Reklama

Polska

Działalność charytatywna powinna iść w parze z ewangelizacją

[ TEMATY ]

Caritas

abp Celestino Migliore

BOŻENA SZTAJNER

Zadania na rok 2013 oraz m.in. popularyzacja wolontariatu wśród młodzieży znalazły się wśród tematów zgromadzenia dyrektorów Caritas, które pod hasłem "Wiara działająca w miłości" odbyło się w dniach 15-16 stycznia w Warszawie. Spotkanie odbyło się centralnej siedzibie Caritas Polska. Jego gościem honorowym był nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, który podczas kończącej spotkanie Mszy św. podkreślał, że działalność charytatywna powinna iść w parze z ewangelizacją.

Pierwszego dnia zgromadzenia o apostolskim wymiarze wolontariatu na podstawie raportu z badań przeprowadzonych wśród wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas mówił ks. prof. dr hab. KUL Wiesław Przygoda z Katedry Teologii Charytatywnej KUL. W programie były też dyskusje w grupach oraz Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca, przewodniczącego Komisji Charytatywnej KEP. Wtorkowe spotkanie księży dyrektorów było również okazją do podsumowania pracy Caritas w roku 2012 oraz zaplanowania harmonogramu prac i wydarzeń w bieżącym roku.

Reklama

- Jak co roku, w styczniu, wszyscy dyrektorzy diecezjalnych Caritas spotykają się, by planować razem kolejny rok pracy. To czas, by podsumować i poddać pod ocenę naszą posługę charytatywną oraz zaplanować działania na kolejne lata. Niezwykle ważnym elementem obrad jest dzielenie się naszymi doświadczeniami i spostrzeżeniami - powiedział ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Drugiego dnia abp Celestino Migliore przedstawił stanowisko Stolicy Apostolskiej na temat działalności charytatywnej Kościoła, które zostało wyrażone w Motu proprio papieża Benedykta XVI "Intima Ecclesiae Natura".

Dyrektorzy rozmawiali ponadto o planowanych w tym roku w Zakopanem rekolekcjach pracowników i współpracowników Caritas, pielgrzymce do Łagiewnik, święcie Caritas czy Forum Szkolnych Kół Caritas, które odbędą się w Gnieźnie.

Reklama

Podczas zgromadzenia omawiana była również bieżąca praca poszczególnych komisji tematycznych Caritas: ds. młodzieży, ds. przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, ds. wizerunku Caritas i ds. działalności leczniczej.

Gościem spotkania był ponadto Robert Kawałko, prezes Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu, który wygłosił referat na temat pozyskiwania funduszy w obrębie Caritas.

Obrady zakończyły się uroczystą Mszą św., której przewodniczył abp Celestino Migliore.

W homilii abp Migliore mówił, że ludzie "w ciągu całej swojej historii pokazywali, że od Boga oczekują w pierwszym rzędzie, aby ich chronił od chorób, biedy, bólu i cierpienia". - Takie oczekiwania pojawiają się także w życiu chrześcijan: dobra nowina Chrystusa ma leczyć i czynić ludzi szczęśliwymi. Bo przecież wszyscy jesteśmy spragnieni szczęścia. I to pragnienie wyraża się w oczekiwaniu, że Kościół będzie głosił Ewangelię, która będzie współbrzmiała z oczekiwaną przez nas szczęśliwością. Nasze praktyki religijne muszą dawać zaspokojenie i przynosić zadowolenie. Niedzielne msze święte mają nam przynosić zrozumienie naszych bolączek i dawać ukojenie. Liturgia ma być lekiem na nasze utrapienia i prowadzić do uniesień" - stwierdził.

"Tym niemniej - zaznaczył nuncjusz - używanie religii jako środka do zaradzenia chorobom, biedzie czy głodowi, może w rezultacie obrócić się przeciw samej religii, przeciw Bogu, który jest wszechmocny i miłosierny". - Może się bowiem okazać, że to nie my służymy Bogu, ale chcielibyśmy, aby Bóg służył nam i naszym pragnieniom - przestrzegał abp Migliore.

Kaznodzieja podkreślił, że Jezus nigdy nie uważał uzdrowienia z choroby czy przywrócenia fizycznego dobrobytu człowiekowi za ostateczny cel swojej działalności. - Raczej był to tylko pewien etap na drodze do Boga i do wiary. Uzdrowienie zawsze odbywało się w pewnym kontekście i miało służyć jako środek, aby zwrócić uwagę na rzeczy ważniejsze: na słuchanie Jego słowa i odkrywanie prawdziwej, osobistej wiary - tłumaczył abp Migliore.

"Jezusowe cuda przynosiły najpierw uzdrowienie z choroby, ale też potem prowadziły do prawdziwego nawrócenia i przebaczenia grzechów" - dodawał kaznodzieja.

Nuncjusz podkreślił, że działalność charytatywna powinna iść w parze z ewangelizacją. "Są ludzie, którzy skarżą się na zbyt ścisłą zależność między posługą miłości a przepowiadaniem czy szerzej – ewangelizacją. Jakby chcieli powiedzieć, że posługa miłości jest w służbie przepowiadania i niesie z sobą ryzyko czynienia z działalności charytatywnej instrumentu prozelityzmu" - kontynuował abp Migliore.

Tymczasem, jak zaznaczył, słowa Jezusa w tej sprawie są wystarczająco jasne, tak jak zupełnie jednoznaczne jest Jego postępowanie: cenił nawrócenie i zmianę stylu życia tych grzeszników, z którymi się spotkał, ale nie wzywał wszystkich z nich do pójścia za Nim.

"Ci wszyscy nawróceni, którzy nie zostali wezwani do pójścia za Jezusem (...) nie byli przez Jezusa traktowani, jako ludzie 'mniejszej czy gorszej wiary' niż inni; nie byli przez Niego traktowani jako ludzie 'z marginesu' Królestwa Bożego tylko dlatego, że pozostali w swoich środowiskach i nie poszli za Nim - wyjaśnił abp Migliore.

- Każdy, kto w jakiś sposób przyjął przesłanie Jezusa, zmieniając swoje życie czy nawracając się radykalnie, był uznany przez Jezusa jako ktoś, kto wniósł swój własny wkład w budowanie Królestwa Bożego na ziemi. Nikt z nich nie jest „drugorzędny” - zapewniał w homilii nuncjusz.

- I tak jest też dzisiaj - dodał. - Istnieje wielu współczesnych zacheuszów, łazarzów, samarytanek, setników, którzy mają swój udział w dziele nowej ewangelizacji - wyjaśnił abp Migliore.

2013-01-16 14:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nuncjusz apostolski rozmawiał z przedstawicielkami Kongresu Kobiet o gender

[ TEMATY ]

nuncjusz

abp Celestino Migliore

gender

BOŻENA SZTAJNER

Nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore spotkał się dziś z przedstawicielkami Kongresu Kobiet (KK). Kilka Tygodni temu członkinie Kongresu skierowały do papieża Franciszka list, w którym wyraziły zbulwersowanie "bezprecedensowym atakiem na prawa kobiet i ideały równości organizowanym przez niektórych hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce".

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio pozostaje naszym towarzyszem w cierpieniu - o. Cantalamessa o mocy orędownictwa świętego z Petrelciny

2021-09-23 12:03

[ TEMATY ]

O. Pio

Graziako

Moje pierwsze prawdziwe spotkanie z ojcem Pio miało miejsce wiele lat po jego śmierci, gdy byłem w San Giovanni Rotondo przy okazji rekolekcji dla duchownych. Nie poznałem go za życia, a po jego śmierci jako teolog nie czułem też potrzeby bliższego zapoznania się z jego myślą.

Podczas tamtego pobytu przeczytałem przypadkiem świadectwo, które ojciec Pio złożył swojemu spowiednikowi kilka dni po tym, jak otrzymał stygmaty. Znajduje się ono na chórze w starym kościele – tam, gdzie wszystko zaszło. Ojciec Pio kończył swoją relację słowami psalmu:

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję