Reklama

Konkurs „Niedzieli” rozstrzygnięty

Konferencja Europy Wschodniej Zakonu Franciszkanów ogłosiła patronem ubiegłego roku liturgicznego św. Maksymiliana Marię Kolbego. Św. Maksymilian jest także patronem środków społecznego przekazu. Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela” uczciła go specjalnym konkursem dla dzieci i młodzieży szkolnej, który polegał na wykonaniu gazetki ewangelizacyjnej. Miała ona obejmować swą tematyką nie tylko postać, ale i dzieło św. Maksymiliana. Konkurs trwał od września do grudnia 2004 r. i obejmował swym zasięgiem szkoły i parafie archidiecezji częstochowskiej. Jego hasło brzmiało: „Podziel się Dobrą Nowiną. Poznaj Bożych pomocników”.

Niedziela częstochowska 6/2005

Graziako

Fragment spektaklu w wykonaniu zespołu „Sonare”

W auli redakcyjnej Niedzieli 14 stycznia br. spotkało się blisko 80 uczniów, finalistów konkursu. Przybyli wraz z nauczycielami, niektórzy z rodzicami. Przyjechali w większości spoza Częstochowy, a podjęty przez nich trud jest świadectwem zasadności organizowania tego typu spotkań. Są one okazją do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń, czasem również do nawiązania bliższej znajomości, może współpracy.
Od kilku już lat oprawę artystyczną „Niedzielnych” finałów konkursowych przygotowuje zespół „Sonare”, działający przy Szkole Podstawowej nr 47 w Częstochowie. Członkami grupy są dzieci z klas od II do VI, a jej opiekunkami Alicja Błażejowska i Dorota Komorowska. Obie Panie są autorkami scenariusza, muzyki, tekstów piosenek, scenografii, dekoracji i kostiumów. W tym roku ich zadanie było wyjątkowe. Postać Świętego Męczennika jest trudna do pokazania, zwłaszcza w utworze dramatycznym, granym przez tak młodych aktorów. I tym razem jednak Zespół wykazał się ogromną wrażliwością, i - mimo młodego wieku - dojrzałością artystyczną. Retrospektywna scena obozowa, kiedy Maksymilian Kolbe zgłasza się na śmierć za więźnia Gajowniczka, wywołała niejedną łzę. Młodzi widzowie, przygotowani pracą przy tworzeniu gazetki, znali historię życia i męczeńskiej śmierci Świętego, jednak możliwość konfrontacji wyobrażeń z teatralnym jej odtworzeniem musiała wzbudzić refleksje.
Część artystyczna poprzedziła moment nagrodzenia zwycięzców, którzy z wielkim wzruszeniem odbierali dyplomy i wyróżnienia z rąk redaktora naczelnego Niedzieli ks. inf. Ireneusza Skubisia. Ksiądz Infułat w słowie do młodych wspominał swoje spotkanie z zakonnikami z Niepokalanowa, którzy pamiętali o. Maksymiliana.
Warto podkreślić, że konkurs był naprawdę trudny. Wymagał nie tylko dużej wiedzy, ale i zmysłu artystycznego. Trzeba było przecież zilustrować gazetkę i wykazać się oryginalnymi pomysłami. Szczególnie więc dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy podjęli się tego zadania i zdopingowali uczniów do pracy. Mamy nadzieję, że udział w konkursie zostawi trwały ślad w pamięci zarówno młodych, jak i starszych jego uczestników, oraz będzie zachętą do podjęcia następnych inicjatyw, które zrodzą się w Niedzieli.

Zwycięzcy konkursu

I miejsce ex aequo:
Szkoła Podstawowa nr 47 w Częstochowie,
Gimnazjum Publiczne w Działoszynie,

II miejsce:
Zespół Szkół w Konarach

Reklama

III miejsce ex aequo:
Zespół Szkół Samorządowych w Pątnowie,
Gimnazjum Publiczne w Truskolasach.

***

II miejsce w konkursie zajęli uczniowie II klasy Szkoły Podstawowej w Konarach (par. Kłomnice), których katechetą jest ks. Sławomir Porębski. O swoim udziale i wykonanej pracy powiedzieli:
Monika: „Konkurs podobał mi się, był bardzo ciekawy”;
Dawid: „Naszą pracę wykonywaliśmy na lekcjach religii”;
Justynka: „Wszystko było łatwe, bo trudności było bardzo mało”;
Bartek: „Pomagał nam trochę nasz fajny Ksiądz”;
Agnieszka: „Nasz album przygotowywaliśmy ponad miesiąc”;
Gosia: „Czasem niektórych bolały ręce, bo jeszcze nie piszemy zbyt szybko”;
Karolinka: „Spodobał mi się ten Maksymilian; miał takie dobre serce”;
Ks. Sławomir: „Jestem mile zaskoczony, że naszej klasie przyznano II nagrodę. Jest to wyróżnienie nie tylko dla klasy, ale i dla całej szkoły”.

Finalistów wysłuchał ks. Paweł Maciaszek

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Magdalena Mścichowska
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 00 wew. 366, 515 082 867
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Magdalena Mścichowska
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 00 wew. 366, 515 082 867
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Pomnik św. Jana Pawła II stanął w Łukowej

2020-05-31 22:05

Joanna Ferens

Uroczyste poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II

W kościele pw. WNMP w Łukowej odbyły się (31.05) gminno - parafialne uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II. Podczas wydarzenia został odsłonięty i poświęcony pomnik św. Jana Pawła II, Papieża Polaka.

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy św., którą sprawował ks. proboszcz Waldemar Kostrubiec. W rozmowie podkreślał, iż pomnik jest oddolną inicjatywą mieszkańców i ma wymiar duchowej łączności z Ojcem Świętym Janem Pawłem II: – Jest to dar parafian i przejaw ich czci do Ojca Świętego. Ja pragnę, by nie był to jedynie pomnik pamiątka, który powstał, by uczcić osobę Jana Pawła II, ale by był pomnik, który w naszych sercach budzi oddźwięk. Prawdziwym pomnikiem wdzięczności i czci będzie wówczas, kiedy będziemy starali się poznawać nauczanie Papieża Polaka i według niego żyć. Ten pomnik jest dla nas wszystkich zobowiązaniem, by żyć po Bożemu, by żyć dobrze. Chcemy także każdego dnia żyć słowami, które pozostawił nam św. Jan Paweł II – dodaje ks. proboszcz.

Na wszystkich ścianach cokołu pomnika umieszczono różnorodne informacje, o których informuje dyrektor GOK w Łukowej, Wiesława Kubów: – Na froncie cokołu umieściliśmy napis ‘Pokój tobie, Polsko! Ojczyzno moja!’ z papieskiej homilii. Na pozostałych tablicach są informacje o ofiarodawcach i fundatorach oraz fragment przemówienia Papieża z jego wizyty w Zamościu w 1999 roku, w którym powierzył Zamojszczyznę Matce Odkupiciela. Są także informacje ku czci jakich rocznic pomnik powstał. I tak obok, setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka, jest to także 100-lecie Cudu nad Wisłą oraz 73-lecie wizyty w Łukowej późniejszego Prymasa Polski, a wówczas biskupa lubelskiego, Stefana Wyszyńskiego. Jeśli chodzi o samą osobę Jana Pawła II, to Papież przedstawiony jest w geście błogosławieństwa, jakby szedł z nim do mieszkańców, w ręku trzyma ferulę, czyli zakończony krzyżem pastorał papieski – podkreślała.

Dopełnieniem uroczystości była wystawa udostępniona przez Centrum Myśli Jana Pawła II, ‘Karol Wojtyła. Narodziny’, część artystyczna w wykonaniu Chóru ‘Harmonia’ oraz rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w konkursie literackim, którego celem było napisanie odpowiedzi na list Ojca św. skierowany do dzieci całego świata z 1994 roku. Laureatami konkursu zostali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łukowej: Jan Grzyb, Nikola Jurkiewicz, Zuzanna Kaproń, Maja Kraczek, Wiktor Sikorski, Maja Tworzewska, Kacper Jagucek i Emilia Jurkiewicz. Na zakończenie uroczystości, przedstawiciele społeczności gminnej złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze. Organizatorami wydarzenia byli Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Kultury i Parafia pw. WNMP w Łukowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję