Reklama

Europa

IX edycja akcji “Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

1300 wolontariuszy z Dolnego Śląska wyruszyło dziś na Ukrainę, aby porządkować 145 cmentarzy w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W tym roku udało się zebrać ok. 200 tys. zł na porządkowanie mogił. Honorowy patronat nad akcją objęli Prezydent RP Andrzej Duda oraz kard. Henryk Gulbinowicz.

[ TEMATY ]

cmentarz

akcja

Archiwum LKW OHP

Cmentarz w Zasmykach

Cmentarz w Zasmykach

IX edycja akcji “Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” rozpoczęła się dzisiaj wyjazdem wolontariuszy z przed Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Wolontariuszy, którzy udadzą się m.in. na cmentarze w okolicach w Żytomierza, Tarnopola, czy Lwowa pożegnali m.in. Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RP oraz Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak.

Mogiły na Ukrainie przez 10 dni będzie porządkowało 1300 osób. – Głównie to młodzież szkolna, ale też studenci. W tym roku najmłodsza wolontariuszka ma 9 lat, najstarsza grupa to ponad 40 studentów – mówi w rozmowie z KAI Grażyna Orłowska – Sondej, prezes Fundacji Studio Wschód.

Reklama

W ramach akcji “Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” wolontariusze nie tylko uporządkują, ale też zinwentaryzują zapomniane polskie nekropolie. - Na każdym cmentarzu dzieci szczególnie uważnie zwrócą uwagę na sporządzenie dokumentacji fotograficznej i opisowej żołnierskich mogił na wszystkich 145 nekropoliach – podkreśla Orłowska – Sondej. Dokumentacja ta pojawi się na stronie www.studiowschod.pl.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zostaną odrestaurowane dwa pomniki. – Już w ubiegłym roku na 11 listopada odnowiliśmy pomnik Żołnierzy Żelaznej Brygady w Pasiecznej. W tym roku rozpoczęliśmy już prace restauratorskie pomników Żołnierzy Żelaznej Brygady w Zielonej i bardzo zaniedbanej mogiły wojskowej na bardzo zniszczonym cmentarzu z czasów wojny polsko-bolszewickiej w Niżniowie – dodaje.

Honorowy patronat nad akcją objęli Prezydent RP Andrzej Duda oraz kard. Henryk Gulbinowicz. Patronami akcji są również Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu i Dolnośląski Kurator Oświaty.

Dzięki akcji “Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” od 2010 roku udało się zinwentaryzować ok. 100 tys. polskich mogił.

2018-07-04 07:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: abp Hoser i bp Solarczyk wręczyli uczniom pierwsze plecaki

[ TEMATY ]

akcja

W ramach kampanii "Tornister pełen Uśmiechów" do dzieci z najuboższych rodzin diecezji warszawsko-praskiej trafi w tym roku ponad 1700 plecaków wyposażonych w przedmioty szkolne. Diecezjalna Caritas po raz szósty włączyła się do ogólnopolskiej akcji. Pierwsze tornistry, osobiście przez siebie przygotowane, wręczyli dziś w siedzibie kurii abp Henryk Hoser i bp Marek Solarczyk.

Zachęcając do wrażliwości na potrzeby innych, abp Hoser nazwał troskę o edukację i wychowanie dzieci najbardziej szlachetnym sposobem pomagania człowiekowi. - Kosztująca w tym roku kilkaset złotych wyprawka szkolna jest bardzo dużym wydatkiem dla wielu rodzin, zwłaszcza tych, które mają kilkoro dzieci. Bądźmy zatem wrażliwi na potrzebujących w naszym najbliższym otoczeniu sąsiedzkim czy własnej parafii, gdzie można pomóc dzieciom i rodzinom – zaapelował biskup warszawsko-praski.

CZYTAJ DALEJ

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje niemiecką „drogę synodalną”

2021-09-23 20:51

[ TEMATY ]

kardynał

Niemcy

Wikipedia

Kardynał Walter Kasper

Kardynał Walter Kasper

„Wielu zastanawia się, czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie” – stwierdził odnosząc się do niemieckiej „drogi synodalnej” kardynał Walter Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wypowiedział się na ten temat w wykładzie wygłoszonym 17 września w Rzymie. Zaznaczył, że proces ten odbiegł od Vaticanum II szczególnie w dziedzinie „sakramentalnego rozumienia Kościoła i biskupstwa”. Udzielił zarazem swego poparcia dla tekstu alternatywnego, zaproponowanego na początku bieżącego miesiąca przez biskupa Ratyzbony, Rudolfa Voderholzera.

Kardynał Walter Kasper skrytykował oficjalny tekst jednego z tematów drogi synodalnej - na temat sprawowania władzy i je podziału w Kościele - mówiąc, że próbuje on „wymyślić Kościół na nowo”. Przyznał, że wiele osób zastanawia się, „czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie". Zauważył, że „niektóre stwierdzenia dokumentu oficjalnego wyraźnie odbiegają od podstawowych rozważań II Soboru Watykańskiego, na przykład odnośnie do sakramentalnego rozumienia Kościoła i posługi biskupiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję