Reklama

Aula

W redakcji „Niedzieli” odbył się pokaz filmu „Historia Kowalskich”

[ TEMATY ]

film

kultura

aula

BOŻENA SZTAJNER

Film „Historia Kowalskich w reżyserii Macieja Pawlickiego i Arkadiusza Gołębiewskiego, polski dokument fabularyzowany, opowiadający o Polakach, którzy oddali swe życie, by ratować swych sąsiadów Żydów, został zaprezentowany wieczorem 14 stycznia w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Po filmie odbyła się dyskusja z udziałem reżysera Macieja Pawlickiego oraz Wiesława Paszkowskiego, historyka z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy, badacza dziejów społeczności żydowskiej w Częstochowie, autora przewodnika biograficznego cmentarza żydowskiego w Częstochowie. - Film oparty jest na prawdzie. Dokument ten rodził się w bólach - mówił Maciej Pawlicki.

Reklama

Mówiąc o współczesnej Polsce reżyser filmu „Historia Kowalskich” zauważył, że „mamy do czynienia z polską pedagogiką wstydu, która usiłuje pokazać, że Polacy byli okrutni”.- Tymczasem polska racja stanu potrzebuje właściwej, prawdziwej historii - mówił Pawlicki.

Natomiast Wiesław Paszkowski, mówiąc o sytuacji Żydów w okresie II wojny światowej i pomocy, jaką nieśli Polacy wskazał na przykładzie Częstochowy na ogromną rolę Kościoła, zwłaszcza bp. Teodora Kubiny, w ratowaniu Żydów. - Warto zauważyć również fakt, że wielu księży włączyło się do pomocy częstochowskim Żydom - mówił Wiesław Paszkowski.

Historyk Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy mówił również o tak trudnej sprawie jak „Judenrat” w Częstochowie, który „postawił na współpracę z Niemcami i odseparował się od społeczności polskiej". - Trzeba opowiadać historię w całej złożoności - podkreślił Paszkowski.

Z kolei Maciej Pawlicki zaznaczył, jak ważne jest to, aby „państwo polskie nagradzało swoich obywateli, którzy ratowali Żydów”

Reklama

Dziękując wszystkim obecnym na pokazie filmu ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił „konieczność budowania pomników kultury, które pokażą prawdziwą historię, tak jak film „Historia Kowalskich”

Redaktor naczelny „Niedzieli” wspomniał również fakt, że ks. Antoni Marchewka redaktor naczelny „Niedzieli” w latach 1945-53 „w czasie okupacji hitlerowskiej uratował żydowskiego chłopca Artura Dreifingera, który już jako starszy mężczyzna przyjechał do naszej redakcji dać świadectwo o swoim ocaleniu.”

W spotkaniu w redakcji wzięli udział m. in. alumni Niższego Seminarium Duchownego, ludzie kultury, mediów, przedstawiciele Klubu Inteligencji Katolickiej oraz mieszkańcy Częstochowy.

Film „Historia Kowalskich” jest fabularyzowanym dokumentem prezentującym najpierw pokojową koegzystencję Polaków i Żydów w Ciepielowie k. Radomia, a następnie ukrywanie Żydów przez polskie rodziny, zakończone okrutną egzekucją 34 Polaków i Żydów - spalonych żywcem przez Niemców w jednym z domów.

Tragiczne wydarzenia miały miejsce 6 grudnia 1942 r., kiedy o świcie oddział niemieckiej żandarmerii otoczył dom rodziny Kowalskich, a także domy innych rodzin podejrzewanych o udzielenie pomocy Żydom: Obuchiewiczów, Kosiorów i Skoczylasów. Tego dnia w jednym z tych domów spalono żywcem 34 osoby: Żydów i ukrywających ich Polaków, wśród nich Adama i Bronisławę Kowalskich wraz z pięciorgiem ich dzieci.

Zobacz galerie foto ze spotkania: www.niedziela.pl.

Obejrzyj cały film w całości: www.tv.niedziela.pl.

2013-01-15 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł wybitny polski reżyser, twórca m.in. seriali „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek”

[ TEMATY ]

film

śmierć

youtube.com

Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor, twórca m.in. seriali „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek” zmarł w niedzielę w nocy w Warszawie - poinformowało PAP Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Jerzy Gruza miał 87 lat.

Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, twórca seriali +Wojna domowa+ i +Czterdziestolatek+, zmarł dziś w nocy w Warszawie. Miał 87 lat — poinformował w komunikacie rzecznik prasowy Stowarzyszenie Filmowców Polskich Grzegorz Wojtowicz.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne 2021 w Archidiecezji Łódzkiej

2021-06-21 15:14

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

archidiecezja.lodz.pl

Dziś podczas południowej Eucharystii celebrowanej w archikatedrze św. Stanisława Kostki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś metropolita łódzki wręczył nominacje nowym proboszczom i wikariuszom.

Duchowni zmienią swoje dotychczasowe miejsca posługi z końcem sierpnia br., aby wraz z nowym rokiem szkolnym rozpocząć swoją pracę duszpasterską we wspólnotach, do których zostali posłani przez arcybiskupa łódzkiego. Jest to pierwsza część translokat na terenie Archidiecezji Łódzkiej, druga część będzie miała miejsce w sierpniu.

CZYTAJ DALEJ

Polski nastolatek wywalczył sprostowanie we francuskim podręczniku do historii

2021-06-23 07:24

[ TEMATY ]

historia

Fotolia.com

Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Gdy Jakub zaprotestował na lekcji historii przeciwko kłamstwu we francuskim podręczniku na temat współudziału Polaków w eksterminacji Żydów w obozie koncentracyjnym w Treblince, zaczęto go nazywać w klasie "potomkiem morderców" – powiedzieli PAP jego rodzice. Nastolatkowi udało się jednak wywalczyć sprostowanie i przeprosiny od wydawcy podręcznika.

W marcu 2017 r. 14-letni wówczas Jakub Vaugon sprostował podczas lekcji historii w gimnazjum w Paryżu nieprawdziwe informacje w podręczniku do historii i geografii wydawnictwa Hatier. W książce napisano, że Polacy wchodzili w skład personelu obozu koncentracyjnego w Treblince.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję