Reklama

Polska

Częstochowa: odbyło się zebranie Papieskich Dzieł Misyjnych

Przygotowania do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w 2019 r. oraz jubileusz 25-lecia działalności Wydawnictwa Papieskich Dzieł Misyjnych Missio-Polonia to główne tematy zebrania Papieskich Dzieł Misyjnych oraz innych środowisk misyjnych w Polsce, które odbyło się w dniach 4-5 września 2018 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

[ TEMATY ]

misje

Ks. Mariusz Frukacz

Głównym tematem, nad którym refleksję podjęli uczestnicy zebrania było przygotowanie się do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w 2019 r., który jest propozycją papieża Franciszka

i prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów abp. Fernanda Filoniego, żeby październik następnego roku był przeżywany w duchu misyjnym we wszystkich wspólnotach kościelnych na świecie.

Reklama

W rozmowie z „Niedzielą” ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych podkreślił, że chodzi o rozbudzenie świadomości misyjną Ad Gentes – Ta inicjatywa Ojca Świętego jest dobrą okazją do tego, aby każda diecezja i każda rodzina zakonna obudziła się niejako w miesiącu misyjnym – podkreślił ks. Atłas.

„Nadzwyczajny miesiąc misyjny z woli Ojca Świętego ma być miesiącem, który ożywi każdy Kościół lokalny. Dlatego też Kościół w Polsce stoi przed ogromnym wyzwanie i wielką szansą, żeby ożywić te inicjatywy misyjne, które już funkcjonują, ale nadal w wielu przestrzeniach życia eklezjalnego i życia duszpasterskiego temat misji Ad Gentes nie jest nadal dość mocno zauważany” – kontynuował w rozmowie z nami dyrektor krajowy PDM .

Ks. Atłas zwrócił uwagę na to, że „duszpasterstwo i misje nie mogą być gdzieś na marginesie” - Te dwa wymiary życia kościelnego muszą się wzajemnie przenikać. Ważna jest harmonia pomiędzy duszpasterstwem a działalnością misyjną. Jest to także okazja do tego, aby szczególnie głęboko przeżyć Tydzień Misyjny. Miesiąc misyjny to jest także bardzo dobry czas do podjęcia jeszcze bardziej formacji misyjnej – podkreślił ks. Atłas.

Reklama

Natomiast bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji w rozmowie z „Niedzielą” zwrócił uwagę na konieczność połączenia problematyki misyjnej z tematem rodziny - Z chrztu świętego wynika ta prawda, że wszyscy jesteśmy uczniami i misjonarzami. Rodzina jest tą wspólnotą, gdzie jest przekazywana wiara i w rodzinie jest ona formowana. Tą wiarą rodzina powinna się dzielić i to jest bardzo wielka misja dla rodziców – podkreślił bp Mazur.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji zaznaczył, że „trzeba jeszcze bardziej pomóc rodzinom, aby ich świadomość była jeszcze większa, jeśli chodzi o przekazywanie wiary” - Rodzina powinna stać się podmiotem ewangelizacji na co zwrócił uwagę synod o rodzinie, spotkanie w Dublinie, a wcześniej wiele na ten temat mówił św. Jan Paweł II – podkreślił bp Mazur i dodał: „Ważna jest modlitwa za misje w rodzinach. Myślę, że dobrze byłoby, aby w miesiącu misyjnym poruszyć temat rodziny”.

Podczas dyskusji nad zaangażowaniem i pracą Papieskich Dzieł Misyjnych uczestnicy spotkania pytali m. in. o to do kogo trafiać z problematyką misyjną. Zwrócono uwagę na młodzież przygotowująca się do bierzmowania oraz na zaangażowanie misyjne w katechezie.

Na rolę wychowania misyjnego w ramach programu katechetycznego zwrócił uwagę ks. Jacek Gancarek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Częstochowskiej – Ważną rzeczą jest danie katechetom dobrego narzędzia do pracy z dziećmi i młodzieżą. W naszej archidiecezji już od 3 lat wydajemy w Referacie Misyjnym Kurii Metropolitalnej „Misyjne abc dla katechetów”, w którym katecheci otrzymują m. in. propozycję tematów misyjnych i jak je wykorzystać w ciągu roku liturgicznego – mówił ks. Gancarek.

Podczas spotkania podkreślono również jak ważne w kolejnych miesiącach będą nabożeństwa misyjne oraz przybliżanie świadectw misjonarzy.

Podczas zebrania w Częstochowie sekretarze krajowi poszczególnych czterech Dzieł Misyjnych przedstawili sprawozdania ze swej działalności oraz plany na rok 2019.

Spotkanie zakończyło się Mszą św., która była dziękczynieniem za 25 lat działalności Wydawnictwa PDM Missio-Polonia. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił były dyrektor Wydawnictwa ks. Antoni Mulka.

W homilii ks. Mulka podkreślił, że „wszyscy jesteśmy na służbie Chrystusa i Kościoła” - Naszym zadaniem jest głoszenie słowa Bożego, by wypełnić mandat misyjny Chrystusa. Wydaje się, że ewangelizacja jest potrzebna także w Polsce – mówił ks. Mulka.

Nawiązując do czytań mszalnych duchowny przypomniał, że „Ewangelia realizuje się w konkrecie i to Pan Bóg daje wzrost”.

- Wielkie dzieła Boże zaczynają się od modlitwy. My jesteśmy narzędziami w ręku Boga – podkreślił ks. Mulka.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa o kardynale Adamie Kozłowieckim, wielkim misjonarzu w Zambii w Sali im. A. Kordeckiego na Jasnej Górze.

2018-09-05 16:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Studnia za makulaturę

Co miesiąc w kilku warszawskich parafiach zbierana jest makulatura z myślą o misjach i finansowaniu budowy studni w Sudanie Południowym. Wkrótce do zbiórki dołączy kilka parafii na Pradze

Akcję zainicjowali w Łodzi i Płocku przed dwoma laty członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Pomysł wziął się, jak mówi ks. Kazimierz Kurek, salezjanin z Płocka, jeden z prekursorów akcji, z natchnienia Bożego i po informacjach o sytuacji w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję