Reklama

Polska

Metropolita Hilarion przesłał list solidarności
na ręce abp. Depo po profanacji Obrazu Matki Bożej

[ TEMATY ]

list

abp Wacław Depo

metropolita Hilarion

BOŻENA SZTAJNER

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita Hilarion Ałfiejew przesłał na ręce metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo list solidarności w bólu z duchowieństwem i wiernymi Kościoła w Polsce po profanacji Cudownej Ikony Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, która miała miejsce 9 grudnia ub.r. – poinformował KAI ks. Piotr Zaborski, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej.

Abp Wacław Depo podkreślił, że „ten wyraz bólu i solidarności w modlitwie jest dla nas wielkim darem”. - Jest darem dla jedności Kościoła, dla jedności wiary - dodał.

Reklama

Metropolita Częstochowski powiedział, że metropolita Hilarion mówi w swoim liście także o „zagrożeniach ze strony współczesnej cywilizacji, które są dziwnie przeciwne Ewangelii”.

Abp Depo widzi gest metropolity Hilariona w kategoriach „wspólnego działania na rzecz ocalenia tych wartości, które są dla nas wartościami życia”.

Do zbezczeszczenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w sanktuarium na Jasnej Górze doszło 9 grudnia 2012 r. Po porannej Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu mężczyzna rzucił w niego farbą. Obraz chroniony był szybą, więc sama ikona nie uległa uszkodzeniu. Sprawcą czynu był 58-letni mieszkaniec Świdnicy. Mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące, ma zostać poddany czterotygodniowej obserwacji przez biegłych psychiatrów i psychologa.

Reklama

Oto treść listu

Patriarchat Moskiewski Święty Synod

Wydział Cerkiewnej Łączności Zewnętrznej

115191 Moskwa, Daniłowski wał 22
Jego Wielebność

Czcigodny Wacław Depo

Arcybiskup Częstochowski
Wasza Wielebność!
Piszę do Was w związku z bluźnierczym aktem dokonanym na uwielbiony tak przez katolików, jak i prawosławnych cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Świętokradztwo mające miejsce na Jasnej Górze 9 grudnia 2012 r. głębokim bólem odezwało się w sercach wierzących Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi, modlitewnie przychodzących do częstochowskiej ikony Przenajświętszej Bogarodzicy. Ten akt był przyjęty z oburzeniem i goryczą nie tylko przez wierzący naród Polski, ale też przez prawosławnych Rosji.

Z żalem przychodzi skonstatować, że w ostatnim czasie wzrosła liczba przejawów wandalizmu w odniesieniu do chrześcijańskich chramów i świątyń. Najsmutniejsze jest to, że podobnego rodzaju działania dokonywane są nie tylko tam, gdzie chrześcijanie otwarcie podlegają prześladowaniom, ale i w tych krajach, których kultura jest głęboko zakorzeniona w tradycji chrześcijańskiej. Rosyjska Cerkiew także podlega napadom w środkach masowej informacji, dokonywane są akty wandalizmu w odniesieniu do jej chramów i czczonych świątyń. Dlatego są nam zrozumiałe i bliskie te uczucia, które przepełniają teraz serca bogobojnych wierzących Waszego Kościoła. To smutne wydarzenie i podobne jemu, mające miejsce w innych krajach z nową siłą przypominają prawosławnym i katolikom o konieczności wspólnego świadectwa o chrześcijańskich korzeniach cywilizacji europejskiej.

Proszę przyjąć zapewnienie o modlitewnym wsparciu Was i Waszej owczarni ze strony wierzących Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi a także życzenia sił duchowych i obfitości mocy Bożej.

Z Bożym pozdrowieniem

Moskwa, 12 grudnia 2012 r.

+ Hilarion

Przewodniczący Wydziału Cerkiewnej Łączności Zewnętrznej Patriarchatu Moskiewskiego Metropolita Wołokołamskij

2013-01-10 17:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obecność Jezusa w Kanie Galilejskiej i w dzisiejszych mediach

[ TEMATY ]

list

Margita Kotas

List pasterski Biskupa Świdnickiego z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona pracowników mediów (24 stycznia 2019r.).

Wstęp

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Radomsko dziękuje za beatyfikację

W najbliższą niedzielę 26 września o godz. 18 w kościele św. Lamberta w Radomsku abp Wacław Depo będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po Eucharystii odbędzie się koncert w wykonaniu Chóru Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku, Zespołu Kameralnego Filharmonii Częstochowskiej oraz solistów Teatru Wielkiego w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję