaką w rozwoju obu narodów związanych tysiącletnimi więzami przyjaźni odegrała wiara i zawierzenie Matce Bożej. Zaapelował do zgromadzonych pielgrzymów o wzajemną modlitwę za siebie i za tych, z którymi łączy nas historia i kultura. "Wiara to nasza wspólna sprawa. Wiara w narodzie umacnia się, kiedy widzimy naszych modlących się braci” – podkreślali Węgrzy.

Pielgrzymka jest też dziękczynieniem za 100-lecie niepodległości Polski. - Niepodległość Polski jest dla Węgrów szczególna wartością. Naród węgierski był jedynym w Europie, który naprawdę mocno i głęboko przeżył tragedię, kiedy państwowość została zlikwidowana – podkreśliła konsul generalna Republiki Węgierskiej w Krakowie dr hab. Adrienne Kórmendy. Konsul przypomniała starania węgierskiego społeczeństwa i polityczne i dyplomatyczne, a nawet zbrojne wspierające Polaków w ich drodze do niepodległości.

Rok 1918r., w którym Polska odzyskała swoją niepodległość był niezwykle trudny dla Węgrów. W wyniku klęski w I wojnie światowej nastąpił rozpad monarchii austro-węgierskiej. Obszar państwa węgierskiego okrojono do niecałej jednej trzeciej terytorium sprzed wojny. - Jedyną pociechą w tamtym okresie dla Węgrów była świadomość, że ich bracia w wierze, Polacy, odzyskali swoją państwowość - dodała Adrienne Kormendy.

O godz. 12.00 sprawowana była uroczysta Msza św. Eucharystii przewodniczył bp József Tamás.

Bp József Tamás za wieloletnią współpracę z paulinami na ziemi węgierskiej i w Siedmiogrodzie, przyjaźń i przewodniczenie narodowym pielgrzymkom Madziarów na Jasną Górę został przyjęty do duchowej rodziny – konfraterni Zakonu Paulinów. To właśnie na terenie Siedmiogrodu w Rumunii znajduje się główne sanktuarium maryjne narodu węgierskiego w Csiksomlyó. Kult Matki Bożej w tym miejscu sięga roku 1567 r., kiedy to w darze wdzięczności dla Maryi za ocalenie wiary Węgrzy składają śluby wytrwania w wierze ojców.

Reklama

W ramach VII Pielgrzymki Narodowej Węgrów w Sali Rycerskiej odbył się wernisaż wystawy pt. "Przenajświętsza Panienka, Patronka Węgrów", którą zorganizowała Galeria Kárpát-Haza w Budapeszcie.

Wicepremier Węgier Zsolt Semjén przypomniał pierwszego króla węgierskiego św. Stefana, który oddał kraj we władanie Matce Bożej nazywając Ją Królową, Orędowniczką, Patronką Węgier, a co znalazło wyraz także w węgierskiej konstytucji do czasu II wojny światowej. Zsolt Semjén podkreślił, że „kult maryjny na Węgrzech nie tylko nas duchowo wzbogaca, ale też przyczynił się do państwowości Węgrów”.

Pięćdziesięciu pięciu wybitnych artystów z Kotliny Karpackiej i diaspory węgierskiej z różnych stron świata poddało swojej interpretacji relacje Węgrów z Najświętszą Maryją Panną. Wystawa odwiedza kolejne miejsca w kraju i za granicą.

Dzięki tej ekspozycji, której celem jest dotarcie do społeczności węgierskiej na świecie, Instytut Badań Strategii Narodowej pragnie przybliżyć wiarę chrześcijańską oraz wartości narodowe, zainicjować reinterpretację wizerunki Najświętszej Maryi Panny, jego zakorzenienie w codziennym życiu społeczności, „co traktujemy jako warunek przetrwania narodu” – podkreślił w przewodniku po wystawie Szász Jenő, prezes Instytutu Badań Strategii Narodowej.

Wśród gości wernisażu był także metropolita częstochowski. Abp Wacław Depo zwrócił uwagę, że wspólnym fundamentem naszego braterstwa, naszego zjednoczenia jest wiara chrześcijańska i jest to dla obu narodów dziś „zadanie nie do utracenia”. - I dlatego dobrze – tłumaczył hierarcha - że jesteśmy razem, dlatego, że potwierdzamy społecznie, czy politycznie pewne związki i „wzajemne zapotrzebowanie na siebie” też na bazie kultury, a kultura stanowi o tożsamości narodu - mówił. - Wspólne dzieje nas zobowiązują, uczą na przyszłość, żeby być razem, żeby ocalać kulturę chrześcijańską i tę tradycję, która wspólnie niesiemy – podkreślił abp Depo.

Reklama

Pielgrzymi z Węgier złożyli także kwiaty pod Epitafium Smoleńskim przed Kaplicą Matki Bożej, upamiętniającym ofiary katastrofy Smoleńskiej. Spotkali się na modlitwie przy figurze bł. Euzebiusza, założyciela paulinów w XIII wieku na Węgrzech, nazywanej „Studnią Bł. Euzebiusza – Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”. W programie pielgrzymki znalazły się jeszcze: modlitwa różańcowa, Apel Jasnogórski, a po nim procesja różańcowa ze świecami, modlitewne czuwanie zakończy się około północy.

Jutro, tj. 27 czerwca, Węgrzy udadzą się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. O godz. 11.00 w bazylice uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Podczas Mszy św. poświęcony zostanie obraz Jezusa Miłosiernego namalowany na Węgrzech, który następnie odbędzie peregrynację w węgierskich parafiach.

28 czerwca odbędą się uroczystości w Tarnowie. Po Mszy św. w tarnowskiej katedrze nastąpi odsłonięcie Ławki Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, która stanie przy ul. Wałowej, obok pomnika Józefa Bema.

2018-06-26 18:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„...Kto chce pójść za Mną…”

Ratunkiem dla Polski jest głośne wołanie o ludzi sumienia i modlitwa do Ducha Świętego o nowe oblicze polskiej ziemi, a także, jak potrzeba, wyjście na ulice i udział w pokojowych manifestacjach - mówił bp Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap, który 16 września br. na Jasnej Górze wygłosił kazanie do uczestników 30. Pielgrzymki Ludzi Pracy. Apelował też o wierność krzyżowi i powrót do pierwotnego ducha Solidarności. Ogólnopolskie spotkania robotników zapoczątkował 30 lat temu bł. ks. Jerzy Popiełuszko. W Pielgrzymce Ludzi Pracy - jak co roku - uczestniczyła matka ks. Jerzego - Marianna Popiełuszko. Pielgrzymi modlili się za Polskę i o rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Niektóre media mają zwyczaj bardzo wybiórczo traktować ważne wypowiedzi ludzi Kościoła, dlatego drukujemy w całości kazanie bp. Dydycza, wygłoszone do ludzi pracy zgromadzonych na Jasnej Górze

Perspektywa Krzyża

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję