Reklama

Węgierska sztuka sakralna

W Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, w Galerii Wieża Matematyczna, 8 grudnia ub.r. odbył się wernisaż wystawy ceramiki i szkła artystycznego Márii Petrás - artystki węgierskiej. Pochodzi ona z Mołdawii, obecnie Rumunia. Twórczość jej zachwyca swoją różnorodnością. Zarówno prace, jak i ich autorka emanują wiarą, siłą i miłością, swoistą nieskazitelnością, której źródłem jest prastara kultura Csángó. Stąd też czerpie motywy ludowe, które inspirują jej twórczość plastyczną i wokalną. Mária jest dumna ze swego pochodzenia i z tego, że jest góralką. Bardzo ważny w jej życiu jest kult Matki Bożej. Większość jej prac tematycznie nawiązuje do Biblii. Rzeźby mają charakter sakralny: Święta Rodzina, Trzej Królowie, Matka Boża z Dzieciątkiem.
Artystka wystawiała swe prace na ponad 100 wystawach na terenie Węgier oraz we Włoszech, Francji i w Kanadzie. Stałe ekspozycje prac można oglądać w jej kraju, a także poza jego granicami. Od 1990 r. artystka aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz węgierskiej mniejszości narodowej Csángó.
Mária Petrás jest solistką zespołu „Tatros”, który powstał w 1988 r. w Budapeszcie.
8 grudnia ub.r. wystąpiła z zespołem w Sali Wójtowskiej Starego Ratusza Miejskiego we Wrocławiu. Wykonywali muzykę ludową z elementami własnych improwizacji, opartych na folklorze węgierskiej mniejszości narodowej Csángó. Nagrywają muzykę ludową oraz koncerty rockowe, bluesowe i jazzowe. Często koncertują na Węgrzech i w Europie.
Wystawę przygotowano w ramach obchodów 50. rocznicy podpisania Europejskiej Konwencji Kultury „Węgierskie Prezentacje”, odbywających się we Wrocławiu w dniach 8-13 grudnia ub.r. Została ona zorganizowana przez Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Dolnośląski Festiwal Artystyczny we Wrocławiu we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim i Muzeum Miejskim Wrocławia.
Organizatorzy zapraszają na pl. Uniwersytecki 1. Warto obejrzeć piękne ceramiczne dzieła o tematyce sakralnej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim, misjonarzem-męczennikiem

2020-05-29 18:26

[ TEMATY ]

film

misjonarz

męczennik

Peru

Zbigniew Strzałkowski

Wikipedia

Ojcowie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski

Odnaleziono nieznany dotąd film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim - misjonarzem, który prawie 30 lat temu zginął z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku w Pariacoto w Peru. Nagranie, które przedstawia pierwsze miesiące obecności zakonnika na peruwiańskiej misji, zostanie opublikowane już 5 czerwca.

Nagranie pochodzi z lutego 1989 r. i zostało odnalezione po wielu latach. „Ukazuje ono pierwsze miesiące obecności franciszkanów na misji w Peru. Po latach możemy na nim zobaczyć ruchomy obraz bł. Zbigniewa, który dla każdego był bratem i oddał swoje życie za wiarę” - informuje Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto.

Film będzie można obejrzeć 5 czerwca na kanale YouTube „MichaliZbigniew”, który jest całkowicie poświęcony franciszkańskim męczennikom z peruwiańskiego Pariacoto. Już teraz można tam zobaczyć zwiastun nagrania. Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto wciąż zaprasza do kontaktu osoby, które posiadają materiały dotyczące o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.

„Jednym z zadań Biura jest zebranie spuścizny błogosławionych, zarchiwizowanie jej cyfrowo, tak, aby także przyszłe pokolenia mogły korzystać z daru, jaki po sobie pozostawili. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się świadectwem łask otrzymanych za ich wstawiennictwem, zdjęciami, innymi pamiątkami po błogosławionych” - podkreślono na stronie www.meczennicy.franciszkanie.pl, gdzie można znaleźć informacje dotyczące życia i kultu błogosławionych z Pariacoto.

Franciszkańscy misjonarze, o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, w 1989 r. zaczęli swoją pracę misyjną w Pariacoto w Peru. Zginęli z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku 9 sierpnia 1991 r. Decyzją papieża Franciszka 5 grudnia 2015 r. zostali beatyfikowani. W liturgii Kościoła wspominani są 7 czerwca.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Rakieta Falcon 9 wynosi na orbitę kapsułę z dwoma amerykańskimi astronautami

2020-05-30 21:41

[ TEMATY ]

USA

rakieta

start

PAP

Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała w sobotę rakieta Falcon 9. Wynosi na orbitę kapsułę Dragon z dwoma amerykańskimi astronautami. To pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terytorium USA od prawie 10 lat.

Tym razem planów startu nie pokrzyżowała pogoda. W środę, mimo zaawansowanej procedury, z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych przełożono start na sobotę.

Dragon z astronautami Robertem Behnkenem i Douglasem Hurleyem na pokładzie ma dotrzeć na ISS po około 24 godzinach. (PAP)

mobr/ ap/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję