Reklama

Polska

2. dzień II Kongresu Młodzieży Polonijnej

W drugim dniu II Kongresu Młodzieży Polonijnej uczestników odwiedzili przedstawiciele Kościoła i rządu.

[ TEMATY ]

Polonia

kongres

młodzież

Marian Florek/Niedziela

O godz. 9 odbyła się uroczysta inauguracja Kongresu. Wszyscy witający młodzież polską z całego świata, zarówno przedstawiciele Kościoła hierarchicznego, jak i polskiego rządu zgodnie podkreślali ważność inicjatywy zorganizowania spotkania z młodą Polonią tak w wymiarze eklezjalnym, wspólnotowym Kościoła powszechnego, jak i w wymiarze narodowym - obecności Polaków i Polski w świecie.

Wśród wielu znakomitych gości głos zabierali m.in.: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Wojciech Polak, prymas Polski, bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Krzysztof Łapiński, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, Kazimierz Kuberski, Dyrektor Biura Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Reklama

Poszczególne wystąpienia poprzedzielane były występami zespołu ludowego „Małe Podlasie”.

Głównym punktem artystycznym Kongresu był występ aktorów: Dariusza Kowalskiego i Dominiki Figurskiej z towarzyszeniem tria muzycznego. Artyści wyczarowali słowem drogę Polski do niepodległości, w której niebagatelną rolę odegrała wiara Polaków w Boga.

Na koniec oficjalnej inauguracji błogosławieństwa wszystkim uczestnikom udzielił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Reklama

Niezwykłym przeżyciem duchowym była Msza św. odprawiona w kościele pokamedulskim na terenie kampusu UKSW po przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski, który w homilii do młodych (nawiązując do Ewangelii) powiedział, iż muszą ziarna swoich talentów zasiać w ziemi, aby mogły się rozwijać, muszą kwas chlebowy swojego młodego potencjału powierzyć mące, aby powstał pożywny chleb życia, muszą otworzyć się na moc Ducha Świętego, na Boga, bo tylko dzięki temu będą w stanie osiągnąć szczęście i sukces, bo obumierając - żyjecie. Na końcu życzył uczestnikom, by Kongres stał się zaczynem ich wzrostu.

Piękna pieśń do Ducha Świętego zaintonowana przez prymasa Polski wyprowadziła młodych Polaków na zewnątrz świątyni. Tam na schodach sfotografowano wszystkich uczestników, którzy chętnie skupili się wokół swoich kapłanów.

2018-07-30 19:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: zakończył się II Kongres Młodzieży Polonijnej

[ TEMATY ]

Polonia

kongres

młodzież

Marian Florek/Niedziela

Ponad 250 osób z 21 krajów różnych kontynentów uczestniczyło w zakończonym dziś w Warszawie II Kongresie Młodzieży Polonijnej. Mszę św. wieńcząca wydarzenie sprawowano dziś w stołecznym kościele Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Bp Wiesław Lechowicz delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa emigracji polskiej zachęcał młodych do pogłębiania wiary oraz więzi ze wspólnotą Kościoła.

Bp Lechowicz dziękował rodzinom, które gościły uczestników Kongresu. „Myślę, że i wy w jakiś sposób doświadczyliście wspólnoty wiary i miłości a może i bliższej obecności pana Jezusa właśnie dzięki przebywaniu z tymi młodymi osobami” – powiedział biskup.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

Wyspy Kanaryjskie

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Władze La Palmy ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Nie wyklucza się wybuchu wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję