Reklama

Modlitwa

Abp Nowak: pokornie wołamy i wyciągamy ręce do Boga o powołania

„Tyle lat jestem biskupem i jeszcze nigdy takiego wydarzenia nie przeżywałem. To wydarzenie Boże. Trzeba błagać Boga o kapłanów. Brak kapłanów to jest dramat” – mówił abp senior Stanisław Nowak na początku Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. 25 lipca, w święto św. Jakuba apostoła, w dekanacie św. Zygmunta w Częstochowie, kolejni kapłani archidiecezji częstochowskiej modlili się i pielgrzymowali w intencji powołań kapłańskich w ramach inicjatywy „Modlitwy serc i stóp kapłańskich”.

[ TEMATY ]

modlitwa

powołanie

Modlitwa serc i stóp kapłańskich

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W pielgrzymce do parafii dekanatu św. Zygmunta w Częstochowie, i na Jasną Górę wzięli udział: abp senior Stanisław Nowak, ks. inf. Marian Mikołajczyk, ks. prał. Marian Wojcieszak, ks. prał. Marian Duda, ks. prał. Stanisław Gębka, ks. Łukasz Sakowski, kleryk Kamil Cudak oraz ojcowie paulini: o. Michał Legan OSPPE, o. Tomasz Tlałka OSPPE.

W homilii abp Nowak podkreślił, że „pielgrzymując pokornie wołamy i wyciągamy ręce do Boga o powołania. Boże ulituj się nad nami!” - Czynimy to, co Pan Jezus nam nakazał, żeby się modlić o powołania do kapłaństwa, do apostolstwa – mówił abp Nowak.

Reklama

- W dzisiejszych czasach jest żniwo wielkie, bo dusza chrześcijańska bardzo się zlaicyzowała, wyziębiła. Jest zimno duchowe. Trzeba, żeby uderzyć w swoje serce. Tak bardzo mocno stukać do serca. Albo Europa to uczyni, albo zginie. Jezus powiedział, że jeśli się nie nawrócicie, nie będziecie pokutować, to zginiecie – kontynuował abp Nowak.Reklama

- To, co obserwujemy w dzisiejszej Europie jest przerażające. Dlatego tak pięknie, że w naszej Częstochowie, w ramach „Niedzieli” jej dawny redaktor naczelny taki krzyk uczynił, żeby otworzyć drzwi Chrystusowi – Europa Christi. – podkreślił arcybiskup i dodał: „Chcemy uderzyć w serce Europy poprzez to, że będziemy błagać Boga o powołania kapłańskie i zakonne, a właściwie o odpowiedzi człowieka na powołania”.

Arcybiskup senior zaznaczył, że „Jezus uderza miłością i trzeba odpowiedzieć na to uderzenie. Powinniśmy oddychać imieniem Jezus. Tego nauczył nas także św. Jan Paweł II w liście apostolskim o różańcu „Rosarium Virginis Mariae”.

- Człowiek jest istotą wolną. Bóg każdej modlitwy wysłuchuje, ale wolności człowieka nie gwałci. Wolność to jest tak wielka rzecz u człowieka, że Bóg ją szanuje. Bóg jest Miłością i szanuje wolność człowieka. Bóg szanuje wolność, bo kocha – kontynuował arcybiskup senior.

Nawiązując do tekstu Ewangelii arcybiskup przypomniał pytanie Jezusa: „Czy możecie pić kielich, z którego ja będę pił?” - W pytaniu Jezusa jest zasadnicza sprawa. Kielich to męka, śmierć. W odpowiedzi na to pytanie, w słowie „możemy” mieści się wszystko, co ważne dla nas – mówił arcybiskup.

Wskazując na postać św. Jakuba apostoła abp Nowak przypomniał, ze „św. Jakub apostoł uratował Europę od islamizacji”. - Jak wierzą Hiszpanie św. Jakub objawił się wówczas, kiedy półwysep, gdzie dziś leży Hiszpania zajęty już był przez Arabów, i uratował Europę – mówił arcybiskup i dodał z bólem: „To, co dzisiaj grozi światu to jest bezbożność, utrata wiary. Ludzie postanowili, że pójdą do nicości po nicość. Człowiek się nazywa stwórcą. I w tym tkwi tragedia”.

- Wołamy do św. Jakuba o wiarę. Kiedy zabraknie nam wiary, to zginiemy – podkreślił abp Nowak i za Benedyktem XVI przypomniał, że „ kryzys duchowieństwa to jest problem”. - Jest też jakieś straszne zagubienie się uniwersytetów. Na uniwersytetach zadali nam bezbożność. Za tym idzie także pogarda rodziny, małżeństwa. Człowiek się wyniszcza – mówił arcybiskup i wołał: „ Duchowieństwo nie może zawieść nadziei. Musimy się nawrócić pokornie”.

Po Mszy św. kapłani wraz z arcybiskupem seniorem wyruszyli z krzyżem i modlitwą różańcową do kolejnych parafii Częstochowy. Zatrzymali się na modlitwie m. in. przy figurze św. Jakuba apostoła, przed kościołem św. Jakuba gdzie modlili się o wiarę dla Europy oraz przed domem biskupów częstochowskich, gdzie modlono się o moc i odważne świadectwo dla abp. Wacława Depo i biskupów częstochowskich.

Akcja „Modlitwa serc i stóp kapłańskich w intencji powołań” potrwa w archidiecezji częstochowskiej do 20 sierpnia, każdego dnia w innym dekanacie kapłani pieszo pielgrzymują od parafii do parafii, modląc się i poszcząc w intencji powołań kapłańskich.

Modlitwa i pielgrzymka w intencji powołań kapłańskich odbywa się w ramach poszczególnych dekanatów. W godzinach rannych kapłan odprawia Mszę św. w intencji nowych powołań kapłańskich w kościele, w którym posługuje, bądź po uzgodnieniu z proboszczem miejsca w kościele, od którego rozpoczyna pielgrzymkę. Następnie wyrusza w drogę przechodząc od parafii do parafii, nawiedzając na kwadrans poszczególne kościoły. W drodze kapłan odmawia różaniec i medytuje Ewangelię. Na drogę kapłan bierze tylko suchy chleb i wodę. W drogę kapłan zabiera drewniany krzyż z napisem „Jezus: szukam właśnie Ciebie” oraz relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Jana Pawła II lub inne. Krzyż jest przekazywany z dekanatu do dekanatu kolejnym kapłanom pielgrzymom.

2018-07-25 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skarb ukryty w naczyniach glinianych

Dziś w Rzejowicach spotkali się pątnicy „Modlitwy serc i stóp kapłańskich w intencji powołań” i Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej na Mszy św. o godz. 9, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski. Ksiądz Biskup pozdrowił pielgrzymów na ziemi częstochowskiej. Opowiedział im o inicjatywie kapłanów idących z krzyżem na ramionach i modlących się o nowe powołania kapłańskie i zakonne. – Pomyślcie, co byłoby, gdy nie było kapłanów – powiedział bp Przybylski. Na kanwie tego zamyślenia zachęcał młodych do modlitwy w tej intencji. Podkreślił, że kapłanów wybrał sam Bóg

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję