Reklama

Jasna Góra

Wrocławska pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

Msza św. na jasnogórskich wałach, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, była zwieńczeniem 38. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. – Kończy się nasza dziewięciodniowa nowenna do Ducha Świętego – powiedział duchowny do prawie dwóch tysięcy pielgrzymów, nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki: „Przyjdź Duchu Święty” oraz faktu, iż Dolnoślązacy do Częstochowy pielgrzymowali dokładnie 9 dni.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Anna Przewoźnik/Niedziela

Anna Przewoźnik/Niedziela

Hierarcha zwrócił uwagę na trzy rodzaje obecności Boga oraz Matki Najświętszej w życiu człowieka: obecności miłości, wierności i miłości. - W Kanie Galilejskiej była obecna na sposób miłości, pod krzyżem – na sposób wierności, a w wieczerniku jest obecna tworząc jedność z apostołami - mówił bp Kiciński, tłumacząc, że Maryja nie zatrzymuje ludzi na sobie, bo – jak podkreślił - ten, kto kocha nie zatrzymuje drugiego człowieka dla siebie. - Ten, kto kocha, wskazuje na źródło prawdziwej miłości. Dlatego Maryja wskazuje na Jezusa Chrystusa. On może zmienić wasze życie – zaznaczył biskup pomocniczy z Wrocławia.


W dalszej części homilii ksiądz biskup zauważył, że człowiek współczesny potrzebuje wspomnianych trzech rodzajów obecności. - Obecność miłości to bycie obok drugiego człowieka, to spojrzenie w oczy, umiejętność poświęcenia czasu dla drugiego człowieka, to umiejętność zaskakiwania miłością drugiej osoby – wyjaśniał, pytając pielgrzymów czy potrafią dostrzec drugiego człowieka? - Czasem wystarczy jeden gest i jedno słowo – mówił bp Kiciński. - Potrzeba nam wzajemnie zauważyć się w życiu codziennym, a nie zamykania się we własnym świecie i własnym myśleniu. Można zapewnić wszystko bliskim, rodzicom i dziadkom. Można zapewnić dostatek materialny, ale jeśli nie zapewnimy obecności, skażemy ich na samotność – dodał. Na zakończenie ksiądz biskup dziękując pielgrzymom za ich trud i udział w pielgrzymce podkreślił, że 9 dni drogi miało uczyć ich umiejętnej obecności. - Życzmy sobie byśmy nigdy nie byli niezależni i samowystarczalni, bo żaden człowiek nie może być dla nas obojętny – tłumaczył, dopowiadając: - Duch Święty zstępuje na nas i pragnie się nami posługiwać. Przemieniajmy ten świat.

2018-08-10 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tylko miłość jest siłą twórczą

Niedziela przemyska 40/2012

[ TEMATY ]

pielgrzymka

kwiodawcy

Zdzisław Wójcik

Pamiątkowa fotografia czerwonokrzyskiej rodziny

Pamiątkowa fotografia czerwonokrzyskiej rodziny

1 września w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej przeżywaliśmy XI Podkarpacką Pielgrzymką Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża. Bp Adam Szal w asyście gwardiana o. Piotra Reiznera i Kapelana Grupy Ratownictwa PCK ks. Pawła Kaszuby, poświęcił mobilny punkt poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie

Chcemy modlić się o Boże błogosławieństwo dla tych, którzy tak bardzo blisko są Chrystusa, modlić się w intencji tych, którzy korzystają z ich wielkodusznego daru. Tę Eucharystyczną Ofiarę chciałbym złożyć w intencji wszystkich krwiodawców, którzy w ten sposób służą bliźniemu” - powiedział na rozpoczęcie Mszy św. bp Szal.
Ksiądz Biskup podczas homilii skierował naszą uwagę m.in. na człowieka, który tak wiele potrafił dobra uczynić - na św. Maksymiliana Marię Kolbego. Na zakończenie wyznał: „Krew to najskuteczniejsze lekarstwo. (…). Potraficie dzielić się tym, co macie najcenniejsze. Zachęcam, abyście zawsze umieli oddać się na służbę Panu Bogu i ludziom”.
Po homilii ks. Paweł Kaszuba, honorowy krwiodawca, podziękował Panu Bogu i Jego Matce za wielki dar wspólnoty, która łączy nas przez krew, Księdzu Biskupowi za przewodniczenie Eucharystii oraz homilię, a o. Piotrowi Reiznerowi - nowemu gwardianowi, a także dotychczasowemu gwardianowi o. Jarosławowi Karasiowi, za możliwość obecności i modlitwy na kalwaryjskim wzgórzu.
Oprawę liturgiczną zapewnili honorowi dawcy krwi. W darach nieśli m.in. kosz białych kwiatów z czerwonym krzyżem pośrodku, świece, wino mszalne, chleb, ornat, statuetkę w kształcie „kropli krwi”, statuetkę w kształcie „serca”.
Drogę Krzyżową, po Mszy św. prowadził ks. Paweł. Nabożeństwo odprawiliśmy w intencji tych wszystkich, którzy nie wstydzą się krzyża, których łączy krzyż. Zanim udzielił nam Bożego błogosławieństwa, podziękował wszystkim, którzy zorganizowali ten czas wypoczynku duchowego, wzrastania, doświadczenia drugiego człowieka, wspólnej radości z przeżywania Eucharystii i Drogi Krzyżowej, krwiodawcom, ich rodzinom i przyjaciołom oraz ofiarował Panu Bogu przez wstawiennictwo naszego św. patrona.
W spotkaniu czerwonokrzyskiej rodziny uczestniczyło ponad 1000 osób z wielu miast woj. podkarpackiego. Pielgrzymkę i spotkanie integracyjne nad Wiarem zabezpieczała Grupa Ratownictwa PCK z Przemyśla.

CZYTAJ DALEJ

Dzieciątko z Atocha

Niedziela Ogólnopolska 1/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Hiszpania

Archiwum

Mały Pan Jezus z Atocha

Mały Pan Jezus z Atocha

Główne sanktuarium Dzieciątka z Atocha znajduje się w Meksyku i tam czcią wiernych jest otoczona oryginalna figurka Małego Pana Jezusa, jednak autentyczne początki historycznej „działalności” Dziecięcia miały miejsce w Hiszpanii

Hiszpania była wówczas pod okupacją Maurów. W Atocha, na przedmieściach Madrytu, wielu katolików zostało uwięzionych przez muzułmanów z powodu wyznawanej wiary. Więźniowie nie byli karmieni przez nadzorców, pożywienie zatem musiały im dostarczać ich rodziny. W końcu jednak kalif zarządził, że przychodzić do więzienia z żywnością będą mogły wyłącznie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję