Reklama

Polska

Abp Celestino Migliore: zaufanie sobie i ufność w przyszłość to cenne wartości

[ TEMATY ]

prezydent

nuncjusz

Artur Stelmasiak

abp Celestino Migliore

abp Celestino Migliore

Zaufanie do siebie samego i ufność w przyszłość to cenne wartości – mówił dziś abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce podczas spotkania korpusu dyplomatycznego z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Hierarcha zaznaczył, że takie zaufanie "potrafi napełnić społeczeństwo siłami, zdolnymi do utrzymywania go na wysokiej fali i we wzburzonych wodach kryzysu, odczuwanego obecnie na świecie; i nie jest to tylko kryzys ekonomiczny i społeczny".

„Ufność, której nam dziś potrzeba, to nie tylko wiara w słuszność własnych idei i podejmowanych działań; winna się ona odnosić przede wszystkim do relacji międzyludzkich, do spotkania z innymi, do dialogu między osobami – mówił abp Migliore. - Taka ufność sprawia, że stajemy się zdolni do słuchania i okazywania prawdziwego szacunku wobec tego, co przez innych jest cenione. To zaś sprawi, że będziemy punktem odniesienia dla jedności i harmonii w każdej społeczności.”

Nuncjusz apostolski dodał też, że nie należy zapominać o nierozwiązanych problemach współczesnego świata, o krwawych konfliktach, które wymagają naszego zaangażowania na rzecz ustanowienia trwałego i sprawiedliwego pokoju. „Są to wyzwania, wobec których nie możemy pozostawać obojętni, choćby dlatego, że codziennie giną tam ludzie” - stwierdził.

Dodał, że jest równocześnie wiele spraw, które budzą nadzieję na przyszłość i są osiągnięciem naszych czasów. „Chciałbym przede wszystkim odnieść się do faktu, że tegoroczna pokojowa nagroda Nobla została przyznana Unii Europejskiej, co jest wyrazem uznania dla wkładu tego organizmu, istniejącego już od ponad sześćdziesięciu lat, w proces budowania pokoju i pojednania, demokracji i poszanowania dla praw ludzkich – powiedział nuncjusz apostolski. - Taka motywacja przyznania nagrody jest również uznaniem dla ojców zjednoczonej Europy. Robert Schuman w swojej deklaracji programowej zauważył, że pokój światowy nie może być zachowany w inny sposób, jak tylko przez twórczy wysiłek, proporcjonalny do tego, co temu pokojowi zagraża".

Reklama

W tym kontekście hierarcha przywołał też wizytę w Polsce prawosławnego Patriarchy Cyryla i podpisaną przy tej okazji wspólną deklarację Cerkwi prawosławnej w Rosji i Kościoła katolickiego w Polsce.

Nuncjusz apostolski odniósł się także do ważnej współcześnie w Polsce kwestii troski o rodzinę i dzietność Polaków. „Program prorodzinny, będący przedmiotem nie tak dawno zarysowanego programu rządowego, jest dziś ważnym elementem polityki propaństwowej tych społeczności, które borykają się z problemem niżu demograficznego – powiedział abp Migliore.

2013-01-16 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: jesteśmy wdzięczni abp Migliore za braterski styl misji w naszym kraju

[ TEMATY ]

nuncjusz

abp Celestino Migliore

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Marian Sztajner / Niedziela

"Kościół w Polsce, a także każdy z nas biskupów jest szczególnie wdzięczny Księdzu Arcybiskupowi za styl jego misji: braterski a jednocześnie konkretny i jasny" - powiedział abp Wojciech Polak komentując zakończenie misji dyplomatycznej abp Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Dzisiaj papież mianował go nuncjuszem apostolskim w Federacji Rosyjskiej. Prymas Polski wyraził nadzieję, że abp Migliore pomoże m. in. w przełamaniu impasu w relacjach między Rosyjskim Kościołem Prawosławnym a Kościołem w Polsce. "Być może zyskamy dobrego orędownika procesu dialogu naszych Kościołów i narodów aby móc iść dalej wytyczoną drogą" - powiedział metropolita gnieźnieński.

Publikujemy tekst komentarza Prymasa Polski.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję