Reklama

VI Spotkanie Opłatkowe Osób Niepełnosprawnych w Mysłakowicach

15 stycznia br. w Mysłakowicach k. Jeleniej Góry odbyło się już VI Spotkanie Opłatkowe Osób Niepełnosprawnych. Wzięło w nim udział ok. 400 osób niepełnosprawnych, przedstawiciele władz powiatu i gminy, organizacji pozarządowych, instytucji, sponsorzy, wolontariusze oraz opiekunowie i rodziny osób niepełnosprawnych.

W uroczysty nastrój wspólnej modlitwy wprowadził uczestników koncert kolęd w wykonaniu Chóru Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Mszę św. w intencji wszystkich obecnych celebrował biskup legnicki Tadeusz Rybak w asyście 12 kapłanów i 2 diakonów. Liturgię Słowa i procesję z darami przygotowały osoby niepełnosprawne. W homilii Ksiądz Biskup mówił o bezwarunkowej miłości Boga, ogromnej wartości modlitwy, cierpienia, pokornego dźwigania krzyża w często niełatwej rzeczywistości. To są pewne źródła łask.
„Pan Jezus przyszedł na ziemię, aby okazać ludziom miłość - mówił Ksiądz Biskup - aby powiedzieć, jak Bóg bardzo kocha człowieka, zwłaszcza człowieka, który jest niedoceniany przez innych. Wy, którzy jesteście dotknięci cierpieniem, macie szczególne względy u Pana Boga. Popatrzcie, Ojciec Święty gdziekolwiek spotyka się z chorymi, prosi ich o modlitwę za siebie i sprawy Kościoła, bo wie, że Pan Bóg wysłuchuje szczególnie tych modlitw. Chcę Wam także podziękować za dzisiejsze przybycie. A dla nas, którzy możemy pomóc osobom niepełnosprawnym to zaszczyt, że możemy pomagać ludziom, których Pan Bóg tak bardzo umiłował. Ciągle też powinniśmy dorastać do tej miłości, którą każdy z nas powinien się odznaczać” - apelował Kaznodzieja.
Po Mszy św. proboszcz ks. Tadeusz Grabiak podziękował wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie spotkania oraz darczyńcom, po czym zaprosił do wysłuchania koncertu kolęd i pastorałek przygotowanego przez młodzież. Następnie pełni radości i umocnieni modlitwą wszyscy udali się na przyjęcie przygotowane przez organizatorów spotkania w Zespole Szkół Podstawowych i Gimnazjum. Pięknie nakryte stoły przypominały, że to uroczyste spotkanie opłatkowe, jeszcze świąteczne. Nie zabrakło na nich czerwonego barszczu, krokietów, bigosu, ciast, owoców i napoi. Były piękne życzenia przy łamaniu się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd, pojawiły się nawet łzy, ale nade wszystko radość ze spotkania emanowała z twarzy uczestników. W latach poprzednich udział w spotkaniach wiązał się również z przygotowaniem programu artystycznego przez niepełnosprawnych i nadal chcieliby oni czynnie w nich uczestniczyć. „Ale i tak są szczęśliwi, że mogą tu być, przywitać się z Księdzem Biskupem, kapłanami i przyjaciółmi” - powiedziała Teresa Kuczma, opiekunka grupy z Domu Pomocy Społecznej w Janowicach Wielkich. „A Ty jak się tutaj czujesz?” - spytałam Magdalenę Śmieszek z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jeleniej Górze. „Lubię tu przyjeżdżać, spotkanie dostarcza wielu wrażeń, śpiewam razem ze wszystkimi, a potem opowiadam o wszystkim w domu” - odpowiedziała. Natomiast Beata Piejko z Grupy Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin „Niezapominajki” stwierdziła: „Spotkania takie jak dzisiejsze integrują ludzi, pomagają w rozwiązywaniu problemów. Wszelkie kontakty z innymi ludźmi dają osobom chorym i niepełnosprawnym dużo radości. Na takie spotkanie czeka się z niecierpliwością cały rok”. Te spotkania stały się już tradycją i są oczekiwane, ale ich przygotowanie wymaga czynnego zaangażowania wielu ludzi dobrej woli i otwartych serc. Na wyrazy szacunku i uznania zasługują szczególnie: dyrektor Szkoły Andrzej Dąbek, Ochotniczy Hufiec Pracy, Panie z koła Związku Rencistów, Emerytów i Inwalidów w Mysłakowicach, młodzież, sponsorzy oraz niezastąpiony, zawsze życzliwy, pełny ciepła i spokoju proboszcz ks. Tadeusz Grabiak. Na zakończenie uroczystości spytałam więc Gospodarza, jak ocenia spotkanie? „To wszystko jest wspólnym wysiłkiem wielu osób. Cieszę się, że było tyle osób niepełnosprawnych, ale wiem też, że powinno być ich dużo więcej. Wciąż jeszcze ludzie wstydzą się inwalidztwa, to bariera trudna do pokonania, ale to nasze zadanie - pomóc im przełamać lęk, izolację” - powiedział Ksiądz Proboszcz. Kiedy natomiast zapytałam o środki finansowe na realizację tego jakże pięknego i szlachetnego przedsięwzięcia, zaległa chwila ciszy, po czym, jakby nieco nieśmiało, pojawiła się odpowiedź: „W tym roku było znacznie trudniej”. Mam nadzieję, że tylko na moment przysnęła wrażliwość ludzka. Najważniejsze są jednak chęci. Bo nie ma nic niemożliwego dla tego, kto wierzy i nie ma nic trudnego dla tego, kto kocha.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach Watykańskich

2020-05-29 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Grota z Lourdes

źródło: vaticannews.va

Grota z Lourdes w Ogrodach Watykańskich

Franciszek postanowił zakończyć maryjny miesiąc maj modlitwą różańcową w Ogrodach Watykańskiech, w Grocie z Lourdes - będzie ona transmitowana na cały świat począwszy od godz. 17.30. Modlitwie towarzyszy hasło zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich:„Gorliwi i jednomyślni na modlitwie, razem z Maryją” (Dz 1, 14).

W sercu Ogrodów Watykańskich znajduje się replika Groty Massabielle, miejsca, w którym Matka Boża ukazała się św. Bernadetcie Soubirus w 1858 r.

Historia tego miejsca związana jest z papieżem Leonem XIII, który bardzo lubił Ogrody Watykańskie i spędzał w nich wiele czasu. Kazał nawet urządzić sobie apartament na szczycie Wzgórza Watykańskiego, w starej wieży obronnej, która dziś nosi jego imię. Bp Schoepfer, biskup diecezji Tarbes, do której należała miejscowość Lourdes, postanowił podarować papieżowi replikę Groty – Leon XIII pobłogosławił reprodukcję na początku prac, 1 czerwca 1902 r. Grotę wzniesiono opartą o średniowieczny mur obronny z czasów Leona IV (IX w.). 28 marca 1905 r. watykańska Grota Masabielle została uroczyście zainaugurowana przez następnego papieża, Piusa X (papież ten kazał zmienić nazwę diecezji Tarbes na Tarbes-Lourdes).

W następnych latach na Grocie wzniesiono kopię bazyliki a po jej bokach półkoliste schody prowadzące z tarasu na plac przed Grotą. Neogotycka wieża nie pasowała do barokowego otoczenia i kontrastowała z kopułą Michała Anioła, dlatego w 1933 r., gdy wieża zaczęła pękać, Pius XI kazał ją rozebrać.

Dziś zachowała się najważniejsza część monumentalnego komplesu, czyli Grota objawiewień z figurą Madonny.

Wnętrze Groty i sąsiadujący z nią mur pokrywa dywan zielonego bluszczu, a nad nią znajdują się dwa mozaikowe medaliony przedstawiające Leona XIII i biskupa Schoepfera. Gdy w setna rocznicę objawień (1958 r.), sankturarium w Lourdes zostało przebudowane, ówczesny biskup, Théas, postanowił podarować papieżowi stary ołtarz – został on umieszczony w centrum Groty w 1960 r.

Wszyscy papieże modlili się i odprawiali ceremonie religijne w Grocie z Lourdes. Szczególnie lubił to miejsce Jan Paweł II, który zaczął tu odprawiać nabożeństwa majowe oraz Msze św. dla pielgrzymów z Polski, którzy w ten sposób mieli również okazję zwiedzać Ogrody Watykańskie.

CZYTAJ DALEJ

Majówka na Wiśle

2020-05-30 22:27

ks. Wojciech Kania

Nabożeństwo majowe na statku, stało się już sandomierską tradycją i chociaż w tym roku liczba jego uczestników musiała być dostosowana do przepisów epidemicznych, nie zabrakło chętnych. W rejsie po Wiśle wzięli udział duchowni i świeccy, siostry zakonne i klerycy oraz młodzież z Sandomierza i Osieka.

Przed wyruszeniem statku, biskup Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do wigilii Zesłania Ducha Świętego, zachęcając do wspólnej modlitwy z Maryją o Jego dary. Przypomniał jednocześnie powódź, która przed dziesięciu laty dotknęła Sandomierz oraz wiele innych miejscowości. Powiedział, że tak jak wiara dodawała wówczas siły w zmaganiach z żywiołem, potrzeba jej również dzisiaj, aby z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Statek zrobił pętlę na Wiśle od Starego Portu przez wzgórze Salve Regina i Góry Pieprzowe. Przy akompaniamencie scholii młodzieżowej z Osieka, śpiewana była Litania Loretańska oraz pieśni maryjne.

– Pływam po Wiśle od 1996 roku – powiedział kapitan Tadeusz Prokop. – Kiedy rozpoczynając żeglugę nabyłem pierwszy statek, nazwałem go „Maria”, oddając się pod opiekę Matki Bożej. Ten statek również nosi imię „Maryja. Cały czas czuję opiekę Matki Bożej. Cieszę się, że możemy ją wspólnie wielbić podczas tej majówki.

Z racji na epidemię, tegoroczne nabożeństwa majowe w Diecezji Sandomierskiej miały nieco inny charakter. Ich uczestnicy modlili się głównie w intencji chorych oraz pracowników Służby Zdrowia. Przez orędownictwo Maryi, prosili także o deszcz, gdyż panująca susza zagroziła uprawom rolnym oraz lasom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję