Reklama

14 października - Dzień Papieski w Kościele polskim

Ks. Paweł Staniszewski
Edycja łowicka 41/2001

Obradująca w czerwcu w Łowiczu 313. Konferencja Plenarna Episkopatu Polski wśród podjętych uchwał i decyzji dotyczących Kościoła w Polsce, między innymi 20 czerwca br. zatwierdziła inicjatywę postulującą, aby niedziela 14 października br., poprzedzająca 23. rocznicę wyboru Ojca Świętego Jana Pawła II, obchodzona była jako specjalny Dzień Papieski. Dzień ten obchodzony będzie pod hasłem: "Pontyfikat przełomów" . Koordynacja obchodów Dnia Papieskiego została powierzona fundacji " Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Pragnieniem biskupów polskich jest, aby Dzień Papieski był od tego roku wyjątkowym dniem promocji nauczania Jana Pawła II. Ma być on wydarzeniem o charakterze uniwersalnym. Do udziału w nim oraz współtworzenia jego klimatu zaproszeni są nie tylko wierzący, lecz wszyscy, którym droga jest spuścizna pierwszego w historii Papieża Polaka. Stwórzmy w tym dniu wspólnotę ponad wszelkimi podziałami, na wzór tej atmosfery, jaką buduje On w trakcie swych pielgrzymek.

W naszej diecezji biskup łowicki Alojzy Orszulik koordynatorem diecezjalnym Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" mianował ks. Wiesława Frelka. Jak dowiedzieliśmy się od Księdza Koordynatora, biskupi zachęcają, aby tego dnia, jak i w dni poprzedzające, obok kazań, homilii, we wspólnotach, ruchach kościelnych rozważano tematykę nauczania papieskiego. Ale na tym nie koniec. Jakby wypadkową tego wszystkiego - jak poinformował ks. Wiesław Frelek - 14 października br. będzie przeprowadzona publiczna zbiórka na Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Kościół w Polsce chce tą Fundacją objąć młodzież od klas gimnazjalnych począwszy, poprzez uczącą się w szkołach średnich, aż po studencką; przy czym młodzież biedną a zdolną. W ten sposób przez dzieło Fundacji biskupi pragną, by Kościół w Polsce kształtował młodych, światłych chrześcijan. Dlatego też fundusz pozyskany na drodze zbiórki ma służyć rozwojowi kulturalno-religijnemu najmłodszego pokolenia. Do przeprowadzenia takiej zbiórki zaangażowały się organizacje młodzieżowe: Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, Związek Harcerstwa Katolickiego "Zawisza", Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Zbiórka nie ograniczy się tylko do terenów przykościelnych, ale przeprowadzona będzie na ulicach naszych miast i wsi, na co wyraził zgodę minister spraw wewnętrznych i administracji Andrzej Biernacki. Będzie to piękny gest wzajemnej chrześcijańskiej solidarności, wzajemnej pomocy, w tym wypadku w kształceniu dzieci z rodzin biednych, do czego ciągle nas nawołuje Jan Paweł II.

W akcję dość mocno włączyły się media, szczególnie Katolicka Agencja Informacyjna i Program 2 Telewizji Polskiej. Będą one przez cały dzień 14 października br. promować myśl nauczania Jana Pawła II. Jak to będzie przebiegać, przekonamy się sami.

Gdy chodzi o obchody tego dnia w poszczególnych parafiach, to będą one zależeć od księży proboszczów. Zaleca się, by w każdej parafii tego dnia odprawiona była uroczysta Msza św. w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II z homilią na temat jego nauczania. Wypadałoby także przygotować okolicznościowe wystawy, gazetki, zorganizować jakieś prelekcje, spotkania z ciekawymi ludźmi. To wszystko będzie zależeć od inwencji księży, ale nie tylko, bo także od zaangażowania się w te obchody istniejących na terenie danej parafii różnych wspólnot, grup modlitewnych, młodzieżowych, ruchów katolickich. Ważne jest jedno: abyśmy tego dnia w sposób szczególny w modlitwie pamiętali o naszym Wielkim Rodaku Janie Pawle II.

Reklama

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Święty Krzyż: policjanci świętowali 100. rocznicę powstania Policji Państwowej

2019-07-19 18:44

apis / Święty Krzyż (KAI)

Świętokrzyscy stróże prawa świętowali 100. rocznicę powstania Policji Państwowej, podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji, które odbyły się 19 lipca na Świętym Krzyżu. We wspólnej modlitwie uczestniczył m.in. komendant główny policji, nadinspektor Jarosław Szymczyk.

Krzysztof Świertok

Uroczystej Mszy sprawowanej świętokrzyskiej bazylice przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Modlono się w intencji bezpiecznej służby dla świętokrzyskich policjantów oraz ich rodzin.

Biskup przypomniał w kazaniu doniosłą rolę klasztoru na Świętym Krzyżu w historii polskiej państwowości i rozwoju kultury, a także lata kiedy po wypędzeniu benedyktynów był on miejscem ludzkich dramatów i zagłady. Podkreślił, że świętokrzyska Golgota, stanowi jedno z Golgotą Jerozolimską oraz z innymi Golgotami jakich wiele było i jest w dziejach świata.

Hierarcha podkreślał, że obraz policji, jaki cywile noszę w sobie, został ukształtowany przez osobiste doświadczenia i sposób patrzenia charakteryzuje się dużą rozbieżnością i nie zawsze jest sprawiedliwy.

- Roberto Saviano mówi w swojej przejmującej książce „Gomorra”, że podczas wojny ze złem nawet miłość, więzi i relacje międzyludzkie mogą stać się elementem słabości. Ja życzę wam drodzy Policjanci, żeby było dokładnie odwrotnie. Niech wasze rodziny będą piękne i mocne. Niech poszerza się grono prawdziwych przyjaciół, a zaufanie społeczne, i tak już wysokie, nieustannie wzrasta – życzył biskup.

Kaznodzieja wskazywał, że każdy ma w stosunku do policji własne oczekiwania i zawsze będzie istniało napięcie pomiędzy dążeniami do szeroko rozumianej tolerancji, czy nieograniczonej wolności jednostki, a koniecznością zagwarantowania stabilności systemu i ochroną dobra wspólnego.

- O tych problemach mówi dzisiejsza Ewangelia. Pan Jezus nie zniósł prawa, ale wypełnił je miłością. Tak samo, jak nie ograniczał się do samego tylko potępienia zła, ale stawiał na pierwszym miejscu nawrócenie sprawcy - wskazał biskup.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli: gen, insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji, przedstawiciele parlamentarzystów, władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych, środowisk prawniczych, służb mundurowych oraz licznie przybyli policjantki i policjanci wraz z rodzinami.

Podczas uroczystości na błoniach przy świętokrzyskim sanktuarium wręczono przyznane przez Prezydenta RP odznaczenia za długoletnią służbę zasłużonym policjantom i pracowników cywilnych. Ponadto uhonorowano stróżów prawa Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

Insp. Paweł Dzierżak, wojewódzki komendant świętokrzyskiej policji podkreślił że jubileusz powstania Policji Państwowej nadaje tegorocznemu Świętu Policji wyjątkowy charakter, gdyż w wolnej Polsce czczona jest pamięć tych, którym ją zawdzięczamy.

- Dzisiejsza uroczystość to okazja do przypomnienia udziału polskich policjantów w walce o niepodległość. Przywołuję pamięć Jana Piwnika „Ponurego”, patrona świętokrzyskiej policji. Ten i wielu jemu podobnych policjantów uczyniło więcej niż do nich należało, nie tylko dzielnie i wytrwale pełnili służbę stróżów bezpieczeństwa, ale uniesieni szczytnym zapałem patriotyzmu szli do walki o zrzucenie jarzma okupantów – mówił komendant wojewódzki.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Sprowadzenie benedyktynów zainicjował  Bolesław Chrobry w 1006 r. Opiekę nad Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego  sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem