Reklama

Świąteczne spotkanie Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

20 lutego 2003 r. z inicjatywy Biskupa Legnickiego powstała Diecezjalna Rodzina Szkół im. Jana Pawła II, której celem jest większa integracja szkół noszących imię Ojca Świętego, propagowanie Jego nauki, wymiana doświadczeń, podejmowanie wspólnych inicjatyw o charakterze wychowawczym i naukowym. Opiekunem duchowym Diecezjalnej Rodziny Szkół jest dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej - ks. dr Marek Mendyk. Trzy razy w roku odbywają się spotkania przedstawicieli Szkół: z okazji urodzin Papieża, z okazji wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową oraz spotkanie opłatkowe w grudniu. 16 grudnia 2004 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legnicy odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym wzięły udział delegacje z 10 szkół noszących zaszczytne imię Jana Pawła II. Rozpoczęto je Mszą św. odprawioną w kościele pw. św. Wojciecha w intencji Ojca Świętego oraz szkół papieskich. Druga część spotkania odbyła się natomiast w budynku szkolnym. Przybyłych gości powitała dyrektor Iwona Szymańska. W swoim wystąpieniu przypomniała niektóre fakty z historii szkoły, która jako pierwsza na Dolnym Śląsku przyjęła imię Jana Pawła II. I. Szymańska wspomniała również ówczesnego dyrektora szkoły Andrzeja Zychowicza, który bardzo zabiegał o nadanie tego imienia Szkole Podstawowej nr 11 (dzisiejszy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2). Uroczystości towarzyszyła wystawa przedstawiająca dorobek szkoły związany z osobą Patrona. Wielu wrażeń duchowych i artystycznych dostarczyło przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem katechetki Agnieszki Brożyny przy współpracy Bogumiły Wawrzyńskiej - nauczycielki sztuki. Interesujący był również wykład ks. dr. Jana Klinkowskiego pt. Gatunki literackie w Biblii drogą do odczytania orędzia zbawczego. W tym samym czasie zaproszona młodzież brała udział w zajęciach integracyjnych przygotowanych i przeprowadzonych przez pedagogów szkolnych liceum oraz gimnazjum. W nastrój świąt Narodzenia Pańskiego wprowadziło uczestników wspólne łamanie się opłatkiem, składanie życzeń i wieczerza wigilijna. Ogłoszono także konkurs na logo Diecezjalnej Rodziny szkół Jana Pawła II. Na zakończenie ustalono, że kolejne spotkanie Diecezjalnej Rodziny Szkół Jana Pawła II odbędzie się 18 maja 2005 r., podczas uroczystości nadania imienia Jana Pawła II w Publicznym Gimnazjum w Iwinach (parafia Warta Bolesławiecka).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa różańcowa z Papieżem Franciszkiem

2020-05-29 18:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

różaniec

papież Franciszek

Vatican News

Franciszek zaprasza do wspólnej modlitwy różańcowej w grocie lurdzkiej na terenie Ogrodów Watykańskich. W ten sposób Papież chce zakończyć maryjny miesiąc maj, w którym gorąco zachęcał do wspólnej modlitwy różańcowej w rodzinach. Razem z Ojcem Świętym będzie można modlić się za pośrednictwem mediów Stolicy Apostolskiej.

Transmisja rozpocznie się 30 maja br. o godz. 17.30 na kanale YouTube i Facebooku Vatican News. Modlitwie towarzyszy hasło zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich: „Gorliwi i jednomyślni na modlitwie, razem z Maryją” (Dz 1, 14). Do modlitwy z Papieżem dołączą maryjne sanktuaria z całego świata w tym Jasna Góra.

Na początku maja Papież skierował do wiernych na całym świecie specjalny list, w którym zachęcał, aby w maju powrócić do modlitwy różańcowej i prosić, by Pan oddalił od nas pandemię koronawirusa. „Kontemplacja oblicza Chrystusa sercem Maryi, naszej Matki, sprawi, że będziemy jeszcze bardziej zjednoczeni jako rodzina duchowa i pomoże nam przezwyciężyć tę próbę” – napisał wówczas do wiernych całego świata Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Majówka na Wiśle

2020-05-30 22:27

ks. Wojciech Kania

Nabożeństwo majowe na statku, stało się już sandomierską tradycją i chociaż w tym roku liczba jego uczestników musiała być dostosowana do przepisów epidemicznych, nie zabrakło chętnych. W rejsie po Wiśle wzięli udział duchowni i świeccy, siostry zakonne i klerycy oraz młodzież z Sandomierza i Osieka.

Przed wyruszeniem statku, biskup Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do wigilii Zesłania Ducha Świętego, zachęcając do wspólnej modlitwy z Maryją o Jego dary. Przypomniał jednocześnie powódź, która przed dziesięciu laty dotknęła Sandomierz oraz wiele innych miejscowości. Powiedział, że tak jak wiara dodawała wówczas siły w zmaganiach z żywiołem, potrzeba jej również dzisiaj, aby z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Statek zrobił pętlę na Wiśle od Starego Portu przez wzgórze Salve Regina i Góry Pieprzowe. Przy akompaniamencie scholii młodzieżowej z Osieka, śpiewana była Litania Loretańska oraz pieśni maryjne.

– Pływam po Wiśle od 1996 roku – powiedział kapitan Tadeusz Prokop. – Kiedy rozpoczynając żeglugę nabyłem pierwszy statek, nazwałem go „Maria”, oddając się pod opiekę Matki Bożej. Ten statek również nosi imię „Maryja. Cały czas czuję opiekę Matki Bożej. Cieszę się, że możemy ją wspólnie wielbić podczas tej majówki.

Z racji na epidemię, tegoroczne nabożeństwa majowe w Diecezji Sandomierskiej miały nieco inny charakter. Ich uczestnicy modlili się głównie w intencji chorych oraz pracowników Służby Zdrowia. Przez orędownictwo Maryi, prosili także o deszcz, gdyż panująca susza zagroziła uprawom rolnym oraz lasom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję