Reklama

Polska

Uroczysta inauguracja II Kongresu Młodzieży Polonijnej

Dziś w auli PWTW na warszawskich Bielanach miała miejsce uroczysta inauguracja II Kongresu Młodzieży Polonijnej, w której udział wzięli także hierarchowie i przedstawiciele władz. Do zebranych słowo skierował prezydent Andrzej Duda.

[ TEMATY ]

Polonia

kongres

młodzież

www.facebook.com/KongresMlodziezyPolonijnej

List do uczestników kongresu skierował prezydent RP Andrzej Duda: „Cieszę się bardzo, że Warszawa gości w tych dniach tak liczną grupę młodych Polaków spoza granic Rzeczypospolitej. Gorąco witam was w ojczyźnie waszych przodków. W kraju, w którym od ponad 1050 lat rozwija się wyjątkowa, piękna, bogata kultura”.

Prezydent wymienił bogatą działalność Polaków na Emigracji, która przyczyniła się do odzyskania niepodległości i budowania tożsamości narodowej, wyrażając nadzieję, że będzie ona inspirowała młodych Polaków żyjących poza granicami kraju.

Reklama

– To nie tylko życie i praca tu, między Bałtykiem i Tatrami. To przede wszystkim więź, która spaja nas wszystkich we wspólnotę przekraczającą wszelkie podziały pokoleniowe i bariery geograficzne. Łączy nas nasza wielka, bohaterska historia oraz wyrastające z Ewangelii i Dekalogu ideały wolności, sprawiedliwości i solidarności. Tej codziennej, międzyludzkiej oraz tej, która jest podstawą pokoju i współpracy między narodami. Dzięki przywiązaniu do tego wspaniałego dziedzictwa, dzięki niezłomnej obronie własnej narodowej tożsamości, Polacy odnieśli jeden ze swoich największych narodowych sukcesów. W roku 1918, po 123 latach niewoli, odzyskaliśmy niepodległe państwo. Jubileusz 100-lecia tego zwycięstwa, obchodzony w całej Polsce i we wszystkich zakątkach świata, w których żyją Polacy, jest okazją, aby złożyć uroczysty hołd tym, którzy swoją walką i pracą, twórczością i działalnością społeczną, wyrzeczenia mi i modlitwą przyczynili się do powrotu suwerennej Polski na mapę Europy – napisał prezydent.

Do zebranych zwrócił się obecny na spotkaniu prymas Polski Wojciech Polak: „Przybywacie w szczególnym roku, stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Spoglądamy na to stulecie także z perspektywy prymasów Polski odrodzonej: kardynała Dalbora, a potem także kardynała Augusta Hlonda. Prymasi, którzy, jak w przypadku kard. Hlonda, spojrzeli nie tylko na odradzającą się Rzeczpospolitą, ale także na Polaków poza granicami naszej Ojczyzny. Są tutaj z nami księża chrystusowcy, są siostry Chrystusa Króla – ci, których kardynał Hlond posłał na cały świat, aby ta szczególna więź między ojczyzną i Polakami rozsianymi po całym świecie nigdy nie zagasła”.

– Dzisiaj pragnę wam powiedzieć, że cieszę się, iż to dziedzictwo prymasów Polski odrodzonej, także prymasa Wyszyńskiego, kard. Glempa, który wielokrotnie w różnych częściach świata odwiedzał skupiska polonijne, że to żywe dziedzictwo dzisiaj także tutaj poprzez moją osobę chciałbym wam przypomnieć. Chciałbym wam powiedzieć, że w dalszym ciągu ta troska jest nie tylko w moim umyśle i sercu, ale także w moich modlitwach – dodał abp Polak.

Reklama

Głos zabrał również marszałek Sejmu Stanisław Karczewski. Wspomniał I Kongres Młodzieży Polonijnej oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie: „To była wielka demonstracja wiary, przywiązania do Pana Boga, do Pana Jezusa. Ale również z Waszej strony przywiązania do Polski, bo przyjechaliście również do ojczyzny swoich ojców, swoich dziadków. Bardzo serdecznie wam za to dziękuję”.

Zaznaczył, że jest dumny z polonii oraz że Senat będzie wspierał ją z całych sił: „Bardzo zależy nam, nie tylko Senatowi, ale tym którzy rządzą i również tym, którzy są w opozycji, żebyśmy mieli z wami kontakt, żeby jak najwięcej z was przyjeżdżało do Polski”.

– Tę polskość podtrzymuje wiara i język. Czasami są takie sytuacje, w których spotykamy się w kościele, słyszymy pięknie śpiewane w języku polskim pieśni religijne, pieśni patriotyczne, a po wyjściu z kościoła już trudno porozumieć się w języku polskim. A czasami w ogóle już ci, którzy przyznają się do polskości, czują się Polakami, wiedzą, że w ich żyłach płynie polska krew, nie mówią po polsku. Ale czują miłość do Polski. Wasz przyjazd jest objawem tej miłości – powiedział marszałek Senatu.

Swój list do młodych skierował marszałek Sejmu Marek Kuchciński, minister spraw zagranicznych oraz przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

– Polska żyje, póki żyją polskie serca wypełnione miłością do ojczyzny. Polska żyje, póki żyją Polacy, tutaj w sercu Europy oraz wszędzie tam, gdzie rozsiani zostali przez koleje losu – napisał abp Gądecki.

Głos zabrała również córka gen. Andersa, Anna Maria Anders, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. „Uważam, że rola Kościoła jest bardzo ważna. Zawsze zaznaczam, że podczas PRL Kościół był ważny dla Polaków. To oraz św. Jan Paweł II doprowadziło upadku komunizmu. Kościół dawał ludziom siłę, by przetrwać trudne chwile. Dziś Kościół odgrywa inną rolę, ale tak samo bardzo ważną” - powiedziała.

Na koniec kard. Kazimierz Nycz zapewnił, że Polacy są dumni z Polonii oraz pobłogosławił zebranym.

Dla uczestników spotkania tradycyjne polskie tańce wykonywał Zespół Pieśni i Tańca „Małe Podlasie”. Kolejną częścią artystyczną był koncert artystów warszawskich scen (Dominika Figurska, Dariusz Kowalski oraz Joachim Mencel, Weronika Mencel), którzy wykonywali polską poezję i muzykę.

Mszę dla uczestników kongresu w kościele w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na warszawskich Bielanach odprawił prymas Wojciech Polak.

W II Kongresie Młodzieży Polonijnej bierze udział 250 osób z różnych części świata – młodzież z krajów skandynawskich, Europy Zachodniej, Brazylii, Paragwaju, Stanów Zjednoczonych, a także ze Wschodu: Ukrainy, Białorusi, Litwy, dalekiej Rosji czy Mołdawii. Młodzi zostali podjęci przez rodziny z warszawskich parafii. Wydarzenie potrwa do 5 sierpnia.

Organizatorami II Kongresu Młodzieży Polonijnej są: Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA, Komisja KEP ds. Misji, Senat RP, parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, parafia pw. św. Marii Magdaleny w Warszawie, parafia pw. bł. Edwarda Detkensa w Warszawie, parafia pw. Zesłania Ducha Świętego w Warszawie, parafia pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie, Fundacja NIEDZIELA, Instytut Mediów i Rycerze Kolumba.

2018-07-30 14:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież o problemach Włoch: samobójstwa młodzieży, puste kołyski, bezrobocie

[ TEMATY ]

Franciszek

młodzież

Grzegorz Gałązka

Samobójstwa wśród młodzieży, puste kołyski, brak pracy - o tych problemach Włoch mówił w sobotę papież Franciszek przedstawicielom projektu społecznego Episkopatu na rzecz przeciwdziałania bezrobociu. "Brzuch ciążowy stał się powodem wstydu" - dodał papież.

Inicjatywa Kościoła nosi nazwę Projekt Policoro, od miejscowości na południu Włoch, gdzie powstał ćwierć wieku temu.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

By się odrodzić, musimy być konsekwentni

2021-11-27 22:22

Norbert Polak

Uczestnicy rekolekcji zastanawiali się, jak wykorzystywać wolność na wspólny pożytek

Uczestnicy rekolekcji zastanawiali się, jak wykorzystywać wolność na wspólny pożytek

    W parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie - Mistrzejowicach 27 listopada rozpoczęły się dwudniowe rekolekcje, które na zaproszenie Stowarzyszenia Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenia” prowadzi o. Jacek Paszko z Tyńca.

    Msza św. została odprawiona w intencji zdrowia i błogosławieństwa Bożego dla o. Leona Knabita, asystenta kościelnego Stowarzyszenia, który obecnie przebywa w szpitalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję