Reklama

Polska

Nieszpory i ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w świątyni prawosławnej

[ TEMATY ]

prawosławie

KS. MARIUSZ FRUKACZ

Po raz pierwszy w historii częstochowskiej ekumenii nabożeństwo Słowa Bożego połączone z uroczystymi Nieszporami odbyło się wieczorem 20 stycznia w prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej w Częstochowie, w ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Nabożeństwu w języku starosłowiańskim przewodniczył ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej w Częstochowie.- Dziękujemy dzisiaj Bogu za dar tej wspólnej modlitwy na drodze do jedności chrześcijan- mówił na początku nabożeństwa ks. Drabiuk.

Podczas nabożeństwa kazanie wygłosił ks. dr hab. Sławomir Zieliński, przez wiele lat referent ds. ekumenizmu w archidiecezji częstochowskiej.- Przez sakrament chrztu świętego wszyscy przyoblekliśmy się w Chrystusa. Nie tylko reprezentujemy Chrystusa, ale przynależymy do Niego- mówił ks. Zieliński.

Ks. Zieliński wskazał na znaczenie ruchu ekumenicznego dla Europy i dzisiejszego świata - Poszukiwanie jedności i ruch ekumeniczny to wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego - podkreślił ks. Zieliński.

„Droga do przyszłości Europy może przebiegać jedynie przez drogi ekumenizmu. Obecny czas to godzina chrześcijańskiej ekumenii”- kontynuował ks. Zieliński przywołując słowa teologa protestanckiego Jürgena Moltmanna.

Kaznodzieja przypomniał, że „ekumenizm to nie tylko dyplomacja, gościnność i akademicka wymiana myśli, ale to proces duchowy.”- Naszym celem jako chrześcijan jest nawrócenie nas wszystkich do Chrystusa. Wielką wartością jest wspólna modlitwa, wspólne działanie na rzecz ocalenia wartości chrześcijańskich, byśmy w oczach świata stali się wiarygodnymi jako chrześcijanie - mówił ks. Zieliński.

Były referent ds. ekumenizmu w archidiecezji częstochowskiej przywołał również postać teologa prawosławnego Oliviera Clément. - Ten wielki przyjaciel patriarchów Atenagorasa, Bartłomieja oraz bł. Jana Pawła II i br. Rogera z Taize’ promował dialog otwarty - podkreślił ks. Zieliński.

Reklama

Przedstawiciele różnych kościołów chrześcijańskich modlili się o pokój na świecie, za Częstochowę, za młodzież oraz biednych, bezdomnych i bezrobotnych. Nabożeństwu towarzyszył śpiew chóru z rzymskokatolickiej parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Częstochowie.

We wspólnej modlitwie wzięli udział mieszkańcy Częstochowy, alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, osoby życia konsekrowanego oraz duchowni: ks. dr Andrzej Przybylski rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. dr hab. Sławomir Zieliński i przedstawiciele różnych kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej: ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, ks. Adam Glajcar proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. Szczepan Rycharski z polskokatolickiej parafii Matki Bożej Królowej Apostołów w Częstochowie oraz ks. Tadeusz Ł. Ratajczyk proboszcz Starokatolickiej Parafii Mariawitów w Gniazdowie k. Koziegłów.

Cerkiew pod wezwaniem Częstochowskiej Ikony Matki Bożej w Częstochowie należy do dekanatu Kraków, diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Kamień węgielny pod budowę cerkwi poświęcił patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I w roku 1998. Pierwsze nabożeństwa odbyły się 1 lipca 2001 r.

Sama parafia prawosławna w Częstochowie ma długą historię, o jeszcze greckich korzeniach. To jedna ze starszych wspólnot prawosławnych, sięgająca XVIII wieku. W drugiej połowie XIX stulecia większość parafian stanowili przybysze z Rosji - urzędnicy, wojskowi, kupcy. Na ich użytek wybudowano pierwszą świątynię św. św. Cyryla i Metodego, wyświęconą w 1872 roku. Świątynię prawosławną wybudowano na miejscu zburzonego kościoła katolickiego pw. św. Jakuba Apostoła. Kościół św. Jakuba został zatem rozebrany w 1869 r. Ze względu na to, że rozbiórki odmówili częstochowscy robotnicy do tej pracy wykorzystano żołnierzy i robotników przywiezionych z Rosji. Budowę cerkwi rozpoczęto 10 maja 1870 r. A dnia 15 października 1872 r. warszawski archirej Joannikij dokonał jej poświęcenia. Gdy 11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. Tego samego dnia Częstochowa stała się wolna od okupanta niemieckiego. Kościół św. Cyryla i Metodego przejęli katolicy dnia 8 grudnia 1918 r.

Reklama

Po pierwszej wojnie światowej parafianie prawosławni przenosili się szereg razy, wynajmując pomieszczenia lub korzystając z gościny parafii ewangelickiej.

Obecną świątynię Częstochowskiej Ikony Matki Bożej zaprojektował białostocki architekt Michał Bałasz. Parafia obejmuje duży obszar, nie tylko Częstochowy i okolic, należy do niej sto kilkadziesiąt osób.

2013-01-21 11:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosja: patriarcha Cyryl poprosił wiernych o wybaczenie mu jego grzechów

[ TEMATY ]

prawosławie

Rosja

Artur Stelmasiak

Zgodnie z wielowiekowym zwyczajem i praktyką liturgiczną na progu prawosławnego Wielkiego Postu patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl poprosił wiernych, aby wybaczyli mu jego grzechy. "Chciałbym prosić wszystkich was o przebaczenie. Być może moje słowa i działania kogoś zraniły lub sprawiły komuś przykrość, chociaż nigdy tego nie chciałem" - powiedział, klęcząc przed głównym ołtarzem stołecznej świątyni Chrystusa Zbawiciela, zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP).

W niedzielę 13 marca, podczas nabożeństwa wieczornego, w przededniu prawosławnego Wielkiego Postu (według kalendarza juliańskiego - starego stylu), patriarcha zapewnił, że "nigdy nie miałem, nie mam i nie będę miał zamiaru świadomie kogokolwiek skrzywdzić, ale być może tak właśnie odbierane są moje słowa i czyny". "Dlatego każdego z was i cały Kościół proszę obecnie o przebaczenie, wybaczcie mnie, grzesznikowi" - oświadczył, klęcząc, patriarcha.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

[ TEMATY ]

Gniezno

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 r. w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

2022-12-04 17:56

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Abedin Taherkenareh

1/8 finału: Francja - Polska 3:1 (1:0).

Bramki: 1:0 Olivier Giroud (44), 2:0 Kylian Mbappe (74), 3:0 Kylian Mbappe (90+1), 3:1 Robert Lewandowski (90+9-karny).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję