Reklama

Polska

Ekumeniczne kolędowanie i spotkanie młodzieży katolickiej i ewangelickiej

[ TEMATY ]

Częstochowa

ekumenizm

KS. MARIUSZ FRUKACZ

Na rozpoczęcie częstochowskich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w kościele ewangelicko-augsburskim odbyło się wieczorem 19 stycznia ekumeniczne kolędowanie. Podczas spotkania zabrzmiały znane kolędy, ale również kolędy różnych tradycji konfesyjnych.

- Gromadzi nas dzisiaj wiara w Jezusa Chrystusa. Wyrażamy ją pięknie w śpiewie kolęd - mówił na początku spotkania ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie.

Reklama

Uczestnicy spotkania mogli usłyszeć m. in. kolędy w wykonaniu scholi liturgicznej Domine Jesu pod kierunkiem ks. Mateusza Ociepki. W murach ewangelickiej świątyni Wniebowstąpienia Pańskiego zabrzmiała m.in. kolęda „Adeste fideles” (Pospieszcie, o wierni) w języku polskim i łacińskim.

Rozważanie na temat tajemnicy Bożego Narodzenia wygłosił kleryk Bartłomiej Bardelski z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. - Chrześcijanie w kolędach odkrywają prawdę o Bogu, o sobie samych i sercu człowieka - mówił kleryk Bardelski.

„Cichy głos z Betlejem jest mocnym głosem Bożej miłości”- kontynuował kleryk częstochowskiego seminarium.

Reklama

Do znaczenia ekumenicznego spotkania i modlitwy nawiązał ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. - Przy chrzcielnicy przypominamy sobie, że jeden jest Pan, jedna wiara i jeden chrzest - mówił ks. Grabowski.

Odnosząc się do czasów współczesnych, ks. Grabowski podkreślił, że „dzisiaj ludzie młodzi przestają żyć po Bożemu, a zaczynają żyć po swojemu”.

Przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich modlili się nie tylko o jedność Kościoła, chrześcijaństwa, ale swoją modlitwą ogarnęli biednych, bezrobotnych, cierpiących.

Na zakończenie kolędowego spotkania wszyscy obecni w kościele chwycili się za ręce i wspólnie odmówili „Ojcze nasz”.

W ekumenicznym kolędowaniu wzięli udział mieszkańcy Częstochowy, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej na czele z rektorem ks. dr. Andrzejem Przybylskim i ojcem duchownym ks. Pawłem Dzierzkowskim oraz ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i przedstawiciele różnych kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej: ks. mitrat Mirosław Drabiuk - proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, ks. Adam Glajcar - proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. Szczepan Rycharski z polskokatolickiej katedry Matki Bożej Królowej Apostołów w Częstochowie.

Następnie po wspólnym ekumenicznym kolędowaniu w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego młodzież katolicka i ewangelicka rozmawiała o tym jak głosić wiarę w Chrystusa? - Bardzo ważne jest osobiste świadectwo, także stałe spotkanie z Biblią, ze Słowem Bożym - mówił przedstawiciel młodzieży ewangelickiej.

Uczestnicy panelu ekumenicznego podkreślili, jak ważna jest odwaga dawania świadectwa, dzielenie się wiarą w środowisku rodzinnym, w miejscu pracy. - Bardzo ważna jest postawa uczciwa, autentyczna. Nie jest ważne, czy masz koloratkę czy nie, liczy się postawa, świadectwo - mówił jeden z uczestników spotkania.

„Oczywiście kapłanom jest bardzo trudno dzisiaj głosić wiarę. Oni pierwsi są narażeni na niezrozumienie, na atak”- kontynuowała jedna z uczestniczek.

Na program Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Częstochowie, który obchodzony jest pod hasłem: „Czegoż żąda Pan od ciebie?" (por. Mi 6, 6-8), w dniach 18-25 stycznia, składa się również ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego, które odbędzie się 20 stycznia w świątyni prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, podczas którego kazanie wygłosi ks. dr hab. Sławomir Zieliński, przez wiele lat referent ds. ekumenizmu w archidiecezji częstochowskiej.

Tydzień ekumeniczny zakończy się Mszą św. o jedność chrześcijan 25 stycznia o godz. 18 w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi (Al. Najświętszej Maryi Panny 56). Mszy św. będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

2013-01-21 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W drodze do jedności

Niedziela łódzka 37/2020, str. VI

[ TEMATY ]

ekumenizm

Taize

Archiwum Duszpasterstwa Młodzieży

Uczestnicy wyjazdu

Uczestnicy wyjazdu

Istnieją dary, które mają wpływ na jedność Kościoła. Nie ważne jest to, że pochodzimy z całego świata i różnych odłamów chrześcijaństwa. W Taizé wszyscy byliśmy jedno.

Do wyjazdu do Taizé Pan Bóg zaprosił mnie przez inne osoby. Początkowo miałam wątpliwości, czy to jest dobry pomysł, by tam jechać, ale kiedy już się zdecydowałam, to jechałam tam z zaciekawieniem, ale też i bez większych oczekiwań.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Chiny: piąty biskup wyświęcony w ramach porozumienia z Watykanem

2021-07-28 20:23

[ TEMATY ]

biskup

Chiny

Stolica Apostolska

Episkopat news

W Pingliang, w chińskiej prowincji Gansu sakrę biskupią przyjął nowy biskup koadiutor tamtejszej diecezji 49-letni ks. Li Hui. Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, jest on „piątym chińskim biskupem mianowanym i wyświęconym w ramach przepisów Tymczasowego Porozumienia w sprawie mianowania biskupów w Chinach”.

Treść umowy, podpisanej we wrześniu 2018 roku i przedłużonej w 2020 roku, nigdy nie została ujawniona. Przy tej okazji dziennikarze przypominają słowa Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina, który wielokrotnie podkreślał, że porozumienie ma charakter duszpasterski i dotyczy jedynie mianowania biskupów, zaznaczając, że Stolica Apostolska wcale nie zamyka oczu na nadużycia wolności religijnej w Chinach, o których wie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję